Člověk a světlo

• angličtina Light and the Humankind
Krátkometrážny / Dokumentárny
Česko, 2020, 7 min

Člověk byl prvním tvorem na Zemi, který byl schopen uměle prodloužit svůj den. Ovládl totiž oheň, kterého se ostatní živé bytosti děsily, a vyzrál tak nad zapadajícím sluncem. Tím ale světelná evoluce člověka zdaleka neskončila. Edison o milion let později vynalezl žárovku, instantní oheň pro každou domácnost bez rizika požáru. Následovaly další a další světelné vynálezy, které nás se zvyšující se složkou modrého světla postupně začaly okrádat o zdravý spánek. Hynek Medřický, odborník na světlo, upozorňuje na nežádoucí účinky modrého světla, které neblaze ovlivňuje naše vnímání dne a noci. Jak na nás světlo působí a co dělat pro to, aby naše vlastní vynálezy nepáchaly víc škody než užitku? (Academia Film Olomouc)

Stanislaus

(AFO 2021) "Lidé, spěte!" - "Člověk a světlo" se v nejednom bodě překrývá se starším snímkem "Červená, zelená, modrá", který byl k vidění na AFO 2020. Hynek Medřický opět zavádí diváky do světa světel a nabádá k obezřetnosti vůči umělému osvětlení, které možná pěkně vypadá, ale může nám i výrazně uškodit. ()

Marze

Také jsem shlédl na AFO 2021 online. Mezi záplavou informací, které nás přes den zahlcují jsou zde velmi důležité. Z nedostatku serotoninu kvůli nedostatku spánku můžete onemocnět (nebylo zde řečeno, že se serotonin tvoří hlavně při spaní před půlnocí), a rady přizpůsobit  světlo doma cyklům v přírodě v květnu a červnu. To je k večeři už by mělo svítit světlo, které bude teple bílé. Které bude mít sníženou modrou spektrální složku. A večer, hodinu a půl před spaním používat pouze světlo, které má velmi sníženou, nejlépe odstraněnou modrou spektrální složku a tudíž svítí oranžově nebo červeně. ()

ABLABLABLA

AFO 2021 online. Dobrý dokument. Pár zajímavostí, avšak nepřišlo mi to nic extra a že by to shrnovalo vztah člověka a světa. Pár faktů. Barevný displej na telefonech je teprve od roku 2000! Taky Vám to přijde jako věčnost? A přitom jen 21 let... Hodně zajímavé bylo to vnímání světla, o němž jsem nevěděla. Ve dne potřebuje náš mozek pro kognitivní vývoj modré a azurové světlo aka denní světlo přírodní, avšak na večer a v noci by se mělo i světlo umělé v našich domácnostech řídit přírodou, západ slunce se začíná nebe zbarvovat do oranžové a červené, tak i my bychom doma měli svítit světly do oranžova, žluta, ne bílými, čili snižovat vyzařování krátkých vlnových délek. No a že na mob existují softwary a filtry, aby se i telefony přizpůsobily světlu, které člověk ve večerních hodinách potřebuje, je pro mě už úplně nové info. 3,5* ()