Q: V oku bouře

• USA Q: Into the Storm
USA, 2021, 5 h 44 min (Minutáž: 57–58 min)

Šestidílný dokumentární seriál Q: V oku bouře sleduje zapeklitou cestu k odhalení člověka, který stojí za fenoménem konspiračního hnutí QAnon. V průběhu tříletého celosvětového vyšetřování dokument zachycuje vývoj "Q" v reálném čase prostřednictvím nebývalého přístupu ke klíčovým hráčům a odhaluje, jak anonymní postava známá jako Q využívá konspirační teorie a informační válku ke zneužívání internetu, ovlivňování politiky a manipulaci s názory lidí. Šest epizod seriálu také zkoumá vliv QAnonu na americkou kulturu a zpochybňuje důsledky neomezené svobody projevu, která proniká do nejtemnějších zákoutí internetu. (HBO Europe)

Recenzie používateľa Deleatur k tomuto seriálu (5)

Calm Before the Storm (2021) (E01)

Poznámky: Parádní intro, ale Američtí bohové s podobným přišli dřív. Watkinsův kutloch obloženej plyšákama. Neuvěřitelné, čemu někteří Američané uvěří. Mrazivé deja-vu u konspirace, že nějaká skupina zneužívá a zabíjí děti a pije jejich krev. Američany přece formovala demokracie, ne totalita. Přístup k informacím místo aby znemožňoval šíření propagandy a konspirací, tak jejich šíření naopak urychluje. "Černá listina" Q doporučením, na čí články se podívat. Vysmátý odhalovač konspiračních teorií Sommer vedle vyklepaného konspiračního teoretika Posobiece. Rozvášněný Alex Jones: "Už to přichází!" Nebo to přišlo na něj? ()

Do You Believe In Coincidences? (2021) (E02)

Poznámky: Sympatický Brennan, nesympatický Jim Watkins a jeho syn, vytikaný Ron (možná Asperger, možná Incel). 4chan (a potažmo 8chan) coby myšlenková i tematická žumpa (bonbónek pro homofoby - skin & scat). Přesto nebo proto: "Měl jsem pocit, že konečně vím, co si lidi opravdu myslí." Ale pokud tam někdo dělá správce, tak to nebude úplně neomezená svoboda. Navíc nelegální obsah (jako dětské porno) stejně stahovat musí. Všechno bio a všechno v plastu - kde jinde než v Asii. Smoothie z kapusty a smetany? Šaratica hadr. Farma vypadala hezky a celkem prasácky přívětivě. Historie imageboardů a hacktivismu, u toho zvláště linie zleva doprava. Od sexistických her k nové pravici. "Proč je prostě nezabijeme?" a další omezení: "Názor ano, akce ne." Těžko brát QTubery vážně, když jeden vypadal jako seladon, druhá jako pornohvězda a třetí zapomněl, že obžerství je smrtelný hřích. Ekofarma, bio a jóga, to nezní moc vpravo. Ale tě pic - péro! ()

Disinformation Is Real (2021) (E03)

Poznámky: Od internetové srandy k vážným důsledkům naprosté svobody slova. Od demaskování dezinformace dezinformací, přes smažky, z kterých je i lidem z QAnon trapně, až po erotické frustrace (Soapland, pyskový spořič, Pokémon/PokeAMan). "Nenávist povolena, nemravnost nevadí, důležitá je naprostá svoboda projevu, dobré myšlenky vyhrají" jako americký model diskuze a jeho důsledek - livestream masakru v Christchurchi a doprovodný aplaus na 8chanu: "Konečně s tím někdo něco udělal, hrdina naší doby, máš místo ve Valhalle". A Poslední samuraj Watkins pořád neviděl důvod, proč nezveřejnit manifest copycat vraha z Powaye: "Mně je to jedno, není na tom nic nezákonného." Ostatně vrah tvrdil, že "nebyl plný nenávisti k židům, ale plný lásky ke své rase". To už i Brennan byl pro úplný zákaz 8chanu. ()

Panic in D.C. (2021) (E04)

Exkurze do historie - pochod amerických nácků židovskou čtvrtí Skokie: "Vy máte svoje práva, oni mají svoje práva." "Nemají právo přesvědčovat ostatní, aby mě poslali do plynu!" V zásadě se Hoback stále vracel k otázce, jakou cenu má svoboda projevu a do jaké míry jsou jí třeba konspirační teorie, které poškozují konkrétní lidi. Po dalším spojení komunity 8chan s masovým vrahem, který se v El Pasu "snažil postřílet co nejvíce Mexikánců", došla trpělivost i hostingové Cloudfare a vypověděla imageboardu služby, protože to podle ní nebylo "svobodné fórum", ale jen "žumpa nenávisti". Taky se ale vracelo, že slovo není čin. A překvapivě i novináři, kteří důsledně odhalovali lži a konspirace nejen QAnonů, byli velice opatrní v otázce cenzury. Např. Jared Holt trefně poznamenal, že s tak bezbřehou svobodou se lidstvo setkává poprvé a tedy se v ní teprve musí naučit orientovat a sžít se s ní. Znovu se upozorňovalo na to, že cenzurní algoritmy technologických gigantů jsou navenek šikovný nástroj, ale můžou blokovat i příspěvky, které na kontroverzní téma odkazují, a vůbec být zneužitelné. ()

Game Over (2021) (E05)

Zpočátku odlehčení minulé nálože rozebíráním dalších internetových konspiračních her (nevím, proč jsem si myslel, že cikády jsou hezcí brouci) a "psyopů". Pobavili Trump Jr., když na důkaz cenzury internetu uvedl, že se při gůglení našel až na 6. straně vyhledávání (aby ne, když je jen junior) a bryskní odpověď moderátorky, že prezident si nemůže retweetovat, co chce: "Nejste něčí šílený strýček." Nicméně Trump Sr. se v nedůvěře vlastním bezpečnostním složkám podobá našemu Zemanovi. A nevím, co se USA svým problémům diví, když si poslankyně může natočit spot, kde odstřeluje "kontrolu zbraní" a pak s kvérem brojí: "Zachraňte Ameriku! Zastavte socialismus!". I z trumberů Watkinsovců se vyklubali mnohem nebezpečnější protivníci, než se zdálo (Hoback má bod, že odhalil i jejich pokrytectví stran svobody projevu). Skončilo to dosud snad nejnapínavější pasáží i kvůli propuknutí koronavirové epidemie. ()