Röntgen rodiny

(festivalový názov)
  • Česko Rentgen rodiny (festivalový názov) (viac)

Príbeh lásky, dva rozdielne svetonázory a rodina zasiahnutá nesúladom novodobej iránskej histórie. – „Som výsledok iránskeho súboja medzi sekularizmom a islamskou ideológiou. Príbeh lásky mojich rodičov nás prevádza érou Rezá Šáha, islamskou revolúciou a útrapami iránsko-irackej vojny až po dnešok – a stále sme na tom istom mieste, doma v Teheráne. Ako dieťa som bola pod neustálym tlakom. Denne som si musela vyberať medzi svojimi rodičmi. Na jednej strane obyčajné využívanie, na druhej uznanie.“ (Firuzeh Chosrovani) (Jeden svet)

Azurose

Jediná dcera íránské matky, Firouzeh Khosrovani, jemně vypráví pomocí střípků dialogů a fotek příběh svých rodičů. Brilantně zvolená forma, kombinace starých fotografií a videodeníků, ilustračních sekvencí v domě a komentáře, postupně a realisticky odkrývá příběh a přibližuje všechny členy rodiny. Příběh o rozdělení dvou lidí na základě odlišných kultur odkrývá nesoulad mezi tradicí a moderním světem, ale také rozdíly mezi extravagantní Evropou a konvenčním Íránem v minulém století. Snímek Rentgen rodiny je výborným esejistickým filmem s neobvyklým vizuálem a vyprávěním, které nadčasově reflektuje problémy ve společnosti. Zaujme především nevšední formou a citlivým komentářem. ()