Do oblasti moravsko-slovenského pomezí nedoléhá hrůza II. světové války tak bezprostředně a krutě. Přesto křiví charaktery lidí, a to nejen dospělých, ale i dětí. Malý Vojta (M. Nevěčný) je tak považován neprávem za zbabělce a jeho učitel (L. Lakomý) dokonce za zrádce. Komorní drama natočil pro brněnské studio P. Tuček. (Česká televize)

Amonasr

Nevýrazný příběh z doby okupace viděný především dětskýma očima. Jeho hodnota spočívá spíš ve vykreslení tehdejší atmosféry, přičemž na sobě nemá ideologické nánosy, což je vzhledem k době vzniku dost neobvyklé. ()

curil

Průměrný televizní film z brněnského studia, což v bídě tvorby sedmdesátých let nebylo právě na denním pořádku. Zejména příběh z druhé světové války je zpracován bez zbytečného patosu, hrdinství a hlavně bez zdůrazňování komunistických zásluh. I ti partyzáni, v celkovém počtu 2, byli docela sympatičtí. ()

dyfur

.....vzhľadom na tv formu "obyčajná tv- incenácia" bez veľkých mien hlavných predstaviteľov ,bez väčšej výpravy.....pomerne úspešne zobrazenie zložitosti života cez vojnu - jednoznačný "geroj" žiadny - každý mal tú ľudskú stránku-svoju pravdu-ani tí partizáni nebolo "jednofarební" .....no nebolo to iste jednoduché..... ()

HonzaBez

„Voják se nebojí ani ve tmě… Zbabělec ten myslí jen na sebe.“ Spíše dětský film z časů, kdy poznat zbabělce od hrdiny nebylo vždy tak úplně jednoduché. Paralelně toto téma řeší jak dospělí tak i děti, aby se to nakonec vše nějak propojilo. Na dobu svého vzniku (normalizace) poměrně nečernobílý pohled na válku a na hrdiny/zbabělce v ní. Co jsem moc nepobral, je konec, v němž Čundrlíková (zcela vedlejší postava) přijde o život, aniž by se člověk pořádně dozvěděl proč. ()