Úžasný svět

(festivalový názov)
  • Japonsko Subarašiki sekai (viac)

Společnost, do níž se člověk narodí, ho bez pochyby utváří a formuje. Kam ale směřuje syn gejši, který byl ve čtyřech letech odložen do dětského domova? Na prahu dospělosti a bez příbuzných se vstup do japonské „mafie“ jakuza jeví jako nejlepší možná volba. Konečně má rodinu a místo, kam patří. My se však s Masaem Mikamim setkáváme až za prahem padesátky, v okamžiku, kdy je po třináctiletém trestu za vraždu propuštěn z vězení. Se srdeční vadou a polovinou života strávenou za mřížemi je na čase začít znovu a legálně. Jak moc velký je to problém, pozná Mikami téměř okamžitě. Byrokracie japonského systému ho vyčerpává. Naději mu však dodá mladý režisér, který se rozhodne najít jeho matku. Navzdory předsudkům je Mikami spravedlivý, ale když ho však popadne vztek, je lepší mu jít z cesty. Má srdce plné zloby a zoufalství, ale kdo věří, najde pomoc, a je jen na něm, jakým způsobem ji přijme. Film nám tak přináší laskavě vtipný, ale i drsně mrazivý příběh stárnoucího bývalého jakuzáka, který se snaží konečně zapadnout do společnosti, jež mu tuto šanci nedala, když byl ještě dítě. (Eiga-sai)

Jenda

Příběh zestárlého ex-člena jakuzy, který je hapr na srdce, a musí se v japonském (ke členům organizovaného zlořnu značně nepřátelském) systému znovu začlenit do společnosti, aby si udržel důstojnost. Mikami je dost vznětlivý a i to ho před 13 lety dostalo do vězení, když (v sebeobraně a ve vzteku) zabil člověka, který ohrožoval jeho ženu. Teď si na stará kolena musí najít práci, aby nemusel žít z dávek a mohl se na sebe podívat do zrcadla. Zároveň nemá peníze na autoškolu, kterou musí absolvovat, protože mu řidičák propadl, když seděl, a jeho řidičský um taktéž tak trochu zrezivěl. To vše za dohledu mladého filmaře/spisovatele, který se snaží pro japonskou Poštu pro tebe najít Mikamiho matku, která ho nechala v jeho 4 letech v sirotčinci, a senzacechtivé televizní producentky, která by z Mikamiho ráda udělala odstrašující příklad o tom, jak se ex-trestanci nedokáží adaptovat na systém. Melodramatický film s hezkým scénařem a několika vtipnymi scénami těžícími zejména z bývalého postavení jakuzy v japonské společnosti. [Rakkautta ja anarkiaa 2021] ()

Tsuki

Silný příběh bývalého kriminálníka, který se snaží si proklestit cestu zpátky do společnosti a normálního života, ale minulost a okolnosti, ve kterých vyrůstal, nejdou i přes jeho poctivý záměr snadno setřást. Tento příběh má rozhodně svou váhu v jakékoli společnosti, jelikož s předsudky vůči lidem s poskvrněnou minulostí nebo lidem, kteří jednoduše nezapadají, se setkáváme naprosto kdekoli. Nicméně se nedivím, že vznikl právě v Japonsku, které je společensky ještě víc semknuté a jaksi uzavřené. Na jednu stranu jsou Japonci velmi kolektivně zaměření a nenechají jedince snadno vypadnout ze skupiny, jakmile v ní je (to vidíme v tomto filmu i v rámci samotné jakuzy a toho, jak s otevřenou náručí vítají hlavního hrdinu zpátky), na druhou stranu jsou ale velmi svázaní pravidly a svými nastavenými systémy (někdy i zastaralým viděním vycházející z tradic), které často velmi přísně určují, jak se má řádný občan chovat a žít, co je přípustné a co není, atp. V takové společnosti je proto někdy o to těžší najít si své místo… Tento film celou tuto tématiku hezky pokrývá a zároveň vychází z reálného příběhu, který sepsal spisovatel Saki Rjúzó na základě výpovědí skutečného bývalého kriminálníka, který opravdu stejně jako hlavní postava filmu strávil velký kus života ve vězení a obrátil se pak na onoho spisovatele, aby sepsal jeho příběh. Ve filmu proto vidíme do velké míry příběh, jak se v základu odehrál. Sám spisovatel Saki Rjúzó je zde v podstatě ztělesněn jako mladý televizní tvůrce Cunoda, na kterého se právě hlavní hrdina Mikami obrátí, aby zdokumentoval jeho život a předá mu své spisy z vězení. Doufá, že skrze uveřejnění svého příběhu v televizi se mu podaří dohledat svou biologickou matku. Na konci filmu Cunoda, stejně jako skutečný autor předlohy, slibuje, že Mikamiho příběh sepíše knižně…  Celý film navíc krom hodnotné tématiky a kvalitního scénáře pozvedává Jakušo Kódži v hlavní roli (samozřejmě jako vždy výborný, podávající velmi přirozený výkon) a také různorodé postavy a jejich přístupy. Zaujala třeba postava vedoucího potravin, ale také dravá reportérka ztvárněná Masami Nagasawou. Střety postav a jejich rozdílné úhly pohledu někdy generují zajímavé momenty. Utkví například otázka „útěku“ od něčeho – zatímco někdo může zastávat hledisko, že utéct znamená být zbabělý, v případě scény s jakuzou se ukazuje, že dát od něčeho ruce pryč a utéct ze situace může být do důsledku správnou volbou. Po zhlédnutí filmu jsem rozhodně byla naplněna dojmy a odcházela jsem z kina s pocitem, že šlo o hodnotný filmový zážitek. To jediné, co mě trochu mrzí, je závěrečné vyústění - sama za sebe bych preferovala jiný konec. (Viděno v rámci festivalu Eigasai 2024.) ~(4,3)~ ()