Na ceste

• Česko Na cestě (viac)
Irán, 2021, 93 min (Alternatívna 90 min)

Na prvý pohľad sa to zdá byť obyčajný rodinný výlet. Mrzutý otec má nohu v sadre, starší syn nešikovne šoféruje, mladší sa neúnavne stará o rozruch a matka sa snaží všetky tie rozdielne energie harmonizovať. Ibaže zdanie klame. Cesta plná smiechu, vtipov a úsmevov naberá znepokojivý smer, o ktorom sa dozvedáme len z drobných náznakov. Režisér Panah Panahi vo svojom debute majstrovsky kombinuje klasickú roadmovie s tichým, ale naliehavým spoločenským posolstvom o krajine, v ktorej sloboda často končí hneď za oknami auta. V intímnom portréte jednej rodiny sa spája humor, naliehavosť, nevtieravá tragika a neobyčajne silné i uveriteľné charaktery. (Filmtopia)

vyfuk

Přesně takový ten film, co ho budou kritici milovat, plebs mít rádi jen když se jim to trefí do noty a nazdar. Docela dobře rozjetý začátek, ale postupem času veškerý entusiasmus začne opadávat, když tempo filmu stagnuje a nebo naopak padá. Velká natěšenost jako ozvěna z Varů končí v brzkém odchodu z kina, nepochopením premisy a trochu větším skepticismem s k festivalovým filmům. Což mě štve, protože ještě tři roky zpátky to pro mě bylo zlato. Dnes je to zašlá sláva. ()

Malarkey

Z arabských zemí Írán dlouhodobě filmařsky vládne a zde debut Panaha Panahi Na cestě krásně ukazuje další skrytý talent. Výborná kamera se zaměřuje nejen na jednu mrzutou rodinu a jejich problémy, ale i na zdejší krajinu. A na tu především. Dlouhé nečinné záběry dokáží uhranout a 93 minut perfektně zhypnotizují. ()

Rimsy

Syn Jafara Panahiho Panah natočil velmi sympatický debut, který si vůči íránským reáliím neodpustí pár šťouchanců, především však poutavě a nepodbízivě zachycuje osudovou cestu jedné zcela obyčejné rodiny. Více zde. ()

mchnk

Pro mě nádherný film, ve kterém je jednoduše všechno. Vynikající režie od prvního momentu, skvěle napsané dialogy i scénář, kombinující komedii i silné drámo. V některých chvílích jsem byl také doslova uchvácen určitými záběry a scénami v nich...drsná a zároveň nádherná íránská krajina, kombinace, za kterou se sluší poděkovat, jak ví a činí nejmladší člen výpravy...životní cesta, z níž sice je návratu, ale do zcela jiného světa...[Filmový klub Citadela] ()

Filmmaniak

Nadstandardně vyzrálý a pevně uchopený debut, talentovaný Panah Panahi svého otce zřejmě nezapře. V základu jde o drama o loučení rodiny s dospělým synem, jenž opouští rodnou zem, navzdory vážnosti situace však snímek spadá spíš do žánru velmi divácké a zábavné komediální road-movie, v níž jsou humor a hořkost dokonale vybalancovány. Film už od první scény přetéká režijními nápady, výborně vypointovanými legračními (a sem tam i smutnými) situacemi a vtipnou verbální interakcí jednotlivých členů rodiny – krom zádumčivého introvertního staršího syna se v pronajatém autě veze ještě naopak extrovertní a mimořádně energický mladší syn (jeden z nejlepších dětských hereckých výkonů ve filmu, co jsem kdy viděl), hláškující tatík se zlomenou nohou, starostlivá maminka, která slíbila nebrečet, a nemocný pes. Natlačené interiéry vozu se střídají s pečlivě komponovanými a zdálky snímanými záběry rozlehlých exteriérů. Kamera je obecně nádherná. Vady na kráse – vtip občas mine (ustavičné zesměšňování staršího syna moc srandovně nevyznívá, přestože asi mělo), nepříliš jasný kontext důvodu synovy cesty trochu ředí emoce a konec je zbytečně vykalkulovaně sentimentální. Jinak ale obrovské překvapení a extrémní zvědavost, co tenhle tvůrce bude točit dál. ()

