Udalosť vo štvorci 36-80

• Československo Událost ve čtverci 36-80 (viac)

V neutrálních vodách, nedaleko sovětských výsostných vod se díky poruše na reaktoru musela nouzově vynořit atomová ponorka NATO s šestnácti bojovými raketami na palubě. Američané odmítají sovětskou pomoc při odstranění závady, když tu se náhle zblázní palubní počítač a připravuje k odpálení první várku raket. Jedná se o začátek třetí světové války? Je událost ve čtverci 36-80 počátkem celosvětové krize? (oficiálny text distribútora)

Campbell

Těšil jsem se na konečně dobrý akční Ruský film. Ale film je naprosto tupej, akce se nekoná a naprosto odporný postavy. Zklamání jak hrom. Film má naprosto tupe přiblblej příběh, kterýmu by neuvěřilo ani 5-leté děcko. Film má 70 minut a neuvěřitelně se táhne. Myslel jsem že film trvá 2 hodiny. Postavy jsou hodně okatý a těžce uvěřitelný a navíc děsně nudně zahraný. Režisér asi neměl pořádný koule na nějakou sebemenší akci protože tady je fakt nulová akce a furt se kecá. No nic nuda na entou blbost na entou, těšil jsem se ale stálo to za prd. 2* ale přeci jen dám za poměrně zajímavou kameru a taky jsem se na to poměrně těšil takže přeci jen ty 2*. Ale jsou to slabé 2*. Jsem zvědavej na Tumanišvilovu Osamělou plavbu ale raději nebudu tomu už dávat šanci. ()

Orlau32

Je to film o tom coby-kdyby. A věřte, že se něco podobného opravdu stalo někdy v 70.letech a Američané nepřijali ruskou pomoc jenom ze strachu, aby Rusové něco neokopírovali. No byla doba "studené války" a tak si navzájem dvě velmoci dělaly schválnosti kdo více, kdo lépe, kdo rychleji. Doufám, že je to svinstvo už definitivně za námi. Ačkoliv kdoví...? Nebudu komentovat ani výkony herců ani réžii. Působilo to na mě spíše jako dokumentární film o zbraních i s tím namalovaným mladým Rusem, který hrál černocha. To víte...v Rusku se černochu nedostává, tak si takhle pitomě vypomohli. ()

argus123

Ako musim priznať že Rusi vedia natočiť akčny film, ta zaverečna scenka ako skutočny bombarder zroluje plechovu búdu ma fakt dostala, žiadne animacie alebo modeli proste zobrali skutočne lietadlo a s nim to naprali do stareho hangaru :D Nebduem si vôbec všimať toho kde vznikol ani myšlienku, lebo Amici natačali v tej dobe rovnake žanre napriklad Rudý úsvit. Ak môže Amik zobraziť Rusov ako zlych, prečo to nemôže spraviť Rus u Amikov ? :D Ja si myslim že film bol celkom dobrý, síce začiatok trocha nudny, ale potom sa to vyvažuje ukažkou odbornej pilotáže a napätím vystrelením rakiet z ponorky. Praca s kamerov perfektna, filmove triky perfektne, akčne sceny pefektne, dialogy v niektorych častiach filmu nudne ale celkovo obstojné. Za mňa 4* ()

Malarkey

Ruskejch filmů je v naší republice k sehnání poslední dobou jako máku, jenže málokterý je dobrý, většina je totiž samá sračka, na které ani nevím proč koukám, a právě tenhle o události ve čtverci 36-80 mezi ně rozhodně patří. Ruská snaha o akční film, bez akčních, bez prakticky i napínavých scén prostě není akční film, nebo si ten pojem akční film Rusové přestavují trošku jinak. Každopádně nám ukázali jaká děla v armádě mají a to by jim nakonec docela i šlo, ale točit filmy, to teda radši ne. Netvrdím, že se občas něco nepodaří, ale ve většině případů prostě ne, to jsem jich už viděl tolik, že to dokážu říct. A taky se na to už možná i vyprdnu :) ()

Subjektiv

Je to trapné, že ČSFD i distributor prezentuje Událost ve čtverci 36-80 jako akční film. Zdejší komentářová tvrzení, že je to houby akčňák a proto s tím do stoupy, trapnost jenom stupňují. Jde prostě o vcelku obyčejný vojenský film s velmi mírným nakročením směrem k thrilleru, jenž si pohrává s možností, že třetí světovou válku vyvolá porucha moderní techniky, přičemž ji vydatně napomáhá nedůvěra obou stran, jistěže hlavně té imperialistické (vzpomeňte na skutečnou událost, popsanou na wikipedii jako Norwegian rocket incident). Americké dobové filmy jsou však v této "nevyváženosti" obvykle ještě podstatně horší. +++++ Autentičnost a důvěryhodnost jsou pro tvůrce zjevně mnohem hodnotnější než emotivní dopad na diváka, nepravděpodobně zní pouze možnost, že počítač by sám mohl odpálit rakety s jadernými hlavicemi, aniž by mu v tom bylo možno zabránit. Filmové vyprávění je nesmírně strohé, děj přímočarý a jednoduchý (nikoliv pitomý), žel poněkud uměle prodloužený zobrazením domácího zázemí některých hrdinů. Chvílemi jakoby formou až přecházel k hranému dokumentu a čím blíže mu zrovna je, tím se na to lépe kouká. Jen s tím napětím kdyby Tumanišvili pracoval o něco lépe... ()

• Stíhačky, které startují vertikálně, jsou Jakovlev Jak-38. Zbraně použité ve filmu byly pistole Colt 1911 a M-16 vyrobena z útočné pušky STG 44 z druhé světové války. (K98)