Tohle je pop

Britpop na scénu! (E02)

(epizóda)
  • Česko Ať žije britpop (viac)
Kanada, 2021, 44 min

Réžia:

Reg Harkema

Scenár:

Del Cowie

Kamera:

Martin Hawkes

Na vzestupu je žánr grunge a britské kapely vyrukují s novou a hravou verzí popu, která zaplaví trh. Přispěje k tomu i vzájemná nevraživost mezi frajírky z Oasis a Blur. (Netflix)

Parabot

V dobách největší slávy mě britpop zcela míjel. Spíš mě štvalo, že zabírá až moc prostoru na úkor jiné, daleko futurističtěji znějící hudbě, pocházející převážně také z Británie. Noel Gallaghera jsem začal respektovat, až když nahrál kytaru pro Setting Sun od Chemical Brothers. Nyní, s odstupem času, jej vnímám jako zajímavý fenomén a tato část dokumentu je výbornou sondou. A vlastně také analogií k současnosti, kdy se neustále mluví o rozdělené společnosti a my můžeme pozorovat ten téměř třicetiletý posun. Londýnská kavárna versus dělnický sever. Hledání identity a britpop jako hromosvod nálad postacherovské éry postkoloniální říše. Epizoda je výletem do časů, kdy se po kritice, ať už oprávněné či neoprávněné, nezačal spor rojit kvantem -ismů ale obě strany si rovnou vyhrožovaly zabitím. :) Při sledování jsem měl stejný melancholický pocit, jako když teď zahlédnu klip Disco 2000 od Pulp. ()