Adam Ondra: Posunúť hranice

• Česko Adam Ondra: Posunout hranice (viac)
Česko / Taliansko, 2022, 82 min (Alternatívna 77 min)

Adam Ondra, najväčšia lezecká ikona súčasnosti, dosahuje fenomenálne športové výkony. Z nehovoriaceho introverta sa stala svetová športová hviezda a z túžby liezť úloha vždy zvíťaziť. Prostredníctvom Adamovho príbehu a jeho tvrdej prípravy na olympiádu v Tokiu vo filme sledujeme premenu športového lezenia a športu ako takého, vplyv komerčných tlakov, médií a divákov túžiacich po show, na ktorú sa lezecké preteky menia. V kontraste so samotou, ktorá sprevádza Adama pri jeho každodennom tréningu, a prírodou, ktorá ho obklopuje pri lezení na skalách, sa ku koncu filmu ocitáme na najväčšej športovej akcii vôbec, na letných olympijských hrách. Heslo „nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa“ už dávno nahradilo nové: „víťaz berie všetko“.
Súčasťou Adamovho sveta je mnoho ľudí, ktorí mu v jeho ceste pomáhajú: tréner, fyzioterapeuti, poradcovia či rodičia, ktorí ho od malička podporovali. A predovšetkým priateľka Iva, ktorá je jeho najväčšou oporou. Aké to je žiť po boku vrcholového športovca a celebrity? (Film Expanded)

blondboss

Dokument o inšpiratívnom človeku, ktorý svojim odhodlaním a talentom dokázal veľké veci a ktorý robí to, čo robí, s vášnou. Ja osobne som týmto lezcom nikdy nevedel prísť na chuť a nerozumiem tomu hazardovaniu so životom, ale pre niekoho je to zmysel života a Ondra to ukázal vo viacerých smeroch. Každopádne ale natočené to mohlo byť aj zaujímavejšie. Účel to ale splnilo. 65 % ()

Annaroz

Z mého hlediska velmi špatně zpracovaný dokument. Vlastně jsme se o Ondrovi-jako člověku nedozvěděli skoro nic. Bylo to nudný, chvílemi jsem se přistihla, že ani nevnímám, navíc mě přímo iritoval jeho řev. Viděla jsem víc podobných zahraničních dokumentů o lezcích po skalách, ale jako neadrtálec teda neřval žádný z nich. ()

Endurion

Problém s Adamem Ondrou je ten, že v životě opravdu nedělá nic moc jiného, než že leze. A když neleze, tak trénuje, aby potom lezl lépe. Což prostě nestačí na celovečerní stopáž, zvlášť když film nesměřuje k žádnému cíli. OK, směřuje k olympiádě, která dopadla celkem neslavně (spoiler, ale asi jste to tehdy ve zprávách taky zaznamenali) a sám Ondra ve filmu přiznává, že tam jede vlastně spíš z povinnosti, než že by ho to tam nějak osobně táhlo. Proč na to mám teda koukat, když to nezajímá ani samotného protagonistu filmu? Radši bych viděl třeba film z nějaké Ondrovy expedice, tam by byl cíl jasný a mohlo by to mít i potenciál dobrodružného filmu. To, co jsme dostali, je jen úhledně, ale zoufale nudně natočené celovečerní promo video jednoho mimořádného sportovce. ()

beny258

Je to takové malé nahlédnutí do Adamova života. Nic extra od toho nelze čekat. Práce s kamerou je sice na jedničku, ale zvukař by zasluhoval za uši, cinkání medailí mi bude v hlavě rezonovat ještě týden. Nakonec dávám tři hvězdy. Čtvrtou bych přihodil, kdyby tam bylo více záběrů z italských hor a ideálně i s popisky na úkor nekonečného bouldrování u Ondrů doma. ()

Phoenixcq

Tragická kamera a ještě tragičtější zvuk... Nevím, tohle mi prostě nesedlo... Jedna hvězda za Adama a druhá za lezení... Víc fakt nevím... ()

WilWallace

A to jen za Adamovy výkony. Jinak jeden z nejhorších dokumentů - zejména z toho důvodu ze se tvůrci neobtěžovali tam dát komentář ani titulky, takže nevím jací lidé tam vystupují, ani kde se odehrává. ()

MatyRock

Očekávání je nepřítelem výsledku. Posun hranic outdoorových dokumentů se sice nekoná, přesto jde o kvalitně natočený vhled do života nejlepšího lezce světa. Dokument je opravdu málo osobní a na to, jak je lezení rozmanitým sportem, až moc času divák sleduje trénink na campusu. Nechápejte mě špatně, trénink sportovního lezce je extrémně zajímavá věc, je zajímavé sledovat, jak k němu každý lezec přistupuje lehce odlišně. Dalo se to tedy natočit z mnohem rozmanitější a atraktivnější perspektivy. Ve výsledku jsem čekal i mnohem větší pohled na olympiádu a zákulisní dění. Přes veškeré problémy přináší Jan Šimánek a Petr Záruba souhrn několika emocí, které fungují, ale mohli býti v lepším provedení mnohem silnější. ()

Tomolokosi

Pro někoho kdo leze a trochu se orientuje v jeho kariéře nebylo tak těžké se vyznat v nějaké kontinuálně "příběhu". Ale celkově to byla směsice spousty hezkých záběru které neměly patu a hlavu a člověk nevěděl kde je vlastně příběh sazasen. Trochu škoda. Za mě nevyužitý potenciál. ()

setasob

Pro lezce celkem fajn dokument - o Adamovi toho totiž můžeme dost vědět z lezeckých serverů a z Montany, takže se v tom "dokumentu" dokážeme líp zorientovat. A to je občas náročnější- například mě tam chyběly doplňující infa k lezeckým sekvencím - malý titulek s názvem oblasti, cesty a obtížností by nezaškodil. Takhle jen odhaduji. A žasnu nad tím pavoukem... A nad jeho ženou, která svoji vyjímečnou lezeckou kariéru obětovala. Pokud ale byla cílovou skupinou laická veřejnost, tak to nevyšlo. Časté sekvence, jež jsou bez znalosti kontextu a prostředí nezáživné a matoucí, natažený záběr přežvykujícího páru v karavanu a další a další drobnosti degradují film na akci pro skupinu sportovních nadšenců. Již zmíněné chybějící titulky u lezeckých záběrů by pomohly i laikům - pokud si u toho řevu přečtete, že jde o jednu z nejtěžších cest na světě a že má jen pár nebo jen jediný přelez, a to právě Adamův, pak by i laik nejspíš pochopil víc. Je mi to líto - před Adamem smekám již od jeho dětských úspěchů. Před autory dokumentu se mi smekat nechce... Ty tři hvězdičky jsou s velkým mínus. ()