Feria: Nejtemnější svit

• Španielsko Feria: La luz más oscura (viac)

Jejich pohřešovaní rodiče jsou obvinění z rituální vraždy 23 lidí. Dvě sestry kvůli tomu v Andalusii čelí opovržení a jsou odhodlané zjistit pravdu. (Netflix)

Kennedy_R

Pro mě byl seriál příjemným překvapením. Téma, které mi přijde dost zajímavé a originální. Některé rysy, zvláště přítomnost tajemné sekty, jsou stejné jako v podobném seriálu Archive 81. Rozporuplné hodnocení zde na ČSFD chápu. Tohle je přesně seriál, který vás zaujme nebo prakticky neosloví. Mně ale podobné náměty dělají dobře po těle a můžu je sledovat často. Mají společný rys - záhady. ()

MickeyStuma

Španělská tvorba je v reálnosti hodně progresivní a nebojí se sáhnout po čemkoliv. A tak tentokrát tamní tvůrci použili nábožensko-filosofickou nauku nazvanou 'gnosticismus'. Mimo jiné je charakteristická odmítáním hmotného světa a přesvědčením o spásné roli poznání a víry v božskou jiskru v člověku. A právě o tomto celý příběh je, který pro svou dějovou obrazotvornost používá starou dobrou sektu. Děj však už jakoby byl v samotném jádru dosti pošramocený nerozhodností, takže je po divácké stránce hodně těžko srozumitelný, co je tedy opravdu skutečné a co jen pouhá představa. Potíž je také rozpoznat vzájemný vztah dvou sester, které jsou v centru všeho dění. Chvíli jsou spolu a podporují se, chvíle podraží jedna druhou, aby si za kratičkou dobu zase emočně vyznávali náklonnost, po které si role vymění a druhá začne podrážet tu první. A takhle stále dokola. Dohromady zkrátka žádná z nich neví, co vlastně chce a o co jí jde.  Ona ta divácká nerozhodnost je ale zase v jiné věci přínosná, co se týče tvůrčího pohrávání si s vnímáním a realitou, poněvadž si nikdo není jistý, jestli nadpozemský svět, jednoduše nazvané jako království, o kterém členové sekty stále mluví, skutečně existuje nebo ne. Jenomže právě to všechno vyznívá tak, jakoby se v tom ztratili i samotní tvůrci, neboť spousta dějových odvětví, i přes porozumění o jaký žánr se jedná, postrádá sebemenší logiku v rámci daných skutků. A k tomu opět pomalé tempo, které vzniklou nepřesvědčivost ještě více přikrmuje. Atmosféricky určité hororové aspekty sice znatelné jsou, ale dohromady to díru do světa rozhodně nijak zvlášť neudělá. V pozadí všeho jde spíše o melodrama, do kterého si samozřejmě nechal Netflix v rámci svého LGBT… kodexu nacpat lesbičky. Tvůrci se viditelně snažili, o tom  žádná, ale výraznějšímu ději a rychlejšímu tempu, kvůli ucelenějšímu elánu a plnohodnotnému příběhu, se určitě mohl dát větší prostor. ()

helraiser

Koukatelný béčkový seriál o sektě která se snaží otevřít pět pečetí a tím i bránu do jiného světa. Místy napínavé s dobrou atmosférou, poté zase nic moc s ne moc povedenými triky, ale závěrečné dvě epizody do toho zase perou a závěr je opravdu hodně povedený. Předpokládám další řadu a jsem zvědavej jak se to po takovým přísným závěru rozjede. ()

ER

Solidní béčkový seriál, který si vzal na mušku sektu a jejich vliv na lidi. Velmi dobře vykresluje stavy mezi realitou a představivostí resp. halucinogenními stavem, do kterého se mohou lidé dostat. Sekta má na to zavedený "rituál", který se obalil hávem fantasy. Po celou dobu si drží správnou mysteriózní atmosféru, téměř bez lekacích scén, budovanou postupně tak, jak se odkrývají praktiky sekty, využívající motiv odemykání pěti pečetí, po jejichž odemčení přijde "nový svět bez bolesti, utrpení ". Základem story je rodina a především dcery, na které dění sekty dopadnou také. Právě na nich se pak odrazí střety obou táborů, těch, kteří nepodlehnou a naopak. ()

G3orgig

Problémem tohoto seriálu bylo asi to, že jsem se na něj začal dívat hned po brilantním Archivu81, který nastavil laťku až příliš vysoko. Feria je ve srovnání s tím jen koncentrovaná nuda, kterou jsem musel sledovat s nahlas puštěným dabingem, neboť nestála ani za mojí plnou pozornost a měl jsem jí jen jako doplněk k jiné činnosti. Celou dobu jsem přemýšlel jestli nakonec ohodnotím 2 nebo 3 hvězdami. Pro vyšší hodnocení hrál fakt, že jsem to celé dokoukal do konce, což se i řadě jiných seriálů říci nedá. Určil jsem si tedy, že se rozhodnu až na základě grande finále, které může být v tomto žánru často epické. Bohužel nebylo, tudíž dávám zasloužené 2*. ()

• Vo videopožičovni je na stene plagát k filmu Vec (1982). (Marceloo)