Arsenal83

Ďalší z tých filmov, pri ktorom pseudointelektuáli s okuliarmi s nulovými dioptriami, ale za to superhrubými rámami, budú filozofovať, aké veľdielo to videli. Ten úžasný iránsky piesok, pár krivých stromov a ukričané decko. Nepotápam film, chápem, že ide o nejaký iránsky realizmus, v ktorom si na základe komediálnych i vážnych scén máme uvedomiť ich životnú realitu, ale mám rád inú zábavu, kde aspoň vidím posun v deji, vývoj postáv, nejakú zápletku. Tu som si len želal, aby chlapec konečne zavrel hubu. A možno by sme sa od filmu dočkali viac, keby nebol lemovaný iránskymi hudobnými hitmi. ()

Stanislaus

"Jestli brečí, tak je v pořádku." Na cestě bylo mé první setkání s íránskou kinematografií a mohu říct, že tento film zanechá v divákovi dojem. Na první pohled humorný snímek se postupně z odlehčeného rodinného road movie mění v hutný příběh s hořkou pachutí (bez)naděje. Panahi si veskrz umným způsobem pohrává s náznaky a nechává tak po určitou dobu stopáže diváka tápat nad důvodem oné cesty. Chválím herecké obsazení, zejména pak malého bratra, který byl sice chvílemi na facku, ale byl zahraný neskutečně dobře. Scénka s cyklistou mě opravdu mile pobavila, zatímco distancované, ale o to silnější loučení mě (i na dálku) dostalo. Závěr filmu byl trošku bizarní, přesto ale zapamatovatelný. Slabší čtyři hvězdičky! ()

Othello

Taková íránská Little Miss Sunshine. Již dlouhou dobu dysfunkční rodina se blíží okamžiku velkého loučení, přičemž ale není schopná již prakticky vůbec mezi sebou komunikovat. Prvotřídní a přitom úsporná kamera, výborně napsané a zahrané postavy (zejména mudrlanstský a sobecký otec, co permanentně simuluje, aby se vyhnul jakékoli odpovědnosti) a snad první íránský film, ve kterém jsem si všiml, že je v něm humor. Kdyby to nemělo ty tendence příliš mačkat tu poetickou klávesu (přeneseně i reálně), vyženu to hodnocení vejš. Vzhledem k tomu, že perské filmy jsem doposud využíval jako pejorativní příměr k akademické nudě, tak je to vlastně velké nadšení. ()

Aljak

U iránskych filmoch si človek už prakticky zvykol na nesmierne pomalé tempo a potrebu čítať medzi riadkami, takže iné to nebolo ani v tomto prípade. Mne osobne to trochu prekáža, ale ak má film dobré posolstvo a pointu, tak som s tým Ok. Tento príbeh ma však svojim príbehom a podaním nijako extra neuchvátil a myslím si, že ohľadom tejto témy existujú aj oveľa lepšie, epickejšie a živelnejšie filmy. Toto bola pre mňa až prílišná lyrika. Ale vidím, že ostatným sa páči. Sto ľudí, sto chutí. Za mňa 2* ()

honajz2

Popravdě jsem čekal, že to celou dobu bude strašně vážné, ale nakonec je to celkem dlouhou dobu příjemná komediální road movie, kde se dlouho jen v drobných náznacích ukazuje, že půjde o něco dramatičtějšího... a když k tomu konečně dojde, působí to naprosto přirozeně. Tohle bych povinně pouštěl asi všem českým režisérům, aby viděli, JAK se má dělat žánr "komedie/drama", protože ty české pokusy se snaží o humor tak prvních 15 minut a pak už se jen topí v depce, ale tady to funguje přesně tak jak by mělo. Panah Panahi navíc svého tátu nezapře a když pominu úvod a závěr, je v tom jeho ovlivnění ním dost vidět. A já jsem za to popravdě rád, jelikož jeho táta je jedním z mých nejoblíbenějších režisérů a přesnou ukázkou, proč mám íránskou kinematografii tolik v oblibě - a vypadá to, že i jeho syn má slušně našlápnuto a snad mu v tom ani režim moc nezabrání. Od stylu svého táty se liší snad jen tím, že má vizuálně výraznější scény, které se do toho ale skvěle hodí i ve spojení s těmi delšími pomalými záběry, které mi občas až evokovaly Benninga. Taky to má dost silný příběh, promyšlené postavy i vztahy mezi nimi, spoustu zajímavých a promyšlených scén (které jsou někdy i skvěle propojené, třeba ta, kde se matka se synem baví o filmu 2001 a k vyznění té scény se pak jedna pozdější vrací), příjemně se to sleduje, je to skvěle natočené a naprosto uvěřitelně zahrané, akorát mě mrzí, že to nemá o něco promyšlenější scénář. Bylo by tam totiž co dopilovat, třeba to s tou sádrou, protože to nikam moc nevedlo a přitom se tam s tím v těch náznacích krapet hrálo. Stejně tak bych byl mnohem radši, kdyby to skončilo v tom autě, protože ta scéna co následuje pak mi přišla úplně zbytečná, abychom to fakt všichni, jo, pochopili a brali to depresivněji než v té předcházející scéně, která mi ale přišla silnější, přesnější a víc vypovídající, zatímco ta poslední spíš už krapet vydírá. Jinak jsem ale dost spokojený a hlavně jsem rád za to, že jsem konečně mohl vidět nějaký íránský film v kině :-) 4* ()

