Bujará Calderonova komedie ze zlatého věku španělské dramatiky dala podnět básnickému duchu Vítězslava Nezvala, aby ji znovu rozehrál v lesku svých veršů. Láska tu přešumí ve vášeň, ze zloby se vyloupne vtip, překotná situační šaráda se vyřeší schovávačkou na utajeném schodišti a řadou překvapivých setkání, v nichž jako sýček „zatrylkuje“ zlomyslná náhoda… Don César (R. Jelínek) je zamilován, zdá se však, že neví tak úplně jistě, do které ze dvou dívek – je to mladičká, ale první láskou těžce zasažená Celie (L. Šafránková), nebo hrdá Lisandra (J. Kotrbová), dívka, jíž zabil před nedávnem bratra? A jakou službu svému pánovi poskytne jeho sluha Mosquito (L. Mrkvička)? Zápletku pomůže vybudovat tajný úkryt na schodišti v Celiině domě, kam dívka ukryje pána svého srdce a jeho sluhu před svým bratrem, aniž by tušila, že ten bude muset vzápětí prchnout a svou sestru si odvede sebou… Dostane nakonec každý ze zamilovaných toho, jehož lásku si přál? A nebo je to jen náhoda a příležitost, která připoutá nakonec ty dva k sobě? (Česká televize)

Willy Kufalt

Zcela průměrná studiová TV inscenace kostýmové komedie s poměrně slabými hereckými výkony. Jediný, kdo zde vyčnívá, předvádí zdařilou kreaci a kdo dokázal tohle divadélko utáhnout skutečně jako komedii i trochu zlepšit můj celkový dojem, je Ladislav Mrkvička. Bohužel Mrkvičkovi se nedostalo stejně výborného partnera či partnerky (začínající Šafránková tady přehrávala až běda) a ačkoliv se Mrkvička již poněkolikáté potkal spolu s Rudolfem Jelínkem, Jelínkovi rozšafně komická poloha pro změnu příliš nesedla, je v ní nevýrazný a tentokrát ani toto osvědčení spojení moc nefungovalo. Je fajn, že ČT3 odkrývá postupně podobné, dlouho nereprízované inscenace z archivu, ale u mnoha z nich asi pro mě platí, že bez jejich oprášení a spatření bych zase až tak o moc nepřišel? [50%] ()

Lajan

Původní skvělá Nezvalova hudba je nahrazena nevýraznou hudbou Havelky a děj je také velmi nudně zpracovaný. Pozdější rozhlasová hra s Preissem a Faltýnkem je mnohem lepší - z r.1983. ()

Amonasr

Představení typu komedie dell'arte nejsou zrovna můj šálek kávy, nicméně jsem se zejména kvůli Nezvalově poezii snažil nad tuto skutečnost povznést, což se mi asi úplně nepovedlo. Navíc právě zde se mi Nezvalovy verše nezdají z jeho nejpůsobivějších, neposkytly mi nějaký zvláštní poetický zážitek. I po jiných stránkách mi tato TV inscenace přišla víceméně průměrná, včetně hereckých výkonů. Nejlépe se se svými postavami z mého pohledu vyrovnali Jorga Kotrbová a Ladislav Mrkvička, solidní výkon podal i Jiří Holý. Libuše Šafránková svou mladičkou naivku na můj vkus přehrávala až moc a Rudolf Jelínek mi také v roli prvního milovníka připadal poněkud málo výrazný a přesvědčivý, jiné role mu podle mne sedívaly líp. Rovněž zpívané partie se mi zdály zbytečně nahrané z playbacku (nazpívané možná dokonce i jinými zpěváky), působí to dost rušivě. V podobné inscenaci by snad měli být herci schopni si jednoduché písničky zazpívat živě i sami, případně by se tomu mělo přizpůsobit obsazení. Slabší tři hvězdy. ()