V Amsterodamu se blíží turistická sezóna a zdejší občané jsou vyděšeni sérií vražd. Pátrání po děsivém vrahovi se ujímá inspektor Eric Visser, ale jeho práce nebude jednoduchá. Obětí přibývá, náhodná svědkyně mluví o vraždící obludě, poblíž typických amsterodamských vodních kanálů je čím dál tím více nebezpečno a starosta chce výsledky. Film, který byl v našich kinech uveden v listopadu 1990, nám mj. předvede i většinu turistických atrakcí nizozemské metropole. (Anthony)

Smrtholka

Bobkovina mého dětství...chlupy až za ušima, chci to vidět ještě jednou...prosím na kolenou! Archetypální detektýva s archo postavičkama - akorát Monique van de Ven /čekala jsem slišnějčí Noorde Holland geuse maedde/, snad kvůli scéně, kde vylejzá po žebříku před inspektora, jsem se dala na potápění, alespoň srdcem :-)Scéna, kdy dvě děcka jdou ke kanálu..je jiné to hodnotit ve školáckém věku, ale věřím, že bych i dnes dala současné hodnocení, plnokrevná krimi v atraktivním prostředí a kouzlo navíc, porevoluční filmflák, kdo by nešel? ()

johnsnow

Opäť to isté čo u Maasovho Santu. Námet skvelý niektoré pasáže fajn (člnová naháňačka, to je panečku jazda), ale ako celok to proste dosť nudí a aj tie mordy sú slabšie. A záverečné riešenie s vrahom odfláknuté. ()

O_Peki

Hit tuzemských kin let devadesátých. V té době se nám to líbilo moc. Z dnešního pohledu se jedná i béčkovou hororkriminální podívanou, ale dobrou a zajímavou. ()

FilCroft

Dobře natočený thriller, nicméně plně v duchu béčkových osmdesátých let se svými přednostmi i nedostatky. Příjemně děsivý, s umně natočenými, téměř kultovními akčními scénami (honička grachty), v některých momentech ale se slabou zápletkou. Především rozuzlení je zklamáním. Postavy odpovídají stereotypu žánru: Neortodoxní detektiv-drsňák a svobodný otec, comic relief v podání jeho parťáka a neposlušné dcerky, sexy ženský protějšek hlavního hrdiny. ()

Henk

Jediný hrající holanďan,kterého jsem tehdy znal byl herec,ztvárňující Henschena v seriálu o Schimanskim a najednou tu byl celý film! Název se mi zdál dost kýčovitý,ale byl to tehdy holandský film a tak jsem se obětoval. Lituji,že jej do dneška nemám,ačkoli ho nedávno dávali asi pětkrát po sobě na satelitu, ale vždycky jsem to prošvihl. Tenkrát jsem byl tak podělaný strachy,že kdybych ještě bydlel někde u vody,tak bych tenhle příspěvek dnes psal z bohnické léčebny. Netvrdím, že se jedná o kdovíjaké dílo, ale takhle hustou "kriminálku" bych teda nečekal. Navíc se ve filmu vyskytuje můj dnes druhý nejoblíbenější holanďan(nizozemec) Huub Stappel, takže za pět. ()

Svadbos

Neobvyklé scény a uhladenosť produkcie pomáhajú zakryť fakt, že sa jedná o ďalší thriller o mestskom policajtovi s náznakmi slasheru. Režisér Maas je taktiež autorom scenára. ()

contreras

Jsem nadšen, skvěle mě to pobavilo a ani na vteřinu jsem se nenudil. Zajímavé byly výkony kaskadéru při honičkách, až na závěr honičky na člunech, kde bylo použito zrychlení (na celkovou úroveň filmu velmi nešetrně) a pár kousků se čluny jedoucími po souši a skokem přes most.. to ale není důvod proč to nevidět :) ()

Peabody

no kdo to viděl na kazetě před revolucí, možná bude s chutí vzpomínat, já mám taky rád Poklad na stříbrném jezeře:-). Jinak je to naprostý slabší průměr, hudba nanic, zzápletka zcela standardní, snad trochu zvláštní motivace padoucha, to ano, ale nechci cpoliovat. Herecky slabé, honičky na grachtech skoro jako Bond v Benátkách, ne jednou a dost. ()

uprchlice

Nadprůměrný krimi snímek režiséra Dicka Maasa mě naprosto uchvátil. Konečně jsem měla možnost shlédnout něco jiného, než znám z americké kinematografie. I přesto, že snímek je přes 30 let starý, stále působí tak nějak tajemně až dramaticky. Dostala jsem se k němu díky propadáku Výtah smrti a jelikož se režisér přede mnou tak úspěšně schovával, neměla jsem možnost jej v minulosti shlédnout. Naštěstí jsem zapátrala a objevila tento skvělý thriller. Fantom Amsterdamu má stopáž téměř 2 hodiny a i přesto nenudí, nezklame a vražd si tam užijete nespočet. Hlavní kladný hrdina detektiv Eric je velice sympatický a proto je film velice příjemný a zajímavý. ()