Lapidárium: Příběh poznámkového aparátu

Dokumentárny / Historický / Krátkometrážny
Česko, 1998, 15 min

Réžia:

Věra Knappová

Co vypovídají kuriózní vysvětlivky pro vojenské čtenáře "Dobrého vojáka Švejka" o jeho osudech v 50. letech? Haškův Švejk vyšel v desítkách světových jazyků, ve stovkách vydání, ale jen jedno je takřka o 50 textových stránek delší než originál. Navíc je vybaveno kuriózním označením: jen pro příslušníky branné moci. Socialistický stát totiž důsledně dbal o intelektuální rozvoj svých vojáků, ale nedejbože, aby si v knihách některé pasáže a slova špatně vyložili. Proto se jim dostávaly do rukou publikace vybavené rozsáhlým poznámkovým aparátem. Jan Werich komentoval tuto skutečnost slovy: Já obdivuji ten optimismus vydavatelů, že co čtenář – to blbec! Na co vše můžeme v této švejkovské encyklopedii narazit? (Česká televize)

curil

Tak tentokrát jsem se u "Lapidária" i dobře pobavil. Nejvíce u vysvětlivek románu Dobré osudy vojáka Švejka".  Výrazyjako rašple, flundra, wasserpolák, himlhergot a řady dalších dnes působí komicky, jak jsou překládány. Nechybí ukázky z němého Švejka Karla Nolla, z padesátých let Rudolfa Hrušínského, stejně jako forbíny z Divadla ABC (Armády) s Janem Werichem. ()