Vivy: Fluorite eye's song

• Japonsko ヴィヴィ -フローライトアイズソング- (viac)

Den zúčtování mezi umělou inteligencí a lidmi nadešel, stovky robotů se pustili do otevřené likvidace lidstva! Útok byl náhlý a nečekaný a během chvíle tak zemřeli statisíce. V jedné z laboratoří se expert na robotiku rozhodl k poslednímu zoufalému kroku, který by mohl vše zvrátit a těsně před svou smrtí vysílá do minulosti program, který by mohl tuto strašlivou budoucnost změnit...
O sto let dříve v zábavním parku Nierland vystupuje na malém pódiu první plně autonomní robot s kódovým označením Diva, které jedna z jejích malých fanynek říká Vivy. Tato zpěvačka se však u návštěvníků netěší příliš velké popularitě, ačkoli je její hlas krásný, jejímu zpěvu pořád něco zásadního chybí. Po jednom ze svých vystoupení Viva nečekaně kolabuje a setkává se s umělou inteligencí, která si říká Matsumoto. Ten Vivě vysvětlí, jaký osud lidstvo čeká a že vše závisí na jejích dalších krocích. V parku se nyní pohybuje vlivný byznysmen, který lobuje za schválení zákona o možnosti dávat robotům oficiálně jména, který má však během následujících minut zemřít. Jeho smrt povede ke schválení tohoto zákona a k prvním krokům umělé inteligence k uvědomění si sebe sama. Viva tak musí tohoto muže zachránit, aby měla společná budoucnost lidí a robotů vůbec nějakou šanci. Tak se vydává Viva na svou velkolepou pouť za záchranou světa, se kterou však souhlasí pouze pod podmínkou, že nebude v rozporu se samotným účelem její existence, který je tím hlavním elementem v jejím zdrojovém kódu. Pro Vivu je tímto základním kamenem snaha udělat všechny lidi šťastné svým zpěvem. (Jeoffrey)

kitsuchan97

*8/10* Nejsilnější stránkou Vivy: Fluorite Eye's Song je naprosto překrásná animace a design jednotlivých postav. Studio WIT jednoduše umí. Rovněž mě bavilo sledovat, jak plyne čas a Vivy sleduje, jak se jí svět, jeho fungování a obyvatelé mění před očima. Příběh není nikterak převratný, ovšem je vyprávěný bez větších zádrhelů a divák nemá moc prostoru se v něm ztratit. Některé dějové zvraty byly celkem předvídatelné, jiné mě naopak překvapily. Seriál také poukazuje na mnoho témat a problémů pojící se s koexistencí lidí a androidů, a to z obou stran barikády - není to tedy jednoduše černobílé, ale mnohem více komplexní záležitost. Osobně jsem očekávala více využití samotné hudby (vyloženě hudebních scén bylo velmi málo, což mě mrzí). Bylo vidět, že tvůrci také tímto vzdávají holt předchůdcům zabývající se podobnou tématikou a jakožto fanouška sci-fi mě to jen a jen těší. Závěrem: jedná se o vydařenou podívanou, pojící mnoho skvělých aspektů sci-fi do sebe a přidává i něco málo svého do tohoto mixu. Každý fanoušek tohoto žánru by měl Vivy dát šanci. ()

gumbo

Takový rozpoluplný mix. Na jednu stranu zajímavé charaktery, jejichž chování ale občas moc nedává smysl a hlavně když se co chvíli nějaká UI zmítala v bouři emocí, tak jsem nevěděl jestli se tomu smát nebo znechuceně odejít. Autoři jakoby si místy neuměli vybrat jak a co chtějí vyprávět. Je to vidět už jen na tom, že hlavní postava má dvě jména mezi kterými si ona ani autoři nedokáží vybrat a to druhé opustit. Celkově originální mix, který ale nejspíš rychle vyšumí. 65% ()

Nirish

Tl;dr verze ostatních - pěkná animace, pár fightů nádhera. Hudba pěkná, story - taky dobrý. Příběh je zajímavý, první půlka top notch, sem tam mi to dávalo dojem Ghost in the Shell říznutý Wolfs Rain (včetně replikovaných záběrů) a abych tuto recenzi udržela v krátkém duchu (pro detail si pročtěte ostaní) - za mě spokojenost, žádná revoluce, ale krásné podání, pár věcí na zamyšlení, závěr nepřekvapí/neurazí. Hodně cybersvěta, trocha filozofování, time-travel a to vše v líbivém kabátě. Dejte si první díl, dva a uvidíte, jestli sedne. ()

