Hanno cambiato faccia

• USA They Have Changed Their Face (neoficiálny názov) (viac)

Alberto Valle (Giuliano Disperati) je výkonným pracovníkem velké automobilové a loďařské firmy. Jednoho dne je zván od jednoho šéfa ke druhému až ho nakonec nejvyšší představený posílá za majitelem firmy, inženýrem Giovannem Nosferatu (Adolfo Celi). Po cestě k opuštěnému domu potkává podezřelé nemluvné osoby a do auta mu nastoupí polonahá stopařka Laura (Francesca Modigliani). Vzájemné sympatie jsou znát a Laura se rozhodne čekat na Alberta před domem Nosferata. Při vstupu do domu je Alberto osloven sekretářkou Corinnou (Geraldine Hooper), která ho později svede a seznamuje se samotným Nosferatem. Že se jedná o upírské doupě a upíři jsou zaměřeni na lidi trochu odlišným způsobem, zjistí Alberto zanedlouho. V přízemí domu objevuje Alberto podivnou místnost s novorozenci a Laura mezitím mizí z vozu před domem. (Hennes)

Hennes

Vše tu už bylo popsáno. Zajímavé ztvárnění klasiky o upírském hraběti. Satirický pohled na konzumní společnost a to se jednalo teprve o rok 1971. V dnešní době se již média a technický pokrok opravdu stali tím upírem, který z lidí vysává energii a odtahuje je od, pro člověka vrozené, soužití s přírodou a jejími zákony. Ve filmu nemohu opomenout krásný pohled na téměř stále polonahou Lauru, kterou ztvárnila Francesca Modigliani. Byl to jeden z jejích dvou filmových počinů, tím druhým byla role Lucie ve filmu BIANCO, ROSSO E… (1972). V roli hlavního hrdiny doktora Alberta Valle si zahrál Giuliano Disperati, známý například z filmu FRATELLO LADRO (1971). Alespoň pro mne, velmi nesympatickou roli sekretářky Corinny ztvárnila Geraldine Hooper, známá například z filmů TERESA LA LADRA (1973), VIRILITA (1973) a PROFONDO ROSSO (1975). Hudbu k filmu složil Amedeo Tommasi. ()

Kangax

V mnohých ohľadoch ide o dosť originálny a nadčasový horor. Tvorcovia sa neboja nazvať hlavného záporáka pre každého jasným menom "Nosferatu", a tak je pre každého zrejme zjavné o čo pôjde od začiatku. Samozrejme však tento film sa nedá vôbec zaradiť do typickej šablóny upírskych hororov, to v žiadnom prípade. Tamojší upír totiž nevysáva s ľudí krv doslova (aj keď v jednej scéne sa aj toho dočkáme) ale skôr obrazne. Jeho upírsky klan je budovaný dôkladne a dlhodobo, nevysáva jednotlivých ľudí, ale celý národ, populáciu cez masmediálne masáže mozgov, a agresívnu šokujúcu reklamu. Zaujímavý je reklamný spot na propagáciu drogy ( v tomto prípade LSD) , ktorú využívajú na ešte väčšie vytvorenie závislosti a oblbnutie obyčajného človeka. Zaujímavé ako sme sa vlastne v tomto od roku 1971 vôbec nepohli, skôr naopak takže dobre vidno, kto aj dnes vládne :) Nejde však iba o akúsi satiru, dočkáme sa aj obligátnych návštev krypty s truhlou upíra a pod, ale tu vážne o toto nejde. Celkovo teda ide o vskutku vydarený, nadčasový horor, maximálnemu hodnoteniu však zabránilo niekoľko nelogických dier a čudných obratov v správaní postáv v závere, ktoré bohužiaľ nemôžem opísať lebo by som spoileroval. P:S. Podľa mňa sa vôbec nejedná o giallo, nemá s týmto štýlom nič spoločné, možno len ten celkový "giallolook" ktorý je spôsobený len tým, že film bol nakrútený v "žltom roku" 1971. ()

Mariin

Spíše než o horor jde o sociálně kritické drama, volně variující na klasického Draculu. Nosnou myšlenkou je oprávněná kritika kapitalistického systému a jeho skrytých mocenských elit. Z toho důvodu by tento film mohl být klidně promítán i u nás v době socialismu. Adolfo Celi v roli Ing. Nosferata je (stejně jako i jiných záporných rolích) skvělý, rovněž i jeho sekretářka je dobře obsazena, ale to je tak vše, co lze označit za nadprůměrné. Myslím, že z námětu se dalo vytěžit daleko více, velké rezervy vidím právě v nedostatečné atmosféričnosti, tajemnosti a budování napětí. Myslím, že umělečtější (i když ne bez chyb) byl film s podobným podtextem: Le Regine - Delitto del diavolo http://www.csfd.cz/film/137775-regine-le/ . Zde přesněji 3,5; patří spíše k těm zajímavým filmům, které se nemusí úplně opominout... ()

J*A*S*M

Asi nejzvláštnější "adaptace" klasického příběhu o upírském hraběti žijícím vysoko v horách (ať už se jmenuje Dracula či Nosferatu). Film je zasazený do současnosti (tzn. 70. léta) a je tvrdou kritikou kapitalismu, potažmo konzumního způsobu života. Na svou dobu a zemi původu je film až nečekaně ambiciózní, naivně blboučkých detailů je tu poměrně málo. Unikátní atmosférická raritka. ()

evilmind

Oceňuji nápad a atmosféru první poloviny filmu, když se ale děj překlopil do nepřetržité proti-kapitalistické agitky, je to trochu... naivní a nudné. Samozřejmě, pokud si libujete v satirách konzumní společnosti všeho druhu, či máte v oblibě spiklenecké teorie o světě, ovládaném všemocnými korporacemi - pak asi vypálíte pět hvězd bez přemýšlení, čistě pro to sebeuspokojení "já vám to říkal". Občas se tu najdou zajímavé momenty (hlídací fiaty, reklama na LSD), ale pokud jde o horrorovou atmosféru, tak ta s nástupem upírského schůzování definitivně mizí. Bohužel. Extra bod pak dávám za hudbu. ()