České rybí legendy - Série 2 (2023) (séria)

Parma (S02E02)

(epizóda)

Parma obecná je královna českých řek. Podle ní se dokonce označují celé úseky řek jako takzvané parmové pásmo. Jsou to nesmírně silné ryby, které využívají svou stavbu těla i proud řeky, jenž jim přináší novou potravu. Masitým rypcem obrací kameny, kde hledají měkkýše a různé larvy vodního hmyzu. Jsou to hejnové ryby. Když najdete jejich stanoviště, můžete jich chytit i několik z jednoho místa. Získat ovšem trofejní kus je velice obtížné. Velké parmy tak známe mnohdy jen z vyprávění našich dědů a pradědů. Dříve byly zcela běžný druh, ovšem dnes bojují se svým nejasným osudem. Mají v našich řekách těžký život. Regulace řek, bagrování dna, hydroelektrárny, zhoršená kvalita vod a rybožraví predátoři jim rozhodně neprospívají. S Jakubem nás pátrání po parmách zavede na Ohři, Bečvu, Moravu i Dunaj. Věříme, že Jakubovy návnady budou téhle sladkovodní královně chutnat. Vlastně se nemají čeho bát. Jakub je přece pokaždé po krátké návštěvě v jeho náruči jejich přirozenému prostředí zase vrátí. (Česká televize)

Marze

Parmy jsem na Berounce v dětství s rybářským lístkem jné chlebové těsto také chytal. Někdy okolo 75 centimetrů. Parma se opravdu musí vysedět. V dokumentu se říká, že kvůli dnešnímu špatnému stavu řek parmy výrazně ubyly. Za komunismu neexistovaly čističky, v Berounce plavaly hovna a parem tam bylo hodně. Zde se uvádí důvody regulace řek, bagrování dna, hydroelektrárny, přemnožení rybožravých predátorů, kvalita vody (těžké kovy, pesticidy, hormonální látky, perflorované látky aj.) , ztráta habitatu, kde se mohou vytírat, úbytek terestrického a vodního hmyzu.  Dříve na Berounce opravdu když jste otočili ve vodě kámen, byl tam nějaký hmyz. To je dnes už zprofanované slovo  "pokrok" , za komunismu tzv. světlé zítřky. Zaujala mě pasáž o škodlivosti perflorovaných látek, které jsou v mnoha věcech impregnace oblečení, nábytku, pečící parír aj. a které způsobují záněty ledvin, rakoviny, vysoký cholesterol apod. "Z průměrné ryby z Vltavy je maximální týdenní doporučená dávka této látky" říká pracovník rozboru vody. V průběhu života má u nás dostat rakovinu každý třetí až čtvrtý člověk, tak je to taková loterie. Ke shlédnutí na https://www.ceskatelevize.cz/porady/11821959440-ceske-rybi-legendy/222562230600002/ ()