Ochranca

• Česko Ochránce (viac)
Česko, 2021, 10 h 40 min (Minutáž: 60–68 min)

Hudba:

Jiří Hájek

Lukáš Vaculík, Iveta Dušková, Jaroslav Plesl, Pavel Řezníček, Agáta Kryštůfková, Barbora Kodetová, Lucie Ducháčková, Petra Hřebíčková, Jakub Ludvík (viac)

Aleš Pelán je obľúbený učiteľ na strednej škole. Je to ústretový a spravodlivý človek a nie sú mu ľahostajné ani problémy, ktoré sa v rámci školy vyskytnú. Na škole, kde učí, sa prevalí kauza šikany učiteľky, ktorá bude čeliť veľkému mediálnemu záujmu. Aleš sa bude snažiť spor upokojiť nielen v rámci školy, ale aj smerom navonok, pred médiami. Táto iniciatíva ho postupne vyposúva až na ministerstvo školstva, kde mu bude ponúknuté miesto školského ombudsmana. Ako ochranca učiteľov a detí, bude mať za úlohu hlbšie riešiť problematické prípady, ktoré sa v školstve vyskytnú. (RTVS)

Recenzie používateľa klukluka k tomuto seriálu (10)

Ochranca (2021)

Druhá řada? Prosím si. Ďakujem. Jediný, co mě mate: průběžně pročítám komentáře a říkám si- viděl to vůbec nějakej učitel?? Možná to komentují jen na diskusním fóru portálu Učitelských novin, ale tady fakt snad ani ťuk..? ()

Slabý kus (2021) (E01)

Fíha..! Laťka je po prvním díle vysoko vysoko. Působivé. ()

Anjelik (2021) (E03)

Fakt se mi moc líbí, jak je to udělaný, jakej to má feeling. Taky je dost zásadní ten kontrast mezi seriózním Vaculíkem a lidovým Řezníčkem- to považuju za doklad zručnosti scénáristů. Bojím se tomu tleskat moc nahlas, protože bych pak mohl být za blázna, pokud by se například ukázalo, že kluk, kterej by pobodal/záměrně říznul spolužačku nůžkama, by se už do školy ve skutečnosti rozhodně nevrátil. Tomu se mi prostě nechce věřit. Naopak doufám, že celá tahle věc už by se i v té naší hyperkorektní společnosti vyřešila ein zwei. ()

Mužská záležitosť (2021) (E04)

Ač subjektivně, tak s pocitem, že naprosto objektivně- tohle je fakt od A do Z výborný. Jasně, občas je to lehce teatrální (hádka v tenisové hale například), ale ani tyhle momenty na mě nepůsobí rušivě. Jana Čenského jsem naposledy chválil za Princové jsou na draka a podruhé to udělám dnes- ta role mu sedla jako ulitá. Volba Lukáše Vaculíka a Pavla Řezníčka málem prorocká. Výborný i všechny další atributy. Tohle je vydařenej projekt. 👍 P.S.: Ta moje pozitivní, zatím de facto bez výjimky nadšená hodnocení se vztahují pouze a jen k audiovizuálnímu zážitku. Nezamýšlím se nad tím, že mají příběhy reálné předobrazy a dochází v nich k pozměňování, nebo překrucování reality. Domnívám se, že všechny příběhy, které jsme zatím v rámci seriálu Ochránce sledovali, se dají zobecnit- vztáhnout na více škol, školských zařízení, rodin, dětí… Je ale pravda, že ty závěrečné titulky vypovídají o opaku. Připomínají, že jsou jednotlivé díly div ne rekonstrukcí skutečných, konkrétních kauz. A tady by mohl nastat problém. Vnímat tento seriál touto optikou, asi by se mi opravdu nemohl tak líbit, to připouštím. ()

Džungľa pred tabuľou (2021) (E05)

Jenom doufám, že tahle epizoda nepředznamenává kvalitativní propad všech zbylých dílů. Ta konstrukce, že Ombudsman pátrá po kameře, která zaznamenala chaos ve škole poznamenané inkluzí, je absurdní a dokonale odráží představu Pražáků o Brně a okolí- totiž že celej Jihomoravskej kraj je jeden malinkatej dvorek. Takže tu kameru pochopitelně dohledají, aniž by tušili, co vlastně hledají a uzavírají ten nejpitomější případ Pražskýho pitavala ever. Na tohle navlíknout všechny ty sračky, který způsobila inkluze- tak to běžte fakt do pr.hy! Tenhle díl je big mistake v jinak výborným seriálu. Méně konkrétního a více obecného, prosím. Český školství má skutečný potíže a není to neschopnost jednoho konkrétního kantora, nebo nenechavost problematických dětí. Tohle se nepovedlo. Bohužel. ()

Verejný nepriateľ (2021) (E06)

Silnej díl, v podstatě po celou dobu mě něčím udržovali v napětí, nejvypjatější moment přišel v závěru, odpuštění vyžaduje charakter, schopnost přiznat si ve chvíli největší bolesti chybu, působí až nelidsky vznešeně, na vlastní kůži jsem se ale přesvědčil, že se to děje, mrtvé děvče ze svahu už znovu vidět nepotřebuju, doufám, že to s ním uzavřeli, chápu, že dnes do toho tenhle příběh zapadal a určitě i díky němu to bylo výborné. ()

Vrabčiak (2021) (E07)

Největší bolest českého základního školství- ty haldy nepotřebnýho balastu vydávanýho za nezbytný základ pro život a další vzdělávání. Otrocký memorování jmen, dat a informací vytržených z kontextu. Většina žáků je rve do hlavy s odporem jen za účelem zisku dobré známky. Ihned poté je vypouštějí, protože neexistuje širší rámec, v němž by tyhle vědomosti mohly děti postrádat. Školní ombudsman se jal zachraňovat za plat vysoce postaveného ministerského úředníka jedno konkrétní dítě a já na to konto tvrdím, že nefandím ani jím zvolenému postupu, ani tomuto dílu. ()

Ahoj oci (2021) (E08)

Čtyři jsou za celek a pátá za ty kostkovaný záběry. Obzvlásť vymazlená byla ta školní mozaika. Fascinuje mě, co tady ze sebe vydávají herci. Martin Hofmann, Lucie Žáčková, Lukáš Vaculík, Pavel Řezníček- vynikající, vážně. ()

Hidžáb (2021) (E09)

Holka ať si pro mě za mě nosí na hlavě, co chce, ale ten bordel v ulicích a fakt, že to po nich uklízíme, to je výraz naší slabosti. ()

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

04.01.2022

Dnes byly Sdružením české filmové kritiky zveřejněny nominace na výroční Ceny české filmové kritiky za uplynulý rok 2021. Celkem bylo nominováno 16 děl, z nichž nejvíc nominací (celkem 6) získalo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD