Le Schiave esistono ancora

• USA Slave Trade in the World Today

Kusko.t2

„Every incredible scene is real!“ Klasický to slogan u tohto druhu dokumentárneho filmu, ktorý sa často krát zvykne používať na prilákanie divákov bažiacich po monde, prípadne, čo je lepšia varianta, dokáže týmto spôsobom umocniť zážitok zo sledovania scenáristicky nalinkovaných záberov s reálnym základom. Mondo „Le schiave esistono ancora“ produkované v súčinnosti s knihou Seana O’Callaghana „THE SLAVES“, sa nachádza niekde na rozhraní faktu a fikcie. Reálne zábery konfrontované s „umelou“ rekonštrukciou či posolstvom bratov Malenottiových (réžia), ako celok upozorňujú na problém otroctva, ktorý je starý ako ľudstvo samotné. Exotické lokality africkej a arabskej provincie pod moslimskou nadvládou sú pre náš kraj stále niečím kultúrne odlišným, odhliadnuť od toho, že otroctvo by malo byť neakceptovateľné všade. Ale posuňme sa ďalej. Dokument známy aj ako „Slave Trade in the World Today“ sa po vzore MONDO CANE vydáva skúmať šokujúce praktiky ľudskej civilizácie dneška (1964), aby tak svojim spôsobom upozornil na chorobu spoločnosti – otrokárstvo a obchodovanie s ľuďmi. Či bude jeho efekt dlhší než čas strávený jeho výrobou sa dá oprávnene pochybovať. Cesta za lepšími zajtrajškami je v nedohľadne. ### PS – na záver mi nedá neuviesť zaujímavé a nie úplne jasné pozadie výroby a distribúcie filmu. Mal som to šťastie, že sa mi podarilo zohnať hneď dve verzie filmu – taliansku „Le schiave esistono ancora“ vysielanú v televízií na kanály „Italia 1“ (Mediaset) a americkú, digitálne remasterovanú a re-editovanú verziu pod názvom „Slave Trade in the World Today“. Po preskúmaní oboch si pozorný divák všimne rozdiel, čím ho začne nahlodávať snaha v pátraní po tretej verzií. Presne toto ma postihlo. Aby som to vysvetlil - Anglický re-edit od Stephena Billingsa je klasický CUT neobsahujúci niektoré citlivé zábery originálu, zato tematicky vyplňuje svoje hluché miesto scénou vyňatou z MONDO CANE 2 (1963). Toto vykradnutie je typické len pre americký re-edit. Zato talianska televízna verzia toho ponúka o poznanie viac. Ani napriek tomu, že obsahuje rôzne, pre vysielanie nie až tak bežné zábery (prevažne drastická fotodokumentácia), nedá sa hovoriť o pôvodnom UNCUT zostrihu. Americká verzia totiž nečakane ponúka niekoľko prídavných sekúnd u niektorých scén (nemám teraz na mysli zábery z MONDO CANE 2). Ale ak by si divák už musel vybrať medzi televíznou a americkou verziou, treba jednoznačne brať taliansky zostrih. Ten sa od re-editu nelíši v sekundách ale minútach (+). ### PS2 – V roku 1989 (VHS) a následne aj v roku 2007 (DVD) vydáva štúdio „Substance Video“/"Hurricane Video" klamlivú mondo kompiláciu pod názvom SHOCKING AFRICA, ktorá obsahuje okrem iného aj zábery z tohto dokumentu. ()