Porozumění

• USA Fathom

Dvě bioložky, doktorky Michelle Fournet a Ellen Garland, se pustily do doslova obřího projektu – chtějí rozšifrovat složitou komunikaci velryb. Každá se tedy vydá na jinou zemskou polokouli a pokusí se odhalit kulturu, která je o celou věčnost starší než ta naše. (Apple TV+)

Stanislaus

(AFO 2022) Drew Xanthopoulos se ve svém dokumentu Porozumění nezabývá pouze výzkumem keporkaků a novými poznatky plynoucí z pozorování těchto velryb, nýbrž se zaměřuje i na samotné vědkyně a jejich život - a to jak na výzkumný, tak i osobní. Líbily se mi sekvence s nahrávkami komunikace mezi keporkaky a vizuální ztvárnění jejich "hlasů", přičemž to bylo doplněno nádhernou hudbou, na druhé straně mě ale rušila právě ona osobní rovina snímku, byť pro tento žánr ne úplně tradiční, která v mých očích srážela výpovědní hodnotu filmu. Lepší tři hvězdičky! ()

Arsenal83

Krásne spomalené zábery morských vĺn sú ozajstnou obrazovou ochutnávkou, ale pravdu povediac, mne zvuk veľrybieho pišťania nie je po chuti, nejak sa mi búri ušný bubienok. Preto obdivujem, že existujú vedci a vedkyne, ktorí sa zaoberajú aj takouto témou. V podstate ma aj zaujíma, čo si tie veľryby rozprávajú.  Ale tento dokument som prežil len za veľmi stíšeného až vypnutého zvuku. ()

Adalbert

Zhlédnuto v rámci AFO 2022: Musím ocenit, že ve snímku, jehož námětem je dekódování písní keporkaků, není podceněna kvalita zvukové složky. V prostorném prostředí kinosálu má divák pocit, že je součástí celého onoho Porozumění. Celkově velice poutavý a poučný dokument, kterému však k dokonalosti chybí nějaký zvrat nebo větší gradace. ()

swenyx

Popravdě při prvním objevení filmu jsem čekal že půjde hlavně o záběry pod vodou, které tu ale vůbec nejsou, což je škoda, protože v kombinaci s těmi zvuky velryb by to byl super dokument, takhle nic moc. Od poloviny dokumentu jsem většinu jen odposlouchával, protože tam prakticky nebylo se na co dívat. ()