Pěreval Ďatlova

• Rusko Перевал Дятлова (viac)

Leden 1959, v ledovém pohoří Ural v Sovětském svazu se skupina devíti studentů vydala na lyžařskou túru. Přestože jsou to všichni zkušení turisté, nikdy se jim nepodaří dosáhnout cíle. Když se jejich těla objeví po měsíci od incidentu, nechá to místní vyšetřovatele zmatené. Jejich stan byl rozříznut zevnitř, polonahá těla nalezena až stovky metrů daleko. Do oblasti incidentu přijíždí Oleg, major KGB a veterán druhé světové války, který je k případu přidělen jako vyšetřovatel. S pomocí Kaťji, místní soudní lékařky, je odhodlán najít pravdu. Čím více však případ šetří, tím více je mu to jasné; důvod, proč studenti zemřeli, se nikdo nikdy nedozví. Nikdo nikdy nepozná pravdu. Nikdo, až na něj. (PozorGranat)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (9)

Pěreval Ďatlova (2020)

Rusové se do toho v tomto seriálu naplno opřeli, a způsobili mi tak velice milé překvapení. Podařilo se jim výborně zachytit atmosféru končících padesátých let (až na příliš empatické důstojníky KGB), při níž se pustili do uvažování nad tím, co mohlo způsobit tragédii turistické výpravy. K finálnímu výsledku rozhodně nesměřovali přímou cestou; občas zakličkovali jako kofeinem nabuzený rozverný zajíc, a příběh tak byl zajímavější, než bych čekal. Seriál bych mohl jen těžko doporučit milovníkům happy endů, ale já jsem si ho velice užil. ()

Episode 1 (2020) (E01)

Tak nějak mě napadlo, že bych si mohl prodloužit své ruské období, a po třech filmech jsem se pustil ještě do seriálu. Docela si totiž užívám pohyblivé obrázky bez povinných kvót; být to americký nebo unijní počin, určitě by byl jedním z důstojníků KGB člověk, na jehož životě záleží mnohem víc, a vyjímal by se tady jako kokos na sněhu. Doslova. První epizoda mě nachytala naprosto nepřipraveného a zaskočila mě (příjemně) svou kvalitou. Rusové to popadli za správný konec a dařilo se jim, na co sáhli. Vizuál, zvuk i střih mě velice bavily, díl měl výbornou atmosféru a já se těším na pokračování. Jediným, co mě příliš nepřesvědčilo, byl nekompromisní, ale spravedlivý a empatický major KGB. Nemyslím tím herecký výkon Pjotra Fjodorova (ten byl fajn), jde mi spíš o to, že je pro mě Kostinův charakter málo uvěřitelný. Ale upřímně, tohle byl v podstatě jen kosmetický detail. Zatím velká spokojenost. ()

Episode 2 (2020) (E02)

No, tedy... Zjistil jsem, že jsem své poslední tři komentáře/ recenze otevřel slovem "tak", což mě znechutilo, protože zjevně upadám do stereotypu. Ale zpět k seriálu. Druhá epizoda byla od předchozího dílu značně odlišná a nebylo to jen úbytkem jasných barev. Děj se věnoval jen Igorovi a jeho partě (škoda, že se Ďatlov nejmenoval Timur...) a nebavil mě tak jako předešlé události. Měl jsem prostě pocit, že se toho (kromě prvního styku výpravy se sněhem) zas až tolik neodehrálo, ale já to chápu, byl to vlastně takový klidnější díl před tím, než vletí hovno do větráku. Alespoň v to doufám. ()

Episode 3 (2020) (E03)

