Obětovala se Bohu, aby nalezla sama sebe. Film podle skutečného životního příběhu belgické řádové sestry Luke. Mladá Gabrielle (Audrey Hepburn) pochází z prominentní belgické rodiny van der Mal, její otec je vyhlášeným chirurgem po celé Evropě. Nábožensky silně založená dívka vstupuje na prahu dospělosti do kláštera, kde je od počátku podrobována těžké zkoušce vlastních morálních zásad. Náročné povinnosti novicky a dlouhé sebeodpírání z ní postupně činí charakterní osobnost. Gabrielle vyniká nad svými vrstevnicemi ve studiu medicíny, a tak se zdá být její budoucnost na misii v Belgickém Kongu, obecně považovaná za nejvyšší poctu řádové sestry, jako jistá věc. Přísné a k lidské bytosti jako jednotlivci někdy bezohledné povinnosti církevní však nutí Gabriellu postupovat proti své vůli. (dopitak)

Rattlehead

"Můžeš ošidit své sestry, ale nikdy neošidíš sebe a Boha". Povedený snímek, který se mi líbil více než třeba Rivettova "Jeptiška". Oceňuji takřka dokumentární pohled na život v klášteře, tato úvodní část se mi líbila možná vůbec nejvíce. Ale i zbytek filmu je velmi povedený, zkušený řemeslník Zinnemann odvedl dobrou práci. Vytkl bych snad jenom některé rušivě působící střihy. Oříškem je pro mě délka - na jednu stranu je film dlouhý (musel jsem si dát uprostřed krátkou pauzu), na druhou je zde ovšem plno věcí hodně zkrácených, chtěl bych se o nich dozvědět více (nemoc v Africe, odboj ve Druhé světové...). Tento námět bych si uměl představit i jako kratší seriál. Mým nejoblíbenějším filmem o jeptiškách tak dále zůstávají Bressonovi "Andělé hříchu". ()

DJ Kritik

Príbeh nás zavedie do 30-tich a počiatku 40-tich rokov minulého storočia. Neviem, či vychádza zo skutočného príbehu, alebo nie. Ale to nie je až tak podstatné. Je to príbeh o mladej dievčine, ktorá sa rozhodne vstúpiť do rádu. Je odhodlaná zasvätiť svoj život hlavne v misiách v Afrike. Celý film je priam životopisný a nechýbajú mu ani odľahčujúce okamihy napr. malá opička. Skutočne som strávil tento čas pri TV s tým, že ma zaujímalo, ako to dopadne. Realita: ***** Vtiahnutie do deja: **** Humor: ** Myšlienky :*** ()

kubilov

Jsem ateista, a ačkoliv mám základy teologie, tak jsem nikdy nepochopil proč to všechno. Tohle až fanatické obětování vlastního života bohu. Omlouvat se a kát se za sebemenší nemravnou myšlenku, za slovo v době mlčení nebo snad za bouchnutí dveřmi, prostě neskutečně nesmyslný galeje. Příběh jeptišky je tak dlouhatánským popisem zhruba desetileté fáze života tak trochu jiné jeptišky v podání až pekelně krásné a talentované Audrey Hepburn. Vzhledem k nesmyslné délce a první nezáživné polovině výš jít nemůžu. ()

Amalberga

Film byl podle mě zbytečně dlouhý. Sice jsem byla vychována v katolické víře, ale nesmyslnost a nepřirozenost pravidel, obětí a trestů mi byla zřejmá. Doufám, že v dnešní době to není v klášterech tak drsné. I když by se o životě v klášteře dal natočit dobrý thriller. Na misiích v Kongu byla krásně vidět rasová segregace. Nemocnice pro bílé, nemocnice pro černé, betlém s bílými figurkami Marie, Josefa a Ježíška, černí klanící se služebníci. ()

r007

Ano, Audrey byla opravdu výborná, příběh jeptišky je zajímavý především díky ní. Jen ona jí vtiskla tu pravou tvář, pravé pochyby a tu obrovskou snahu zvítězit ve velké bitvě uvnitř její duše. Ale jinak mě film místy nudil, o jeptiškách toho moc nevím a není to zrovna téma, které bych ráda prozkoumala blíž... I tak jsou některé scény brilantví...kytice růží od pacientů, rozhovor při operaci, odchod z kláštera. Nemám však potřebu film vidět někdy znovu... ()

Fajolo

Niekoľkokrát počas filmu ma svrbel jazyk povedať matke predstavenej, že poslušnosť a pokora nie sú cieľom, ale len prostriedkami na dosiahnutie vyššieho cieľa, napr. pomoci iným ľuďom. ()

Damnsinead

Film věrně zachytil vnitřní boj jeptišky a Audrey ji ztvárnila skvěle. Jenže v první části je film hrozně roztahaný, to dokumentární pojetí mě moc nanedchlo. O to lepší byly scény z působení sestry Luke v blázinci a posléze ve vytouženém Kongu. To byla nejlepší část filmu. Velké finále se nekonalo - jakmile se Luke vrátila zpátky, Příběh jeptišky se znovu stal únavným, doploužil se do finále - a konec. Mohlo to být lepší,ale ta délka filmu to zabila. ()

JARDAHONDA

Příběh jeptišky je nezapomenutelným a vyjimečným pohledem na život za zdmi kláštera. Oslnivá Audrey Hepburn ztělesńuje jeptišku, jejíž životní cestou je péče o mentálně nemocné... Když se, ale po vypuknutí 2. světové války vrací do rodné Belgie, musí se rozhodnout mezi odbojem a neutralitou církve... Tento podařený drama snímek hodnotím 85 % ()

Ganka

Moc zajímavý příběh, líbily se mi zejména detaily z přísné klášterní řehole. Myslím, že Hepburn se role jeptišky zhostila královsky. Tak mě napadá, že slavní herci v minulém století si aspoň jednou za život zahráli jeptišku či kněze (mimo Hepburn také Bergman či Bing Crosby), zato v dnešní době se stejnou vervou hrají herci prostitutky a pasáky. Škoda, že film nemá pokračování, kde by byl odvyprávěn příběh dál, myslím si, že celý život sestry Habets byl zajímavý. ()