České rybí legendy - Série 2 (2023) (séria)

Pstruh (S02E03)

(epizóda)

Pstruh potoční je tvor, jehož příroda obdařila neskutečnou krásou i mazaností. Je dokonalým bioindikátorem kvality vody. Důležitými faktory pro jeho výskyt jsou zejména teplota, čistota a obsah kyslíku ve vodě. Živí se larvami vodního hmyzu. Větší pstruzi požírají i drobné rybky, zejména střevle. Velcí pstruzi zaútočí i na žábu či menšího raka. Lov i chov pstruhů má v České republice dlouhou tradici. Dříve se u nás pstruzi vyskytovali téměř v každém potoce. Stačilo však pouhých dvacet let a situace je mnohem složitější. Jejich život není snadný. Většina z nich se dospělosti nedočká. Jen co se dostanou na svět, musí svádět boj s proudem řeky i mnoha predátory. V našich vodách je tolik rybožravých predátorů, že bez vysazování by z mnoha vod pstruzi úplně zmizeli. Jakub se za nimi vydává na různé úseky řeky Ohře, která rybolovu není vždy zrovna nakloněna. Můžete na ní zažít i velkou nepřízeň počasí. Ovšem pro vidinu dobrého úlovku se mnohé překoná. Na rybaření je krásné, že se máte stále co učit. A když si myslíte, že už znáte všechno, tak zjistíte, že jeden lidský život na poznání přírody vůbec nestačí. (Česká televize)

rakovnik

Dnes pouze Ohře, kterou mám za humny. Budu muset přijít víc na chuť této tekoucí vodě. Naprosto sdílím čirou radost Kuby z jakéhokoliv úlovku. Ryby jsou to nádherné. Ale posedlost tím, že (nejen) čápi a vydry mohou za žalostný stav rybí osádky už tolik sdílet nemohu. Stejně tak, že naši předci nám předali krásnou přírodu a řeky plné ryb. Asi tím autoři nemyslí naše předky z minulého režimu, kdy devastace přírody byla téměř programová. Rozhodně ale souhlasím s rozhořčením nad viditelnými přestupky proti ochraně vod. ()

Marze

Pobavilo mě označení pracovníků rybářství kormoránů jako žroutů. Člověk má ekologickou stopu přepočtenou na hektary mnohem větší, ale platí zde "vyšší pes mrdá". Když jsem měl jako dítě rybářský lístek na povodí Berounky, pstruha obecného a duhového jsem chytal pouze když se rozvodnil Radotínský potok a spláchl pstruhy do rozvodněné Berounky.  https://www.ceskatelevize.cz/porady/11821959440-ceske-rybi-legendy/222562230600003/ ()