DaweForeman

Na první pohled je tohle anime zavádějící, kdy si člověk myslí, že se mu zase dostane typického sci-fi hudebního zážitku, což tak není úplně pravda. Hudební zážitek tu sice je, ale je spíše jako dokreslení příběhu, než že by tam hrál nějakou důležitou roli. To však není ale úplně pravda, kdy si hudba zahraje prim při nějakých klíčových situacích, ale anime není hudbou celé protkáno. Více důrazu se klade spíše na sci-fi stránku, kdy tu máme opět umělou inteligenci, která se utrhne ze řetězu a chce zlikvidovat lidstvo, mezitím je lidská extrémistická organizace bojující proti umělé inteligenci ve společnosti a pak hlavní postava AI Vivy/Diva, která se za pomoci kolegy z budoucnosti snaží změnit onu apokalypsu lidstva. Obecně je tu ukázáno mnoho etických stránek ohledně práv robotů s umělou inteligencí a jejich "lidskostí". Závěr však zklame, kdy bych od toho očekával trochu více dramatu v trochu jiném smyslu, kdy mě především zklamalo kladení důrazu na onu klíčovou složku rozuzlení (nebudu spoilovat, která to je). Když to srovnám s ostatními počiny, které mají podobné téma, tak toto se neumístí na vyšší příčce, ale někde v prostředku, kdy to neurazí, ale není to také něco extra. Po animační stránce je to zajímavé, kdy mě hodně zaujal smysl pro jednotlivé detaily (např. ony bionická oka apod.) a po hudební stránce je to také velice slušné. ()

Jeoffrey

Vivy to neměla od začátku jednoduché, protože spousta fanoušků anime se, z toho co jsem slyšel, hned v úvodu sezóny nechala odradit plakátem a označením anime nálepkou "music". Já byl o něco chytřejší, ale opravdu jen o něco, protože jsem se si i všiml, že jde o výtvor studia WIT. "No tak to bude o zpívání a asi i o idolech, ale mohlo by to aspoň hodně dobře vypadat, dám tomu jeden díl!" Ale trailer už jsem si nepustil a tak si ti z vás, kteří Vivy již viděli, dokáží udělat docela dobrou představu jak moc mě to hned po pár vteřinách překvapilo. Vivy má impozantní nástup, zajímavou i když trošku ohranou premisu, díky které příběh rychle přitáhne a vzhledem k vysokým produkčním hodnotám a sympatické ústřední dvojici jste chyceni opravdu během pár minut a totálně nadšení během pár dílů. Asi už jste pochopili, že Vivy opravdu není tak úplně o idolech a zpívání tu sice hraje docela velkou roli, ale neruší, naopak do té skládačky někdy hodně dobře zapadá (především jako doprovod událostí na obrazovce, ideálně třeba i jako živý opening, tedy součást příběhu). Vivy je rozdělená na několik úseků, většinou s podobnou náplní (dosažení hlavního cíle), ale pokaždé s trochu jiným provedením. Některé části mají slabší úvod do děje, občas se i stane, že vám chvilku trvá, než se zorientujete, co se vlastně od minule změnilo, ale pak mají geniální pointu, nebo je tu třeba nádherný finální souboj, který vás zvedne ze židle, jindy opravdu nečekaný zvrat (It's me DIO!) zkrátka každá část má dle mého něco do sebe, něco pro mě osobně dost nadprůměrného a zapamatovatelného. Je to plné mnoha emocí a různých námětů k zamyšlení, třeba jsem slyšel výtku, že se anime snaží ukazovat roboty v lepším světle než lidi, což je někdy i pravda a zároveň je to i jedním z témat toho všeho. Řešíme tu i vnitřní krize, různé pohledy na svět a mnoho dalšího a to vše poměrně zajímavě a někdy velmi zdařile, jindy zase minimálně docela slušně. Postavy jsou skvělé, zamiloval jsem si Vivy i Matsumota a líbili se mi i mnohé postavy vedlejší. U toho Matsumota jsem ale občas musel vstávat a přehrávat si jeho monology několikrát, protože tahle postava měla neuvěřitelnou slovní kadenci (asi jako samopal vzor 24). Animaci můžu shrnout jen do tří slov "krása střídá nádheru" a je tu i hodně povedená akce. Samotný závěr je dle mého ucházející, sice se mu nepodařilo mě nějak extra překvapit a po pravdě mě dokázal jen mírně dojmout, což je s tím, jak moc se o to autoři snažili, spíš prohra, ale byl pro mě uspokojivý. Celkově jsem spokojený, můj dojem se často točil od dobrého přes chvalitebný až po vynikající a pak zase zpátky, tedy jediné nad čím jsem přemýšlel bylo jestli silné 4* nebo slabých 5*, ale závěr, i když byl dle mého slušný, rozhodl. 8,3/10 a pokud jste Vivy: Terminátor Become Human omylem přešli, pak to ihned napravte! ()