Julia

USA, (2022–2023), 11 h 56 min (Minutáž: 41–60 min)

Tvorcovia:

Daniel Goldfarb

Hudba:

Jeff Danna

Sarah Lancashire, David Hyde Pierce, Bebe Neuwirth, Fran Kranz, Isabella Rossellini, Josh Drennen, James Cromwell, Judith Light, Lindsey Broad (viac)

Tento seriál je inspirován výjimečným životem kuchařské celebrity Julie Childové a jejím dlouholetým seriálem Francouzský šéfkuchař, který je průkopníkem dnešních populárních pořadů o vaření. Prostřednictvím Juliiny výrazné osobnosti nabízí pohled na neustále se měnící období dějin Spojených států, kdy se veřejnoprávní televize stala novou společenskou institucí, rozšířil se fenomén celebrit, zrodil se feminismus a ženské hnutí, a kdy americká kultura zaznamenala nebývalý rozmach. Jádrem seriálu je láskyplné manželství s proměnlivou a složitou dynamikou. (HBO Max)

Recenzie používateľa TroiMae k tomuto seriálu (4)

Julia (2022)

Starší žena a food porn z toho seriálu dělá ingredience mé cílové skupiny. Chybí snad jen kočky, které byly další její vášní. Naopak nechybí queer linka, která nenásilně ukazuje #bylijsmetuvždycky. Jistě to pro mnohé násilné bude, protože jsme si tak moc zvykli na heteronormativní přezírání, že nám přijde nepatřičné, že by v 60. letech mohla existovat lesba, gay, nebo drag queen. Ano, tohle vše jsou jedny z mnoha nových obzorů, které se před Julií Child vynořují a kterým možná „nerozumí“, ale ke kterým přistupuju se svou otevřeností, charakterem a… láskou. Tak jako k vaření, televizi a všem těm novotám, jako je bezdětné manželství v „důchodu“. A další linka je feministická, protože Child není radikální, jako některé feministicky (Betty Friedan) ale neméně pomáhá emancipovat (nejen) ženy, jak kolem sebe, tak kam televize dosáhne. Vytváří příležitosti pro seberealizaci a vědomé rozhodování, aktérství, a opět nenásilně vidíme varování, aby se z jedné normy (hospodyně) nestala jiná norma (kariéra). Přitom ona sama je důkazem, jak z „domácí hospodyně“ udělat kariéru, a to naprosto přiznaně (na rozdíl od takové Phyllis Schlafly, která možná i jako právnička a politička přísahala, že je jen ženou v domácnosti). Jo a „Tu kachnu jsem posrala.“ Druhá řada je pak vypečenější a zraje jako francouzský sýr. Zosobňuje ducha skutečné Julie Child a jejího manželství. Je zábavná, tak jako samotná Julia, která přitom zůstává autentickou osobu se svými pochybami, móresy, naivitou, ale také zráním) a na pozadí food porn představuje feministickým způsobem společenská a historická, ale i osobní témata (I wanna have what they, Julia and Paul, have). Sedmá epizoda z Bílého domu je pak crème de la crème. Nejlepší epizoda z obou řad. ()

Season 2 (2023) (S02)

Třetím dílem je znát, že tahle řada je vypečenější než první a než celé A jak to bylo dál, které je jen takovým seniorským ramínkem na šaty snažící se jít dobou a plnit domácí úkoly, natož Pozlacený věk, což je Sex ve městě před 150 lety a kde druhá řada je jen o šatech. Kostýmy miluju, ale nelze si nevšimnout, že děj je naprosto rozvařený. Druhou řadou Julia zraje jako francouzský sýr a zosobňuje ducha skutečné Julie Child a jejího manželství. Je zábavná a na pozadí food porn představuje feministickým způsobem společenská a historická, ale i osobní témata (I wanna have what they, Julia and Paul, have). Sedmá epizoda z Bílého domu je pak crème de la crème. Nejlepší epizoda z obou řad. ()

Pressed Duck (2023) (S02E03)

Třetím dílem je znát, že tahle řada je vypečenější než první a než celé A jak to bylo dál, natož Pozlacený věk. Tahle seniorská verze Sexu ve městě a food porna stojí za to. A tento díl byl existencialistický. „Neovlivníme význam našeho jednání, jen to, co chceme, aby znamenalo.“ ()