Stavební selhání

• Česko Velké stavební průšvihy (viac)
Kanada, 2020, 8x50 min

Podíváme se na katastrofická selhání na staveništích celého světa a dozvíme se více o nebezpečích spojených s moderním stavitelstvím. Jeřáby se převracejí, stavby se hroutí a obrovské stroje nefungují - i profesionálové dělají chyby a někdy se katastrofě nelze vyhnout. Příběhy ze stavenišť celého světa nabídnou selhání všech tvarů a velikostí, a my se ponoříme do mechanismů a příčin těchto nezaviněných neštěstí. Tato série se zabývá tím, jak a proč k některým nehodám dochází, a zkoumá rozsah škod. Některými z příčin jsou opomenutí bezpečnostních kontrol, zanedbání stavebních předpisů a špatné plánování, ale ve výsledku všechny katastrofy stojí velké peníze. Od malých výbuchů propanbutanových nádrží přes rozjeté buldozery až po celé projekty rozpadající se na prach. (Viasat)

Marze

Shlédl jsem první díl  Most Tacoma Narrows na televizi Prima Zoom. Uvidíte záběry různých katastrof. Například zhroucení dvou stavebních jeřábů v důsledku vypnutí signalizace přetížení a měřáků rychlosti větru, výstavba budov v Číně na navážkové zemině apod.. ()