Já a moji bratři

• Francúzsko Mes frères, et moi (viac)

Čtrnáctiletý Nour si užívá začátek prázdnin na jihu Francie. Je nejmladší ze čtyř bratrů. Žijí spolu na dělnickém sídlišti a střídají se v péči o matku, která je v kómatu. Kdysi milovala italskou operu a Nour kvůli ní objevuje svou vášeň pro hudbu. Chlapec čelí rostoucímu napětí doma i v místní komunitě a sní o útěku na vzdálené místo. Když se jeho cesty zkříží s operní pěvkyní Sarah, která vede letní kurzy, konečně najde příležitost vystoupit ze své ulity a získat nové obzory. (Cinemax)

BOURQUE

Yohan Manca vo svojom debutovom filme podáva neľahký obraz o rodine, kde malý Nour so svojimi staršími bratmi sa stará o veľmi chorú matku. Nestále lavírovanie na hrane zákona je pre starších bratov jediným spôsobom, jak získať peniaze na lieky pre matku. Pre Nour je jediným, minimálne čiastočným, východiskom pred problémami je vážna hudba, predovšetkým láske k opere a Pavarottimu. Vďaka skvelej učiteľky hudby na letnej škole sa postupne snaží vylepšiť svoje schopnosti pre spev. __ Koncepčne je film viac-menej nejako postavený, ale scenár je pomerne obecný a stojací na jednom mieste. Nejako podobne je to aj jeho postavami, ktorý (až na Nour) sa nedokážu dostať z jedného bodu do druhého. Herecky je tu najvýraznejšia (beauty) Judith Chemla (pre ňu venujem tretie hviezdu). Záver je bez výraznejšieho momentu. Osobné hodnotenie: 72% (***) ()