Hong Kong: Když město povstane

• Česko Když město povstane (festivalový názov) (viac)
Hongkong, 2021, 104 min (Alternatívna 84 min, televízna verzia: 58 min)

Tři mladí lidé a rok jejich osobních bojů v hnutí za svobodu. Každý se musí postavit svému vlastnímu strachu a přesně zjistit, jak moc je ochoten riskovat za změnu... Svět viděl ikonické obrázky demonstrantů zahalených v černém, protestujících proti autoritářské supervelmoci, kterou je Čína, aby bojovali za demokratickou budoucnost. Ale kdo jsou ti lidé ukrytí pod maskami? Za co vlastně bojují? Film zachycuje tři postavy a rok jejich osobních bojů v celém hnutí. Každý se musí postavit svému vlastnímu strachu a přesně zjistit, jak moc je ochoten riskovat za změnu. (Česká televize)

BoXBe

Dokument, který sestříhal záběry osmi kameramanů, kteří natáčeli přímo v ulicích Hong Kongu pouliční protesty v roce 2019. Silná nálož emocí, která zvýrazňuje tu neplánovanou situaci, kdy se revolucionářem stávají lidé, kteří o to fakt nestojí, ale z geopolitických důvodů a nabytou identitou spojenou se svobodnější částí planety, musí nebo chtějí. Promítali jsme na festivalu Jeden Svět v Ostravě. Producentka Sinead prozradila, že už se chystá i další pokračování. Dobrý film pro velké plátno. ()

ostravak30

Tomuhle typu politiky moc nerozumím, tudíž mi není jasné, z jakého důvodu předala Velká Británie Hongkong Číně. Dalo se totiž předpokládat, že krůček po krůčku, kousíček po kousíčku bude město svazováno nařízeními a zákony spadajícími pod tuto velmoc. A to se taky pomalu ale jistě stává. A to pak mohou obyvatelé protestovat jak chtějí, ale působí jako mravenci bouřící se proti svým pánům mravenečníkům. Vládnoucí komunistická strana je kdykoli může sežrat, ovládnout, zavřít nebo jednou třeba i popravit. My bohužel sledujeme hlavně demonstrace samotné, do kterých jako by se připletl sem tam nějaký ten osobní příběh, který ale tvoří to, kdo kdy studuje, že nemá na právníky a s kým se zrovna rozchází. Nebo organizace postupů před demonstrací samotnou. Jako bych sledoval rozšířené zpravodajství ČT24. Mladým lidem situace nezávidím, ale budoucnost nemají žádnou. ()

Narciska

Demonstrace v Hongkongu jsou myslím dobrým příkladem ukázky rozdělení současného světa. Slabší bojuje za svá práva a svobody, vypadá to jako běžné spontánní studentské hnutí, jen je to boj masový a existenční. Buď vyhrají nebo budou jejich práva omezena. Je to boj proti jejich vládě, jsou to dilemata představitelů institucí, zda a jak demonstrace podpořit nebo radši poslechnout Velkého bratra. Vždyť dojde-li na násilí, přítelkyně a matky stejně jako Čína volají po tom, ať nevychází, dojde-li na zatýkání, demonstraci opustí nebo rovnou zemi. Jsou tací, kteří vytrvají, i když i oni platí, minimálně tím, že vědí, že jejich boj je ztracený, ale aspoň se postavili za to, čemu věřili, byť určitě mnozí do toho jdou jen z čisté vzdorovitosti či touhy po vzrušení. Hongkongská správa z demonstrací obviní Západ a propast v globálním světě se prohlubuje, Západ ostatně demonstranty podpořil a oni cítí, že je mají na své straně, nesnášenlivost roste. Schvalovaný zákon je o národní bezpečnosti, je to pole, kde se odehrává tenhle boj a kde obě strany mají svůj díl pravdy, jedni bojují za bezpečnost, druzí za svobody, oportunisti se mohou uplatnit tam, kde jim pšenka více pokvete. Je to dokument hodný zamyšlení. ()

kenkaku

Když jsem byl v roce 2008 v Hong Kongu, ptal jsem se známého, jak se cítí ohledně toho, že život jaký zná za 40 let zmizí. Odpověděl “to mi je jedno… mě bude 75 let a život budu mít za sebou”. 11 let na to studenti (prakticky ve věku jeho dětí) vyšli do ulic. Dokument ony protesty popisuje. Je to přesně to co jsem tenkrát mluvil. Hong Kong to nebude mít lehké (viděna hodinová televizní verze). ()