Třetí epizoda mě bavila o poznání více než předchozí díl, za zatím nejlepší zatím ale stále považuji díl pilotní. Major Kostin zatím vede nad Igorem Ďatlovem 2:1 na účast v jednotlivých částech, takže ještě není mnoho materiálu ke srovnávání, přesto se už přikláním na majorovu stranu. Nezbývá mi, než doufat, že se výprava ve svém vyhrazeném čase nebude jen pomalu brodit hlubokým sněhem a že budou mít díly s ní větší spád. Ať už tak, či tak, pro tuto chvíli platí, že jsem po třech epizodách víc než spokojen a že mě Rusové opravdu příjemně překvapili. ()

Episode 4 (2020) (E04)

Druhou černobílou záležitostí si u mě výletníci napravili nepřesvědčivý dojem, který ve mně posledně zanechali. Epizoda měla výbornou atmosféru a použitá hudba mi dokonale připomínala archivní krátké dokumentární snímky o budování socialismu v Sovětském svazu, které nám kdysi televize často předkládala. A já jsem se na ně často díval, protože nebylo kam přepnout. Tím vším chci říct, že to tvůrci skvěle vychytali, takže se už nemusím těšit jen na majora Kostina. 4*+ ()

Episode 5 (2020) (E05)

Epizody s majorem Kostinem mě zatím ničím nezklamaly. No, i když... Rusové většinou nemají ve filmech problém s výzbrojí z druhé světové, tady mi ale MG 42 až příliš připomínal Bren, ten zásobník byl nepřehlédnutelný. Ale to vlastně nebylo důležité. Atmosféra byla opět parádní, příběh se odklonil od hrozící vědecké fantastiky a vydal se racionálnějším směrem, což mě nemálo potěšilo, a znovu musím přiznat, že jsem od ruských tvůrců až takhle vydařenou záležitost nečekal. Nic proti nim, ale viděl jsem Epidemiju, která měla laťku posazenou tak nízko, že vlastně ležela na zemi. ()

Episode 6 (2020) (E06)

Jsem rád, že se tvůrci v epizodách s Ďatlovovou skupinou neomezili jen na zdlouhavé plahočení hlubokým sněhem a že uměli děj patřičně oživit. Setkání s pátracím oddílem výborně vystihovalo tehdejší poměry; bylo z toho úplně cítit, jak by to dopadlo, kdyby se veliteli cokoli znelíbilo. A z toho plyne, že se i tentokrát mohl díl pyšnit skvělou atmosférou i provedením. Nevěřil jsem, že kdy ocením hodiny povinné ruštiny na základní škole, ale po víc jak třech desetiletích ten moment přišel právě dnes. Titulky k šesté epizodě byly totiž přeloženy z angličtiny pomocí Google překladače, jen tak si totiž dokážu vysvětlit překlad slova chorošo jako studna a volání: "Kolja!" jako: "Nicku!" 4*+ ()

Episode 7 (2020) (E07)

Ruští tvůrci mě nepřestávají překvapovat. Sotva se stihnu naladit na jedno z možných vysvětlení tragédie, sami ho bez mrknutí oka opustí a posunou příběh zcela jiným směrem. To se mi fakt líbí, takhle by měl vypadat vydařený seriál. Tady mě baví i flashbacky, které mi jindy lezou často na nervy, protože mnohdy jen uměle natahují děj. V tomto seriálu nic takového nehrozí, tady fungují jako kvalitní přidaná hodnota. No, jsem zvědav na finále; můj tip- nikdo nepřežije. ()

Episode 8 (2020) (E08)

Přestože o výsledku turistické výpravy bylo jasno už od první epizody, ruští tvůrci si dějem osmého dílu dokázali udržet mou pozornost až do závěrečných titulků. Já sice vůbec nejsem fanouškem výprav k některému z pólů (s výjimkou výpravy Čecha Karla Němce), jakýchkoli horolezeckých výstupů v Himalájích a podobných sebevražedných záležitostí, ale i tak musím přiznat, že se finále seriálu opravdu podařilo. Přesto se tu jeden problém vyskytl. Ten uralský chlad působil tak skutečným dojmem, že se teď nejsem schopen dostatečně zahřát. ()