Reklama

Reklama

Najsledovanejšie žánre / typy / pôvody

  • Komédia
  • Akčný
  • Dráma
  • Horor
  • Krimi

Recenzie (2 926)

plagát

Captain America: Zimný vojak (2014) 

Captain America: První Avenger je za mňa, v rámci prvej etapy Marvel filmov, tým najhorším kúskom mozaiky. Z toho dôvodu som ďalšie kapitánske pokračovanie zazdil na x rokov. Dnes som sa odhodlal, pretože má ísť o jednu z najviac vydarených marveloviek a zároveň si tu Anthony Russo, a Joe Russo urobili povesť, vďaka ktorej dostali na starosť záver Avengers. Boli ohlasy klamlivé? Nie, naozaj ide o jednu z najlepších marveloviek. Keby som mal nejaké sympatie ku Kapitánovi, alebo k Black Widow (tu ma však bavila zo všetkých filmov rozhodne najviac), tak by dojmy leteli ešte oveľa vyššie. Skvelá akcia, nabušený Winter Soldier, dobrá zápletka. Dostal som viac, než som čakal.

plagát

Na sever severozápadnou linkou (1959) 

Scenár najprv veľmi príjemne prekvapil. Zápletka prirodzene nabaľuje horšiu a horšiu pozíciu pre hlavného hrdinu. Cary Grant dodal postave šarm elegána nad vecou, ktorý súčasným divákom ponúka napríklad George Clooney. Od návštevy vlakového kupé sa však dej začal šinúť smerom k prepálenej bondovke, čo potrhlo finále na Mount Rushmore. Na svoju dobu určite vyčnievajúce, ale mne záver dojmy zrazil dole.

plagát

Ripley (2024) (seriál) 

Som fanúšik filmu z rok 1999 (Talentovaný pan Ripley). Prvé tri diely tohto seriálu mňa moc nebavili. Príbeh takmer jedna k jednej s filmom. Oveľa horšie či skôr nepravdepodobnejšie pôsobiaca chémia medzi ústrednou mužskou dvojicou. Proste som dostával umeleckejšie ladenú, rozťahanejšiu verziu toho, čo už znám. Od štvrtého dielu sa začnú kopiť rozdiely, pribúdajú odbočky oproti filmovému scenáru a hlavne začínajú pribúdať konfrontácie, a z nich vyplývajúce komplikácie pre rozdvojeného. Určite to chcelo menej dielov, ale v konečnom dôsledku mi bolo v Taliansku časov minulých príjemne. Andrew Scott hodil Toma do iného svetla, respektíve tieňa, než kedysi Matt Damon. Fajn, ale ja na 100% odporúčam MD verziu. Potešila účasť Dakoty Fanning, ktorej rola skvelo sadla. A tiež požmurknutie na fanúšikov prostredníctvom účasti Malkovicha, ktorý si Ripleyho strihol v roku 2022 (Ripleyho hra).

plagát

Hobit: Bitka piatich armád (2014) 

Za mňa najlepšia časť tejto trilógie. Je tu síce najviac poznať zastaranosť trikov (Legolas aka Super Mario a podobne), ale zasa som dostal najviac akcie a najmenej prešľapovania na mieste. Ak prežijete prvú tretinu, ktorá je ako vystrihnutá z ruského povojnového filmu, tak už to relatívne naberie obrátky. Bilbo je stále hlavným ťahákom, pretože Martin Freeman mu vdýchol tú správnu sympatickosť. Bitva bola epická čo sa týka rôznorodosti zúčastnených, ale akcia bola vždy skôr rozkúskovaná na individuálne súboje. Ale vôbec to nevadilo. Hlavný rozdiel medzi PP a Hobitom sú jednoznačne postavy. Či už kladné, ale predovšetkým záporné. Hobit ide cestou skôr rodinnej zábavy, často robí komediálne vsuvky, proste popcorn na miesto oscarových ambícií.

plagát

Men (2022) 

Režisér/scenárista Garland a jeho dvorný kameraman Rob Hardy nám zasa naservírovali svoj vizuálny rukopis. Aj keď treba hneď dodať, že určite ten najmenej pôsobivý z ich všetkých spoločných filmov. Ďalej už len spoiler, ktorý Vám má rozhovoriť pozretie: Príbeh začína tragicky. Následne hlavná hrdinka odchádza na vidiek, aby sa dala dokopy. Narazí na naháča, ktorý ju začne stalkovať. Následne je celá dedina divná. Do tej doby zaujímavé, dobre pôsobiace. Som si hovoril, že príde nejaká pointa, ktorá všetko obráti hore nohami, alebo dodá rozmer navyše. Na miesto toho sa naháč zmenil na lesného mužíčka. Pri detailnom zábere na jeho ženskosť (áno, píč*) porodí jednu z postáv, ktorú sme už medzičasom spoznali. Tá porodí ďalšiu a tá ďalšiu, a tak ďalej. Príde vyznanie lásky. Úsmev. Záverečné titulky. Myšlienkovo prehonená artovka.

