Last Man Standing

• Veľká Británia Last Man Standing: Suge Knight and the Murders of Biggie & Tupac (viac)
Veľká Británia, 2021, 105 min

Réžia:

Nick Broomfield

Suge Knight (a.z.), The Notorious B.I.G. (a.z.), Tupac Shakur (a.z.), Russell Poole (a.z.), Danny Boy, Greg Kading, Nick Broomfield, Snoop Dogg (a.z.) (viac)

Dokument je pohľadom na Death Row Records a ako začala v jej štruktúrach dominovať kultúra pouličných gangov z LA, ale aj na skorumpovanosť policajtov v Los Angeles. Tento svet rivality a nenávisti medzi gangami v spojitosti so špinavými policajtmi mal za následok smrť dvoch najväčších svetových rapperov: Tupaca Shakura a Biggieho. (Arsenal83)

Arsenal83

Veľmi dobré zhrnutie toho nezmyselného boja medzi East coast a West coast, boja, ktorý skrýval v sebe viac, ako len pouličný boj čiernych rapperov, bola v tom skorumpovaná polícia a ďalšie kriminálne veci. Máme tu odhalené korene toho boja a silne naznačené, kto stojí za smrťou oboch známych dnes už legiend rapu. P. Diddy sa dodnes tvári, že má čisté svedomie... Je zaujímavé tiež vidieť archívne zábery, ako si tí dvaja páni "užívali". Neboli to teda žiadne neviniatka , ale skôr zdrogované zvrhlé kreatúry. Teda minimálne 2Pac tak pôsobil. Arogancia, pýcha, neviazanosť. ()

Real Tom Hardy

Keď som dnes zvažoval opätovné zhliadnutia delikates American Dream/American Knightmare a Death Row Chronicles, kde posledné považujem za to najlepšie existujúce na danú tému, netušil som, že objavím niečo lepšie! Ešte predtým som však bol pohltený geniálnym článkom od Lynn Hirschberg pre NY Times z roku 1996, po ktorého dočítaní ma promptlo (toto slovo asi neexistuje) pozrieť sa na net, čo je nové vo svete a živote Sugea Knighta. Prvé výsledky naznačovali ďalší nový "murder mystery doc," čo som prijal s radosťou a vrhol sa na trailer. "Boom, toto musím vidieť a hneď!" Začal som panikáriť, ako dlho budem musieť na dátum vydania čakať. Paniku vystriedal blažený pocit, že tento deň nastal ledva 5 dní dozadu. Existuje v tomto smere aj krajší pocit? Pretože podľa mňa nie. --- Oceňovaný dokumentarista Nick Broomfield, ktorého nepoznám (čo po zhliadnutí dosť ľutujem a nápravu vykonám), spracoval látku, ktorú poznám veľmi dobre. Desiatkami dokumentov a tiež filmom a seriálmi dve dekády prepieraná téma vrážd Biggieho a Tupaca, ktoré údajne skonštruoval Death Row CEO Suge Knight. Jediné, čo vždy v takomto prípade môže doku vytiahnuť nahor spomedzi hromady všetkých ostatných, sú nové archívne zábery, doteraz nevidené, výpovede plejády ľudí, ktorí sa v predmetných udalostiach osobne vyskytovali, z čoho následne plynie informatívnosť diela, no a až potom sú na rade filmárske aspekty ako dramatická hudba v správnu chvíľu, či rozumná réžia, ktorá všetky informácie pospája dokopy. Tých vystupujúcich tu síce nebol obrovský počet, raritný za to dosť – napr. neter a adoptívny Knightov syn, samotný sudca, ktorý riešil dôstojníkov Macka, Pereza a celú skorumpovanú LAPD jednotku, Tupacova producentka Tracy, jeho druhá matka a osobný strážca, starý známy podlý Kading a fotografka labelu, ktorej zrejme môžem ďakovať za desiatky doteraz nevidených fotografií z vnútra Can-Am Studios a DRR kancelárií na Wilshire Blvd. v ultra-vysokej kvalite. Ešte na margo účinkujúcich dve veci – vždy ma serie, že pri takomto type doku v nich nikdy nevystupuje Dre a Snoop – úplne jediná vec, ktorá rušila, boli niektoré vstupy vystupujúcich, čo ale viac-menej nie je nikoho chyba, len ich drbnutá perspektíva, napríklad tradičná vsuvka o tom, že v kancloch a štúdiách DRR neboli žiadne ženy a ak hej, tak len pre zábavu – kto akože čo čakal, že tam ženy budú iné robiť... na mieste konštantne preplnenom 30 MOB členmi, vrahmi, kriminálnikmi a prepnutými kktmi... čo iné tam mali robiť? – prípadne, že za vojnu medzi Pacom a Biggiem môže Suge, lebo on zorchestroval jeho postrelenie v NY v '94, akože nefetuješ náhodou? --- Zhrnuté a podčiarknuté: masterpiece, priaznivci témy do pozoru a ihneď zhliadnuť. Tiež je na čase pozrieť sa bližšie na Broomfieldovu rež. filmografiu, lebo ak aj zvyšok jeho tvorby je ako toto, tak je sa na čo tešiť. A fakt za celý čas, čo sa tejto téme už dekádu venujem, som ani na moment neveril a neverím tomu, že Suge stojí za Tupacovou vraždou. Za Biggieho možno a pravdepodobne, Pac určite nie. A Last Man Standing je jeden z prvých doku, čo tomuto prikyvuje. --- #1 Krásny moment, keď v nahrávke (s Nickom) hovoril hlavný vyšetrovateľ FBI, že sa do znovuvyšetrovania prípadov roky dozadu pustil po tom, čo videl v r. 2002 dokument Biggie & Tupac, ktorý režíroval práve Nick Broomfield x) --- #2 Tie stokrát recyklované zábery a rozhovor so Sugeom vo väzení Mule Creek z r. 2001, ktoré sa objavili doslova snáď v každom jednom dokumente o DRR a vraždách týchto dvoch hip-hopových ikon, pochádzajú od a interview taktiež robil Nick x) --- (x) (x / x / x) (<3 / x) ♪♫ () (menej) (viac)