M.i.k.e

podařená road movie podle klasické šablony, kdy někdo někam jede, hodně se mluví a cesta je "rozbíjena" epizodickými zastávkami. Změna je tu nicméně v tom, že diváci se sice v průběhu dozví kvůli komu rodina tuhle cestu podstupuje, ale nedozví se proč. Ono to na jednu stranu nevadí, protože během rozhovorů a díky viditelně přítomné nervozitě se dovtípíme, že se něco děje. Na druhou stranu ale to že tuhle informaci nemáme a nakonec jí ani nedostaneme způsobuje, že se emoce i napětí lehce drolí a dopad loučení není až takový. Nejspíš to byl ale tvůrčí záměr. Velkým plusem je každopádně nádherná kamera a výkon teprve osmiletého Rayana Sarlaka. Jeho neutuchající energie mě sice chvílemi dost iritovala, ale je to právě on, kdo sem nakonec vnáší humor a rozbíjí melancholickou atmosféru...80% ()

elanius

(64/2023) / Tlieskam užívateľovi Othellovi, ktorý veľmi trefne prirovnal tento iránsky film k Little Miss Sunshine. Fakt majú tieto dva kusy dosť spoločného. Ale predsalen, ten americký bol trochu viac diváckejší. Konečné vyznenie záleží najmä na nastavení diváka, a fakt pozor, do tohto filmu treba investovať trochu pozornosti. Veľmi tenká čiara oddeľuje na prvý pohľad nezáživnú road-movie od sústredeného, citlivého a zaujímavého pohľadu na jednu takmer obyčajnú rodinku (samozrejme s vítaným spoločenským presahom). Trochu mi vadilo, ak film začal byť miestami otravný a tak trochu exoticko divný, všetko ale každú chvíľu nahradili krásne scény, scenérie (wow) a podarený suchý humor. Iránci toto vedia. (7/10) ()

r_t_fish

Odzbrojující vyprávění, suverénní režie a herecké výkony prožité před kamerou. Neuvěřitelně silná cesta Íránem, kde se melancholie zcela přirozeně potkává s humorem i temnou současností. ()

aquiver

Svérázná festivalová road movie, kde silně komorní a minimalistický úvod střídají postupně vizuálně zajímavé exteriéry a nakonec dokonce i slibovaná Vesmírná odysea... 75 % ()

Psice

Velké očekávání, velké zklamání (obzvlášť po zhlédnutí íránské Balady o bílé krávě a Hrdinovi). Pro mě jeden z nejotravnějších a nejukecanějších filmů, které jsem v poslední době viděla. Tohle mě opravdu minulo oklikou, stejně jako avizovaný humor. Ze slovního balastu jsem se otřepávala ještě druhý den. Sláva filmům, které dokáží s minimem slov vyjádřit velké myšlenky. ()

rivah

Zdánlivě rodinný výlet s íránskou rodinou je vydařený, ale kritikou trochu přeceněný. /Film zvítězil na FF v Londýně, Lucemburku, Mar del Plata, Philadelphii, San Francisku, Singapuru/ (70%) ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD