BOURQUE

„Mám nachystaných zhruba 70 otázok, ale len jedna z nich je veľmi dôležitá.“ Krátky zhruba 30 minútový film Roberta Schnikela dokazuje, že k dobrým výsledkom nepotrebujete veľa vecí (a penazí). Stačia k tomu herci (minimum počet), ktorí dokážu stotožniť so svojimi postavami, dobre napísané dialógy a predovšetkým silný príbeh, ktorý mimochodom je založený na skutočných udalostiach. Konfrontácia Gemmekera s následkami toho, čo spravil, má kolísavú úroveň. Režisér sa snaží určitým spôsobom vzniesť do „výsluchu“ neistotu a otázky k zamysleniu – čo keď Gemmeker „nemôže“ za tie všetky otrasné veci? To však kvôli zvolenej koncepcii nie vždy funguje dobre. (Fotky Gemmekera na ukážku toho, že v tábore sa žilo dobre, je zavádzajúci.) „Odpoveď“ na otázku „Prečo?“ viac-menej dá obraz o charakteru obvineného človeka. V závere filmu Luca Genta, človek zodpovedný za hudbu, operuje so známymi prvkami Johna Williamsa. Autentické obrázky na konci filmu sú podobné k tým, ktoré sme kedysi videli u Spielberga. Osobné hodnotenie: 78% (***) ()