Vivy: Fluorite eye's song

• Japonsko ヴィヴィ -フローライトアイズソング- (viac)

Den zúčtování mezi umělou inteligencí a lidmi nadešel, stovky robotů se pustili do otevřené likvidace lidstva! Útok byl náhlý a nečekaný a během chvíle tak zemřeli statisíce. V jedné z laboratoří se expert na robotiku rozhodl k poslednímu zoufalému kroku, který by mohl vše zvrátit a těsně před svou smrtí vysílá do minulosti program, který by mohl tuto strašlivou budoucnost změnit...
O sto let dříve v zábavním parku Nierland vystupuje na malém pódiu první plně autonomní robot s kódovým označením Diva, které jedna z jejích malých fanynek říká Vivy. Tato zpěvačka se však u návštěvníků netěší příliš velké popularitě, ačkoli je její hlas krásný, jejímu zpěvu pořád něco zásadního chybí. Po jednom ze svých vystoupení Viva nečekaně kolabuje a setkává se s umělou inteligencí, která si říká Matsumoto. Ten Vivě vysvětlí, jaký osud lidstvo čeká a že vše závisí na jejích dalších krocích. V parku se nyní pohybuje vlivný byznysmen, který lobuje za schválení zákona o možnosti dávat robotům oficiálně jména, který má však během následujících minut zemřít. Jeho smrt povede ke schválení tohoto zákona a k prvním krokům umělé inteligence k uvědomění si sebe sama. Viva tak musí tohoto muže zachránit, aby měla společná budoucnost lidí a robotů vůbec nějakou šanci. Tak se vydává Viva na svou velkolepou pouť za záchranou světa, se kterou však souhlasí pouze pod podmínkou, že nebude v rozporu se samotným účelem její existence, který je tím hlavním elementem v jejím zdrojovém kódu. Pro Vivu je tímto základním kamenem snaha udělat všechny lidi šťastné svým zpěvem. (Jeoffrey)

Recenzie používateľa Scalpelexis k tomuto seriálu (4)

Vivy: Fluorite eye's song (2021)

Reverzní terminátoří povídka zabalená do muzikálového hávu o tom, že zpěv rozezní i slitinová srdce. Matoucí, idol-show připomínající plakát za sebou skrývá několika-arcové dobrodružné časoprostorové cestování s mnoha dobrými nápady, ať už filosofického rázu (challenge Asimova, vztahy lidí s roboty, cítění), decentním zakomponováním povedeného OST do děje, způsob setkávání se ústředního dua a to celé podpořené skvělou akcí, když dostane vítanou příležitost. První polovina je excelentní a já si výlety za androidíma etickýma kontroverzema šíleně užíval. I když jsme se vždy zdrželi krátce, nikdy jsem dvouepizody neopouštěl nezamyšlený a vyjevený ze sice očekávaných, ale stále epicky naservírovaných zavíraček. 4. díl byl pro mě nebeskou anime symfonií (Ensemble for Polaris je překrásná píseň), který sáhl pro to nejlepší z hned několika různých žánrů. Příběh si i nacházel čas na drobný gag prostřednictvím uštěpačného, ale relativně nepředvídatelného Fukuyamova Matsumota, Vivy se mátořila z počáteční naivity vzhůru k novým poloresetům a já si myslel, že už se nemůže nic pokazit. Bohužel, tvůrčí nápady rychle vysychají ve 2. polovině a dílo už se nikdy nedokáže ani přiblížit předešlé, brutálně vysoko nastavené kvalitativní laťce. Začně to postrádat základní odpovědi, cestuje to všemi proměnnými o dost hůř jak Steins;Gate, role rivala vyšumí jak vata ve vodě a brzo je zřejmé, že látka potřebovala ironicky o moc více času k uspokojivému vykreslení. Kam zmizela ta přemýšlivá výplň? Proč je závěr tak plochý, neoriginální, uspěchaný a hloupě (ne)vysvětlený? To už se nedozvíme a dostatečnou náplast na tuto ránu neposlouží ani onen milý zpěv a precizní kresba. Forma je totiž od WITu jako obvykle prvotřídní: Nepochválím je nutně za statický vizuál s částečným, ale solidně užitým CGI, nýbrž za dokonalou práci v animační rovině, OP, hudbu a hlavně úžasný zvuk. Oh, yes! Sci-fi prostředí s parádní zvukovou stopou pro mě nastavuje novou dimenzi požitku a v této sekci nemám co vytknout. Celkově dosti zamrzí, že Vivy nedoskočila na mety nejvyšší, i tak se jedná o dílo inovativní, originální, zručně smontované a místy překvapivě silně procítěné. 4* ()

Ensemble for Polaris: Watašitači no Jakusoku (2021) (E04)

Umně zrežírovaná epizoda. Úvodní nemožně pochopitelná scénka mě nechala tápat (přitom zpětně je to přijěmný filozofický výtah do reverse-terminátora), ale postupný eskalační flow skrz sci-fi žánr k ačnímu finále bylo výtečné; taková demoverze Nolana. Rozezlená androidka, která by chtěla dělat z ostatních kalkulačky, měla příjemně elektrifikovaný hlas a k dokonalému hodnocení mě málem vytáhl fantastický a emotivní audiovizuální závěr. Píseň Ensemble for Polaris byla nádherná. Edit: A víte co, já tomu těch 5 dám. Výkladní anime epizoda. ()

Sing My Pleasure: Anata ni ai suru (2021) (E06)

Závěrečné scény mi připomněla best-offky od Triggeru (inspirace?) - když už nemůžeš, přidej, natankuj brutální injekci optimismu, nesmrtelnosti a let's go! ()

Harmony of One's Heart: Wataši no šimei, anata no mirai (2021) (E09)

Tenhle arc mě moc nerozvášnil, abych pěl písničky a ódy jako hlavní 2 aktérky. Poprvé mi robotický AI problém nedával smysl a nechápu jeho řešení, resp. čemu bylo vůbec zabráněno. Oproti předchozím arcům to bylo neosobní a Matsumotova mise neměla vůbec jasné poslání; spíš nezvykle zmatené. Hodně těsné 4* za super fight. ()