Bitka v ústí Šeldy

• Česko Bitva v ústí Šeldy (viac)

Je rok 1944 a 2. svetová vojna sa pomaly chýli ku koncu. Kým Červená armáda už oslobodzovala strednú a východnú Európu, západní spojenci sa pokúsili o sériu vlastných operácií. Jednou z nich bola bitka v ústí rieky Šeldy. Práve tu sa vo víre historických udalostí ocitli britský pilot, holandský mladík, bojujúci za nacistické Nemecko a členka holandského odboja. (RTVS)

nemome

Surový válečný film, bez zbytečného patosu. Hlavní hrdinové se chovají přirozeně a lidsky. Film se nevymezuje na zlé fašisty a hodné spojence, ale poměrně reálně popisuje jak  by se asi lidé chovali v takovýchto krizových situacích. Nádherné kulisy zaplavené oblasti dotváří výborný filmový zážitek. Takhle naposledy na mě kdysi zapůsobil film Jdi a dívej se. ()

mdf

Ze začátku dobrý pak to spadlo do nějakého komorního hávu, akční scény natočené realistický a líbila se mi dcera doktora. ()

Zaks

Veľkolepá vojnová dráma prepájajúca osudy rôznych ľudí počas holandskej operácie z druhej svetovej. Kvalitné herecké obsadenie, verná dobová výprava, silné príbehy hlavných hrdinov, správne zvolená i zahraná hudba dotvára tiesnivú atmosféru, ktorá sa tiahla naprieč celým filmom. ()

Portyc

Hodně dobře sehrané a natočené osudy tří postav, které se nakonec protnou na pozadí skutečných válečných událostí. Bitva o ústí Šeldy vlastně nebyla jedna válečná operace, ale soubor řady válečných postupů, které nakonec Spojencům umožnily přístup do Antverp. Doteď jsem neměl ponětí, že se hromadně označují jako "bitva". Bojové scény zaslouží velkou pochvalu i s ohledem na to, že je to natočené "jen" v evropské produkci. Ponurost posledního válečného podzimu tady dobře vyniká, spolu s naprostou nejistotou, jak válka vlastně dopadne, protože Němci ještě zdaleka nejsou poraženi a navíc v takřka stejné době selhala operace Market Garden. Občas se vyskytnou hluchá místa, kdy se film zbytečně vleče, stejně jako pár dějových i faktických nelogičností, ale ve výsledku to klaplo a zafungovalo až překvapivě dobře. ()

Maslo133

Pro mě docela příjemné překvapení. Počáteční bitva na východní frontě byla naprosto pohlcující. Poté ale tempo zpomalilo, film se rozdrobil na různé příběhové větve a prostřední část byla trochu hluchá. Konec se ale zase vyvedl a celkově mi to přišlo jako příjemné osvěžení žánru válečných filmů. 70% ()

mcac88

Pro clověka co nezná historii je to celkem fajn film, ale pro nás, co ji známe je to trošku podivný název filmu, jelikož film potvrdí svůj název až po 90 minutách, nehledě na to, že takhle první linie u Walcherenu dobyta nebyla, ale to je detail. Název filmu nabádá k tomu, aby se člověk těšil na znázornění jedné z nejpozoruhodnějších bitev západní fronty, ale dostaneme jen spoustu omáčky kolem a skutečná scéna prvního útoku na Walcheren kanadskými vojsky je zde znázorněna asi 10 minutami ()

Robur888

Efektní válečný film popisují události pohledem německého i spojeneckého vojáka a také místních odbojářů. Dvě scény jsou naprosto úchvatné a dech beroucí. 1. poslední fáze letu britských výsadkářů v kluzáku Airspeed Horsa (skvělá podobnost s originálem) v hejnu ostatních letadel a tažných Lancasterů a 2. děsivý útok kanadské pěchoty proti připraveným Němcům. ()

BGH

Za mne slušný válečný film. Poctivě natočeno, má to atmosféru, jen tomu chybí trocha originality. Je to takový myšmaš 3 příběhů - zjevně inspirováno Dunqirkem, ale chybí tomu ten "wow" efekt a nutně i silný příběh. ()