plagát

Neprivolávaj nič zlého (2022) 

Hneď z kraja vypálim "spoiler". Nie je to horor, ale psychologické drama. Mám rád tieto filmy, kde sa odohravajú podivné reakcie a udalosti, ktoré sa však tvária ako nedorozumenia. Všetko sa pomaličku stupňuje. Film má veľmi dobrú atmosféru. Hrajú v nej prim spoločenské situácie, ktoré postavy vyhodia z komfortnej zóny. Je tu nepriama, ale o to viac vydarená kritika aktuálnemu nastaveniu spoločnosti, kde je najdôležitejšie nikoho neuraziť. Zároveň trefné zachytenie osobnostnej krízy, skrz ubíjajúci stereotyp. Finále neprekvapilo, ale bolo odprezentované až skľučujúcim spôsobom.

plagát

Hobit: Smaugova pustatina (2013) 

Tie 3* nie sú vyložene vyjadrene dojmov z filmu ako takého, ale výsledok porovnania s Hobit: Neočekávaná cesta. Dvojka má menej hluchých miest a je hlavne oveľa viac akčnejšia. Problém sú dve nasledujúce veci. Vizuálne Hobit (či už jednotka, alebo dvojka) pôsobí horšie ako staršia trilógia PP. A ten najväčší problém je skutočnosť, že 99% divákov nepovie z hlavy všetky mená tunajšej statočnej družiny. A to je ten hlavný rozdiel medzi PP a Hobitom. Nevytvára postavy, ktorých smrť by mala nejakú emočnú rezonanciu. Dostal som Pirátov z Karibiku, ktorí sa vylodili u draka, ktorý vykazuje charakterové chyby bondovského zloducha. Všetko okecáva a okecáva, aby mali hrdinovia čas ho zdolať. Napriek tomu všetkému oproti H1 posun k lepšiemu.

plagát

Vrah naoko (2023) 

Zápletka zaujme na prvú dobrú a vzbudzuje nádeje, že po rokoch zasa dostaneme vydarený mix komédie, akčného filmu a všetko jemne pocukrované romantikou. Ale kdeže. Celú dobu človek čaká, kedy sa konečne rozbehne nejaký domino efekt udalostí, ktoré spustia akciu a crazy momenty. Vrah naoko však nemá žiadnu akciu. Akože fakt nula. Nezasmejete sa ani raz. Ukecaná romantika s fajn nápadom, ktorý si však vystrieľajú v prvej polhodine. Okrasu robí aktuálne jedna z najkrajších latino herečiek Adria Arjona. Úprimne? Radšej si dajte Vrahouni (2010).

plagát

Kolaps (2024) 

Alex Garland sa ako režisér vyznačuje skvelo sediacou vizuálnou stránkou (Ex Machina, Anihilace). Občanská válka prináša oku lahodiace momenty chaosu, boja a aj výborne zvolený soundtrack. Hlavne nečakajte akčný film. Ide o road movie s nepríjemnými a nebezpečnými zastávkami. Vyložene akčný film dostanete až na konci cesty. A tento štýl spracovanie témy mi sadol. Sled mikro príbehov, ktoré stoja na ceste za cieľom, ktorý má vrtkavý zmyseľ. No a posledná hláška pána domu púť pekne uzavrela. Nie 100% 4*, ale nadpriemer jednoznačne.

plagát

Hobit: Neočakávaná cesta (2012) 

Hobit: Neočekávaná cesta ponúka ako keby mix prvých dvoch filmov trilógie PP. Zoznámenie s blížiacim sa nebezpečenstvom. Ozrejmenie minulých udalostí. Vytvorenie odvážnej skupiny v ktorej opäť nechýba Gandalf a jeden ďalší starý známy. A treba uznať, že Bilbo je oveľa sympatickejšia postava akou bol Frodo. Bohužiaľ nechýba ani klábosenie s elfami. Je tu celkovo oveľa menej vážny tón rozprávania príbehu. Najviac ma bavila kulinárska scéna so zlobrami. Samozrejme potešila aj hádanková vsuvka s Glumom. Svoj šarmíšek mal už za "mladých" čias. Čo už však nepotešilo bolo vizuálne prevedenie skřetů. Maskérov nahradili ajťáci. No a podzemná akcia bola čistá PS3 plošinovka. Príbehovo menej rozťahané než PP 2, ale určite viac ako PP 1. Orlov radšej nekomentujem. Som zvedavý, čo prinesú ďalšie pokračovania. Snáď hlavne hlbšie emócie voči jednotlivými postavám.