Univerzita poslední šance: Basketbal

• USA Last Chance U: Basketball

Basketbalová edice Univerzity poslední šance začíná na palubovce ve východním Los Angeles, kde se zapálený trenér snaží dostat ze svých svěřenců to nejlepší. (Netflix)

Flory14

Tenhle typ dokumentu začínám milovat. Sportovní dokument který Vám ukáže, že za každým sportovcem je osobní příběh. Vzhledem k tomu že dokument je o mladých amatérech kteří si chtějí splnit sen a o jednom nespokojeným trenérovi, je o emoce postaráno. První 2-3 díly se teprv seznamujte s hráči, je začátek sezony a o tolik nejde ale čím blíže je konec na dosah, tím více fandíte. Aspoň jsem to tak měl já, ke konci jsem regulérně měl zatlé pěsti když se něco povedlo. Když se mému oblíbenci nedařilo a on se ke konci zápasu zvedl, byl jsem v sedmém nebi. Chci a budu věřit tomu, že tvůrci nám ukázali pravdu, příběhy byly autentické a na základě toho si vybrali hráče kterým dají nejvíce prostoru. Máme zde cholerického ale dobrosrdečného trenéra, bývalou hvězdu která nezvládla své zranění, hrdého kapitána co talent nahrazuje dřinou, sympaťáka který měl ale smůlu že je hloupý a basket je pro něj jediná šance, lenocha s velkým talentem,.. tento mix sledujete a můžete navnímat krásu kolektivního sportu. Kolektivní sport je hlavně o tom, umět smíchat správné osobnosti tak aby fungovali jako tým a i přesto že to občas drhne, najít společný cíl a jít si za svým. Líbí se mi, ukázka i toho špatného protože hráči jsou zde občas ukázány jako pěkný h"ovada. Kouč Mosley je blázen ale nelze mu upřít jeho vysokou snahu a upřímnost " Většina nad nimi zlomila hůl a otočila se zády, to já nikdy neudělám". Velké plus i pro poslední díl, který pro mě byl dost silný. Osobní příběhy, napínavá sezona, silný konec a "šedivý" pohled na sportovce. Gratulace, doporučuji opravdu dojed do konce, první půlka je dobrá ale až druhou polovinou dokument šlápne na plný plyn. ()

DaViD´82

Největší problém je, že sám Netflix to samé (tedy kterak školní basket nabízí jedinou případnou cestu z neutěšeného prostředí a aspoň jakés takés vyhlídky na vzdělání, stipendium a tedy budoucnost) nedávno nabídl v lepší formě v případě "rezballu". Tam šlo o středoškolský basket a naději na únik z rezervace namísto útěku před realitou ghett LA pro o generaci starší kluky, ale v jádru to má mnoho společného. Výhoda Last Chance U je, že má štěstí na velmi výrazné charaktery, které mají rády kameru, to o té druhé dokusérii až tak neplatilo. Zde zaujmou všichni, ať již svérázný starající se trenér, který často chytí rapl, či směska vyděděnců, kde se potkává kluk, co má talent i vizi, ale má to těžké (v krátké době přišel o oba rodiče), mladík co má talent jako hrom, ale nemá přičinlivost a vůli s tím něco udělat, kluk co navzdory sportovním kvalitám balancuje i na škole, kde se na průměry až tak nehraje, na hranici "pětky ze všeho" až po týpka bez pokory, co měl našlápnuto na slušné školy i šanci na NBA, ale utopil to v drogách, obviňování jiných až po delikty, kterého dostali za mříže. Na sledování tedy nesporně vděčná cháska, ale chybí tam celková sympatičnost a fandění "ať to zvládnou", kterou oplývaly právě konkurenční (mimo) basketové osudy kluků z rezervace. | S1: 3/5 | ()