Děj filmu je zasazen do chudého hornického městečka na jihovýchodě USA, Estherslope. Mladý Dick je samotář a horlivý pacifista - ovšem jen do okamžiku, kdy se jeho ruce dotknou střelné zbraně. Radikálně mu to změní život. Založí tajný chlapecký klub, nazvaný Dandies, jehož heslem je mír se zbraní v ruce. Navzdory přísnému pravidlu Dandies - zbraň zbožně uctívat, ale nikdy ji nepoužít, se mladíci dostanou do situace, kdy nemají jiné východisko... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

david666

Možná je to tím, že jsem čekal jiný film než slátaninu o tom jak si parta mladých pacifistů zvyšuje sebevědomí tím, že střílí na terč. Ale i tak je příběh dost přitažen za vlasy a nezachrání to ani závěr, který měl asi působit kontrastně se zbytkem filmu. Mě tedy připadal směšný. ()

karnifex

Celkově spíš zklamání - možná jsem zbytečně očekával "něco od Triera", možná mi něco uniklo.. Ale závěrečná přestřelka byla skvělá! ()

BarGoldstein odpad!

Kreténismu není nikdy zjevně učiněno zadost! Imbecila, který tato hovna zplodil, bych proměnil v kozu a zavřel ho na měsíc do somálského vězení pro doživotně odsouzené. Debilní manýrismus pro retardované teplouše! ()

Blažena

Přestože tvůrci občas kapánek "přestřelili", nemůžu si pomoct a hodnotím vysoko za tu otevřenou pusu, s kterou jsem film sledovala. To, že se střídají naprosto geniální scény s trapnými (typu: "vyrostla mi prsa") je svým způsobem klad, protože člověk se aspoň odreaguje od vypjatých momentů a nervy trochu povolí. Lars von Trier je podle mě dokonalý scénárista, jehož díla v sobě mají vždy obrovskou hloubku a sílu. Škoda jen, že film nebyl natočen ve stylu Dogville nebo Mandervill, protože by mi pak nevadily ani ty směšné kostými, kterým jsem se občas musela pousmát. Jo a taky sto bodů za hudbu! ()

RomanL

Rádobypsychologický průřez nevinnou mladou duší zkaženou největším zlem - zbraní. Ten scénář musel psát skutečný pacifista, je totiž absolutně odtržený od reality. Některé scény jsou však poměrně zajímavě podané, proto dvě hvězdičky, jinak by to byl skoro odpad... ()

Chlo0opek

Co tohle zas mělo být? Po slibném úvodu filmu se příběh naprosto propadne. O výchovné složce filmu asi nemá smysl vůbec psát. Banda mladých pacholků si celou dobu hraje na pistolníky v místním dole, aby pak na závěr své "umění" ukázali při přestřelce s policií, která skončí celkem zbytečnou hromadou mrtvých. A to vše kvůli "Misi: Přejít se starou babkou ulici a doručit kávu její přibuzné". 1*opravdu jen za slibnou polovičku filmu, jinak by to byl odpad jak vyšitý... ()

Dupac

Chladný scénáristický konstrukt, převedený na plátno velikánem režisérské pózy. Pokud to měla být satira na Spojené státy, kde každý mladý smrkáč nosí pistolku a střílí ostrýma, měl si to natočit sám Lars. Bylo by to pravděpodobně taky iritující, ale s ohledem na jeho dobovou formu lze říct, že by to aspoň nebyla emocíprostá nuda. ()

CHYREN

Tento film je úžasné představení, něco jako divadelní hra. Chvíli trvá, než se z "ujetiny" stane filozofická a společenská sonda do společnosti, která má v ústavě pevně zakotveno, že lidé mají právo vlastnit zbraň. Ale aby to bylo aspoň trochu uvěřitelné, někdo se doslova vyhrál s charaktery a okolnostmi. Je to především důraz na vztah zbraň - člověk vs. sociální idocie. Nepravděpodobné v naší společnosti? Kde je stále těžší vlastnit zbraň? Naopak. Znám nejméně jeden případ, kde se podobná vyšinutost málem zvrhla ve zločin. A může se to stát kdykoliv. Právě proto, že vlastnit legálně zbraň je u nás pro ztroskotance tak obtížné. Ovšem ti, co ji vlastní legálně na tom nejsou o nic lépe. Tento film mne nepřinutil zamyslet se až dnes, proč je tak obtížné mít "v kapse modrý kov". Ačkoliv nevlastním žádný, moc dobře si uvědomuji, jak může v kalhotách, nebo za opaskem pálit. Film vám neodpoví na otázku, zda-li je vhodnější pro přežití pacifismus, nebo militarismus. Poukáže pouze na to, že být ozbrojený má být člověk jen ve válce, nebo na střelnici. V každém jiném případě si člověk koleduje o malér. Bavil jsem se, líbilo se a 5 hvězd sedí jako prdel na hrnec. ()

Nomád

Vynikající režisér a ještě lepší scenárista, hned od úvodu výborná atmosféra s typicky skvělým civilním herectvím a civilním nádechem filmů série Dogma, ale už bez dogmatismu. Díky tomu i skvělá hudba a vizuální zpracování. Přes to všechno mě tenhle film strašlivě zklamal. Asi do půlky jsem čekal, jaké drama se z neustále zadržovaného napětí mlčících zbraní vyvine. Překousl jsem ochotnickou masku Billa Pullmana, i když kvůli ní postava šerifa úplně ztratila na věrohodnosti. Překousl jsem i hloupou scénu, ve které tenhle plastikový šerif vyzývá hlavního hrdinu k převzetí "kurátorského dohledu" nad mladým vrahem. Ale finále, ve kterém se po věrohodném tragickém neštěstí rozvine série přehnaně stylizovaných zápletek, už jsem neustál. Posledních 20 minut působí jako nechtěná parodie na mravoučné filmy střižená hodně špatným westernem. Dvě hvězdičky dávám jenom proto, že věřím, že tím Trier a Vinterberg něco sledovali, ačkoli mně to úplně nedošlo. ()

Leila75

Skupinka až úchylně zamilovaná do zbraní,nahrazující jim ostatní vztahy,depresivní ,chudé hornické městečko,toto vše vede k jasnému konci,který by hlavní aktéři určitě nečekali!Holt na začátku všechno vypadalo tak nějak jinak. ()

amlug

Dobré. Něco tomu ale chybí. Nevím přesně, kde se stala chyba. Pravděpodobně ve scénáři, který nedokázal využít slibný námět. Režie samotná nic nezkazila ale ani nepozvedla. Mladí herci obstáli a Bill Pullman je správně úlisný. Závěr ač měl být pravděpodobně emotivní a drsný ( jak lze ve filmu o posedlosti zbraněma ostatně čekat) ve mě nevivolal vůbec nic. ()

JARDAHONDA

Děj filmu je zasazen do chudého hornického městečka na jihovýchodě USA, Estherslope. Děj filmu přibližuje mladého Dicka, který je samotář a horlivý pacifista - ovšem jen do okamžiku, kdy se jeho ruce dotknou střelné zbraně. Radikálně mu to změní život. Založí tajný chlapecký klub nazvaný Dandies, jehož heslem je mír se zbraní v ruce. Navzdory přísnému pravidlu Dandies - zbrań zbožně uctívat, ale nikdy jí nepoužít se mladíci dostanou dostanou do situace, kdy nemají jiné východisko. Film naplńuje mou dramatickou představu. Duchaplný silný příběh je dominantou, ze kterého si divák rozhodně odnese pozitivní zážitek. **** ()