Dokonalá planéta

Veľká Británia / Nemecko, 2021, 58 min

Hudba:

Ilan Eshkeri

David Attenborough (rozprávač)

Posledních deset tisíc let bylo klima na Zemi neobyčejně stabilní. Za tu dobu se rozvinulo zemědělství a povstaly velké civilizace. V posledních dvou stoletích ale došlo k narušení rovnováhy. Lidské aktivity jsou nyní tak dominantní, že významným způsobem ovlivňují přírodní děje a ničí prostředí, které živé organismy potřebují ke svému přežití. Je to ten nejdůležitější problém naší doby. Co učiníme v příštích několika letech, zásadním způsobem ovlivní budoucnost celé planety na další tisíciletí. Pokud chcete důkaz, že spousta živočišných druhů má v tomto rychle se měnícím světě potíže s přežitím, stačí se podívat na některá místa v Africe. Na kontinentu, který je globálními klimatickými změnami nejvíce zranitelný. My sami přispíváme k oteplování planety a způsobujeme tím extrémní sucha a záplavy. Pro mnoho zvířat je pak mimořádně obtížné v těchto podmínkách přežít. (Česká televize)

subic

Kde jinde začít než u slonů. Zelený pás napříč Afrikou od západu na východ, obnova amazonského pralesa v Brazílii a záchrana zvířat je zcela jistě potřebná činnost. To doplňuje třeba moderní laserová technologie na určení uhlíku v atmosféře. ()