Tajemství hrobky v Sakkáře

• USA Secrets of the Saqqara Tomb

Egyptští archeologové odkryjí neporušenou hrobku starou 4 400 let a pokoušejí se rozšifrovat historii svého výjimečného objevu. (Netflix)

drackula

Ak vás fascinuje staroveký Egypt a práce na vykopávkach, je tento dokument ako stvorený pre vás. Ak nepatríte do tejto skupiny fanúšikov, asi sa budete trochu nudiť, keďže dokument má dosť prepálenú dĺžku a nejako výrazne negraduje. Myšlienka toho, čo sa na vykopávkach bežne deje je tu ale stvárnená dokonale. 80% Netflix ()

Pepinec

Člověk si v muzeu nesmí ani uprdnout, aby náhodou nenarušil stavbu pravěkýho šutru, a oni ho Egypťani vyhrabávaj rejčem jak lejno ze záhona. Deset lidí na něj šmatlá holejma rukama, jedenáctá bába si vymyslí pohádku o tom, že to nejspíš bude ocasní ploutev posvátnýho lva, umejou si lopaty a jdou domů. Takhle jsem to viděl já. ()

Nach

Pokud milujete starověký Egypt a archeologii, určitě tento dokument nesmíte minout. Je to nádherný pohled do této práce i kultury, kterou odkrývá (a lidí, co se tomu věnují). Ano, můžeme tu a tam pochybovat o některých postupech typu vynesení kostí napovrch, aniž by se zdokumentovalo jejich původní rozmístění a poloha, ale to jsou jen drobné vady na kráse jinak celkem kvalitního díla, které jen v závěru klopýtne vcelku zbytečným otevřeným koncem, kde se vše utne a v ústech zůstane pachuť, že to celé mohlo ještě pokračovat a doříct nejzajímavější závěry. Přesto ale dávám palec nahoru. 75% ()

Arsenal83

Ako to tu bolo popísané, tá stopáž je naozaj problémom. Je to príliš dlhé, dokument má mať tak do hodiny, toto je príliš aj na náročného diváka a bežného len unaví. Predtým, než sme zaspali, sme sa aspoň dozvedeli starú známu vec, že Egypťania uctievali mačky. Nedozvedeli sme sa ale napríklad takú pikošku, že v každej staroegyptskej rodine mali minimálne jednu mačku, o ktorú sa starali ako o rodinného príslušníka. Keď im mačka po čase zomrela, mumifikovali ju a na znak smútku si každý člen rodiny musel oholiť obočie a žialiť až dovtedy, kým im opäť nedorástlo. Nevedno, ako dlho trval tento akt Egypťanom, ale niektoré súčasné ženy majú určite aspoň približný odhad... ()

Hellknight12

Včerajšia premiéra. Jeden z najlepšie spracovaných dokumentov aké som kedy videl. Za 114 min, nám stihnú ukázať vykopávky, objavy. Ukážu nám ako vládne prekladajú texty a aj to konečne poriadne vysvetlia. Ja mám egyptskú históriu rád a baví ma. Je tu veľa zaujímavých informácií o hrobke o osobe ktorá tam leží a vlastne všetko čo má správny dokument o Egypte obsahovať. Sú tu tiež krásne zábery na hrobku a aj objavy. Pekne nám ukážu ako vlastne pracujú na vykopávkach. Je tu samozrejme kvalitná kamera a veľmi dobrá hudba. Celkové hodnotenie za mňa je 100%. Dokument jednoznačne odporúčam, každému kto má rád staroveký Egypt. ()

• Nekropole v Sakkaře, kde se také nachází vůbec nejstarší pyramida na světě, je pouze dvacet kilometrů od daleko známější nekropole v Gíze. (TheSpearCZ)