Kanada, ve stopách zlatokopů

Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2020, 30 min

Réžia:

Miloš Brunner

Cesta kouzelnou krajinou překypující ledovci, magickými jezery i divokou zvěří... Cestování po Kanadě nabízí nejen pohled úžasné přírodní krásy, ale také mnoho míst odhalujících drsnou historii země. Jméno osady Skagway je odvozeno z jazyka Tlingitů – znamená divoké moře nebo krásná dívka. Právě odtud na konci 19. století vyráželi zlatokopové na drsný kanadský sever – do Dawsonu. Dnes tuto dobu stále připomíná tamní zlatokopecký festival. Cestovat po západním pobřeží Kanady, které sousedí na severu s Aljaškou, vyžaduje kvůli terénu nutnost přejet hranici států i několikrát. Vysoké hory prořezané stovkami fjordů se táhnou podél celého západního pobřeží Kanady a nabízí nezapomenutelný zážitek. (Česká televize)

ostravak30

Nestává se moc často, aby český filmař natáčel v zahraničí dokument, ale jak se tak dívám, tak Miloš Brunner je cestovatelem častým. Z kraťoučkého pořadu mě nejvíc zaujala právě krása přírody ačkoli zlatokopectví je téma hodně kouzelné vonící dobrodružstvím i po tolika letech od zlaté horečky. ()