Witchdoctor in Tails

Taliansko, 1966, 96 min

George Sanders

Kusko.t2

Záhadné a značne raritné mondo, ktoré stále čaká na svoje širšie informačné objavenie vo svete filmu, sa ku mne dostalo v kópií až z ďalekého Brooklynu vo forme amerického zostrihu s pečaťou NYFA (New York Film Annex, 163 Joralemon St., Brooklyn, NY 11201) v celkovom trvaní 76 minút. Táto upravená verzia talianskeho originálu nadabovaná Georgeom Sandersom, je podľa IMDb zabudnutým dielom v skladačke Paola Cavaru a Gualtiera Jacopettiho (aspoň ku dňu 11.11.2014). BLBOSŤ! Hneď po niekoľkých minútach sledovania mi bolo jasné, že niečo nie je v poriadku. Keďže poznám tvorbu Cavaru, Jacopettiho a tiež Prosperiho v danom období, rozdiel v kvalite „Witchdoctor in Tails“ razil z dokumentu ako päsť na oko. Nakoľko IMDb patrí medzi popredných lídrov na poli internetovej filmografie ako objemová špička, prípadné chyby v databázy sa niekoľko krát násobia v lavíne odkazov. Po pár dňoch vlastného pátrania prichádza ale kýžené rozuzlenie Titulky dokumentu od NYFA uvádzajú: James H. Nicholson and Samuel Z. Arkoff present ...A film by Antonio LaRocca Galante „Witchdoctor in Tails“. Okrem uvedených informácii obsahujú tiež mená pozícii akými sú: fotograf, asistent kameramana, soundtrack, zvuk a scenár, ale nie meno režiséra či rok, prípadne pôvodný názov. Ako sa mi nakoniec podarilo dohľadať, americký zostrih označený ako „Witchdoctor in Tails“ je re-release originálu „Stregoni in Tight (Africa d'oggi)“ – 95 minútového monda režiséra Marina Marzana, ktorý sa v Taliansku dostáva do kín koncom roka 1964. Plagát „Stregoni in Tight (Africa d'oggi)“ je tiež jednou z výpovedných informácií. Dúfam ale, že sa o pár rokov dočkáme opätovného vydania nezostrihaného originálu, ktorý stále niekde v trezore drieme a čaká na vhodnú chvíľu, aby mohol po tých dlhých rokoch odhaliť svoje tajomstvá. Variantu o nedochovaní pôvodného zostrihu si nepripúšťam. Súdiť originál na základe amerického CUT-u by bolo krátkozraké, preto sa predsa len zdržím oficiálneho hodnotenia (2/5). Aj keď zostrihaná verzia obsahuje tiež segment so zabíjaním zvierat (bitúnok na mondo štýl krotkej povahy), zväčša sa zostrih sústredí na nudný kontrast medzi vyspelou spoločnosťou a „savage“ Afrikou. Umelá snaha o pretvorenie domorodých kultúr na tupé stádo bažiace po mejkapu, šatách a iných materiálnych veciach tak typických aj pre dnešnú spoločnosť, je barbarstvom samo o sebe. Toto sa neodpúšťa ani vo filmovom dokumente! ()