Willi Tobler und der Untergang der 6. Flotte

(TV film)
všetky plagáty

honajz2

Velký experimentální úlet, na kterém je patrné, jak moc je inspirovaný Godardem, ale zároveň u té inspirace končí a experimentuje vlastní cestou. Bohužel stejným "mustrem" jako u Godarda - zpočátku je to fascinující svou drzostí a originalitou, ale postupem času tomu úplně dojdou nápady a točí se to na těch stejných repetitivně až do konce. V druhé půlce se mi to už postupně omrzelo, ale stejně minimálně na té první musím ocenit, jak kreativně je tahle "velkolepá" space opera vedená. Přišlo mi to i jako vědomá lehká parodie na všechny ty brakové americké a sovětské sci-fi padesátých a šedesátých let, vzhledem k tomu, že intergalaktická válka je zde natočena tak, že vše podstatné z ní odvypráví mezititulky, prostory 6. flotily jsou prachobyčejná zasedačka a něčí kumbál s počítačem, záchranný modul Williho na začátku filmu je posed a jiné planety jsou buď okecané opět mezititulky, nebo nějaká pustina, kde zmateně pobíhá pár lidí. A tajná agentka, která má 6. flotilu z nějakého důvodu zničit a dostat se přímo ke kapitánovi, není vidět jinak, než nahá a na stejných záběrech, které se asi třikrát zopakují. Je to dost zajímavé, ale svoji stopáž to neutáhne. Zvlášť, když je děj naprosto zmatený a nic moc jsem z něj nepochopil. 3* ()

Anderton

Kluge v tomto netradičnom sci-fi s tradičným sci-fi námetom dokazuje, že až doslova zúfalé finančné prostriedky vás privedú k tým najoriginálnejším nápadom. Z Williho Toblera a jeho formy by sa zatočila hlava aj Godardovi a možno by ho ani nepredýchal. Či bol pre Klugeho aj inšpiračným zdrojom, netuším ale tipujem, že áno. Kto tu za koho bojuje a prečo, tak v tom stratíte prehľad pomerne skoro, ale v tom nemali prehľad ani postavy, takže je to úplne v poriadku. Kluge sa zbesilo hrá so zvukom, písaným slovom, rôznymi serepetičkami a vám sa z toho bude točiť hlava ešte pár dní. 70% ()