Laibach: Occupied Europe Nato Tour 94-95

všetky plagáty
Hudobný / Dokumentárny
Veľká Británia, 1996, 60 min

Laibach

Sestřih koncertu slovinské kapely Laibach, který se odehrál 26. října 1995 ve slovinské metropoli Ljubljana a na kterém můžeme slyšet 12 skladeb hrané naživo s exkluzivními dokumentárními záběry ze Sarajeva.

Tracklist: 1. N.A.T.O.
8. 2525
9. Mars On River Drina
10. Wirtschaft Ist Tot
11. Sympathy For The Devil
12. Geburt Einer Nation (Trajektt)

MM_Ramone

Dňa dvadsiateho šiesteho októbra roku 1995 vystúpila slovinská hudobná skupina Laibach v hlavnom meste Slovinskej republiky. Odohrali koncert v meste Ljubliana, podľa ktorého si zvolili aj svoj názov. Laibach je nemecký ekvivalent pomenovania metropoly Ljubliana. Z tohto vystúpenia bol vyprodukovaný zostrih, ktorý obsahuje dvanásť songov. (N.A.T.O., War, Final Countdown, In The Army Now, Dogs Of War, Alle Gegen Alle, National Reservation, 2525, Mars On River Drina, Wirtschaft ist tot, Symphaty For the Devil, Geburt eine Nation) Jedna pecka za druhou. Čumel som na to s otvorenou hubou. Po chrbte mi behali zimomriavky. Orgazmická záležitosť. Hudobno-umelecká dokonalosť. Neue Slowenische Kunst!!! NSK. "Laibach: Occupied Europe NATO Tour 94-95" ***** ()

Trajektt

Když jsem byl ještě mladý vyjukaný jinoch, tak jsem rád chodil na koncerty. Na začátku devadesátých let mě zaujal kukuč a zejména hlas Milana Frase ze slovinského hudebního uskupení s názvem Laibach. Tak jsem se o ně začal zajímat a hlavně díky kvalitnímu poslechu Radia 1 a po revoluci vycházejících velkém množství alb jsem se s nimi ztotožnil a rozhodl jsem se hrdinně navštívit koncert této dechberoucí kapely. Poprvé jsem stál asi 5 metrů od pódia a tento zážitek bych přirovnal k pocitu hororových snímků, kdy cítíte strach z neznáma, krev vám koluje v těle třikrát rychleji než obyčejně, poté na vás přijde mrazení a občas se i leknete, ale hlavně celou dobu stojíte jako přivařený kůl v plotě. Tak to byly všechny mé pocity z prvního koncertu. Akorát, že to bylo naživo a já jsem měl, co dělat, abych si necvrnknul do trenek. Ještě, aby toho nebylo málo, tak jsem měl pocit, že mě hlavní frontman Milan Fras pozoruje a ještě na mě ukazuje rukou / převážně pravou /. A začal jsem si říkat „Vo co mu k.... jde"? Že vás dostává skoro až do paranoidního stavu těmi svými telepatickými schopnostmi. Naštěstí jsem si promluvil s lidmi, kteří byli na tom koncertě na různých místech a ty měli stejný pocit. Takže jsem se uklidnil a vše bylo v pořádku. Do toho všeho hrála úderná hudba, velké množství světel, mnoho kostýmů, videoprojekce a samozřejmě grandiózní basový hlas Milana Frase. A ačkoliv jsem většinou zbabělec, tak jsem se odvážil na jejich vystoupení přijít ještě čtyřikrát a musím říct, že vždycky to stálo za to. To je jako se zmrzlinou, taky vám nepřestane po stopadesátý chutnat a když jo, tak si dáte místo vanilkový, čokoládovou nebo jahodovou. A tak to bylo přesně s Laibach, vždycky to byl Laibach, ale pokaždé s jinou příchutí. Laibach patří do stáje nezávislého hudebního vydavatelství Mute Records, kterou založil borec Daniel Miller, který spolupracoval s takovými velikány jako jsou Depeche Mode, Erasure, Moby, Nick Cave, Einstürzende Neubauten a řada dalších. A proto jsem byl moc rád, že jsem si mohl koupit tento sestřih koncertu dvanácti songů na VHS plus s přiloženým cédéčkem na kterým je patnáct skladeb. I když to není jako naživo, tak tam ta atmosféra je trochu cítit. Za mě stoprocentně 100%. ()