Země potomků

• Taliansko La terra dei figli (viac)

Civilizace se nachýlila ke svému konci. Není známo, co toto kataklyzma způsobilo, ale velká část lidstva je vyhlazena. Zatímco Otec poznal život před apokalypsou, Syn se narodil do zbídačeného světa, v němž je půda neplodná a mezi přeživšími vládne zášť a krutost. Smrt jediného příbuzného je pro divokého chlapce záminkou k cestě za hranice domova. Pouze tak může rozluštit otcův deník, nejcennější artefakt v pozůstalosti. Země potomků je adaptací stejnojmenného komiksu autora Gipiho o dystopii, k níž lze přistupovat jako k fikci i varovné vizi naší vlastní budoucnosti. Osobitý příspěvek k žánru postapokalyptické sci-fi je pátým celovečerním filmem Claudia Cupelliniho, stejně jako hereckým debutem italského rapera Leona Fauna (Leon de La Vallée), který ztvárnil hlavní roli. (Cinemax)

SAINTS

Film je o postapokalyptickom svete,v ktorom sa drsný otec snaží vychovať svojho syna a pripravuje ho na krutú realitu každodenného života,presiaknutého nebezpečenstvami každého druhu.Ocitneme sa v ponurom a dystopickom svete bez pravidiel a rešpektu,s touto skutočnostou sa musia nové generácie vyrovnať.Nemilosrdná metafora,ktorá sa pozerá na dnešný svet a na strach z toho že takto može naša realita raz naozaj vyzerať.Ludská rasa sa po pokroku  nečakane ocitne konfrontovaná so stratou identity a morálnou regresiou,ktorá všetko vráti do primitívneho stavu,ktorého hlavnou podstatou je strach z kontaktu.Tema ktorej sa film venuje je vztah otca a syna a spomienka na minulost ako nádej na budúcnost.V tomto filme nie sú žiadný hrdinovia len antihrdinovia.Syn je zbavený prototypu citlivého a bezbranného mladíka,je večne nahnevaný a nemilosrdný k zvieratám aj ludom.Neváha ani zabiť iného človeka.Nevie čítat a jeho morálka je vhodná pre primitívnu a neregulovanú civilizáciu,kde človek musí byť bezohladný a na všetko pripravený.Denník synovho otca sa stáva motorom cesty-vonkajšej aj vnútornej ktorá vedie dospievajúceho mimo jeho mikrokozmos pri hladaní niekoho kto vie čítať.Jeho cesta však siaha daleho za hranice hmatatelného,ide o pátranie po otcových spomienkách,aby sme znova objavili podstatu strateného sveta na ktorý si pamätajú len dospelí.Budúcnost v ktorej jedy zdecimuju ludstvo je desivo blízko.Na vybudovanie hmatatelnej apokalyptickej krajiny nie su potrebne Hollywoodske kulisy,práve naopak. ()

Goldbeater

Se Zemí potomků po formální stránce není nic špatně a nechce se mi proti ní říct křivého slova, ale dějově je to celé vlastně jen sled všeho, co jsme už viděli ve spoustě jiných a daleko poutavějších postapokalyptických filmů, takže ve finále má jen velmi málo nového co divákům nabídnout. A mně to už moc nestačilo. [KVIFF 2021] ()

honajz2

Kdyby Cupellini nebyl nabubřelý a neřídil se současným trendem "co nemá aspoň dvě hodiny, to není film", klidně bych tomu ty tři hvězdy dal, bez váhání a bez keců. Jenže ono to dvě hodiny má a absolutně si je to nedokáže obhájit, vzhledem k tomu, že se během nich stane málo v jakémkoli slova smyslu. Ten film má skvělou kameru a do určité chvíle i poutavou atmosféru. Ale jinak je to jen další postapo, které v sobě nemá nic odlišujícího nebo pamětihodného a popravdě si myslím, že mi to časem vyšumí z hlavy. I když asi ne tolik, ale to má na svědomí fakt, že jsem plakát na tenhle film viděl ve Varech. Ale zpátky - ten film je bohužel dost prázdný. Je to jen bezvýchodná depka ze zdevastovaného světa (o kterém se nedozvíme skoro nic, stejně jako o všech postavách) s náběhem na drsně laděné podobenství o poslání vlastního dítěte do velkého světa a jeho snaze v něm přežít, ale tuhle možnou interpretaci si ten film bohužel ke konci zničí a tak je jen tou depkou. A jenom s ní to pro mě výraznější zážitek nevytvoří, leda by to bylo kratší, protože konec je krapet o ničem a tajemství otcova deníku taky není zrovna tajemstvím. Lepší 2* ()

xxmurphyxx

Ani neviem, čo napísať. Nesympatický, negramotný degeš v puberte vylezie z chajdy potom, čo jeho starý natiahol kopytá a vydá sa na cestu nájsť niekoho, kto mu prečíta fotrov denník. Po ceste uvidí pár obesencov, jednu slepú bosorku, dve nakazené, obtlstlé bukvice na farme, zachráni dohola vykosenú holku s peknými črtami tváre a nechá sa spolu s ňou chytiť od týpka bez frňáka v ktorom sa následne zobudia dlho zabudnuté city a pomôže im na slobodu. The end. Atmosféra miestami fajn, scéna s čítaním denníka fajn a to je asi tak všetko. ()

maitton

Hlavní roli chlapce ztvárnil fantastický Leon Faun. Jedná se o jeho první film vůbec a také se věnuje na YouTube tvorbě rappu, je nadějnou novou hvězdou italské kinematografie. Celkové natáčení fimlu trvalo asi 8 týdnů a 5 měsíců postprodukce, exteriéry jsou v severovýchodní Itálii. ()