Skutočný seriálový príbeh, ktorý sa veľmi verne drží priebehu vyšetrovania tzv. „ponorkového prípadu“, ktorý riešila dánska polícia v Kodani. Išlo o zmiznutie novinárky Kim Wall, ktorá robila reportáž so známym a populárnym dánskym vedcom v jeho zhotovenej ponorke, na ktorú nastúpila v októbri roku 2017 a odkiaľ sa nikdy viac nevrátila. (RTVS)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (7)

Vyšetrovanie (2020)

Výsledek této dánsko-švédské kolaborace mě překvapil a svým způsobem i ohromil. Asi se nespletu, když napíšu, že je to poprvé, co jsem viděl seriál pojednávající o vraždě, přičemž jsem za celých šest epizod neviděl vraha ani tělo jeho oběti. Seveřané se mě tentokrát navzdory zažitým zvyklostem nesnažili šokovat / znechutit / nadchnout (každý ať si vybere termín vyhovující jeho / její povaze) stavem tělesných pozůstatků oběti, nedopřáli sprostému podezřelému / sprostému pachateli ani špetku pozornosti tím, že ho okázale ignorovali při psaní scénáře, a místo toho se zaměřili na pozůstalé a na všechny, kteří se svým úsilím zasadili za vyřešení případu. Chápu, že někoho mohl odradit nedostatek práce v terénu a nepříliš čilé tempo příběhu, ale já jsem byl spokojen a musím tvůrcům ještě jednou vyslovit obdiv za jejich netradiční přístup k oběti i pozůstalým. / Poučení: Nikdy nenastupuj k cizímu člověku do auta ani ponorky. ()

Deň prvý (2020) (E01)

Tohle byla opravdu zvláštní záležitost. První epizodu seriálu jsem ohodnotil čtyřmi hvězdičkami, přestože její děj nebyl bohatý na akci, progresivní vyšetřování v terénu nebo košaté dialogy. Pokud jde o množství, pak mě seriál zaujal počtem uskutečněných telefonátů. Po tom, co jsem dosud napsal, to bude znít asi divně, ale byl jsem okamžitě vtažen do příběhu (možná se to zdá být absurdní, ale je to tak) a nemohl jsem si nevšimnout, že se Dánům/Švédům bez jakýchkoliv problémů podařilo to, co se tvůrci v jižněji položených evropských zemích snaží často (a povětšinou marně) napodobit; bez viditelné snahy vytvořili tu pravou, severskou atmosféru. / Poučení: Ponorka by měla jít pod hladinu kontrolovaně. Pokud to tak není, nastává problém. ()

Čo vieme a čo predpokladáme (2020) (E02)

Nevzpomínám si, že bych kdy sledoval seriál o vyšetřování vraždy, v němž by po dvou epizodách nefigurovalo tělo oběti a neviděl bych ani zadrženého podezřelého. Zajímavý přístup. Přestože pochopitelně vím, jak celý případ skončil (vždyť to není tak dávno), nic to nemění na tom, že si mě tvůrci seriálu získali. Práci vyšetřovatelů totiž pojali naprosto střízlivě a zprostředkovali tak divákovi pohled na jejich mravenčí práci, kterou museli odvést, aby mohli pomalu, kamínek po kamínku, skládat dohromady mozaiku důkazů. O skvělé atmosféře jsem se už zmiňoval, a právě ona tvoří ve spojení s propracovaným dějem dobře fungující celek. / Poučení: Důkladný vyšetřovatel obrátí každý kámen, aby viděl, co se pod ním zahemží. ()

Honba na vraha (2020) (E03)

Neodbytně se mi vnucuje myšlenka, že mě seriál tak zaujal právě proto, že ho jeho tvůrci pojali tak civilně. Podezřelého oko divákovo stále nespatřilo, nalezené ostatky nebyly divácké obci předhozeny na naleštěném nerezu v ostrém světle úsporných zářivek, hlavní vyšetřovatel vypadá jako vytuněný expremiér Špidla, a já přesto nemám pocit, že bych mrhal časem. Naopak. Při této konstelaci chvílemi zapomínám, že sleduji nějakou televizní záležitost, a místo toho si připadám, jako bych to celé zažíval na vlastní kůži. Působí to na mě velmi skutečně. Mám za sebou polovinu epizod a seveřané zatím válí. / Poučení: Bez protekce to jde často ztuha. ()

1280 metrov (2020) (E04)

Pokud by mohl mít tento seriál něco jako akční díl, pak jsem ho právě viděl. Čtvrtá epizoda mi silně připomněla naše Devadesátky (seriál) (2022). Jasně, není těžké přijít na to, proč tomu tak bylo. Kromě diametrálně odlišného prostředí totiž v obou případech všechno záleželo na obětavé práci potápěčů. Ale zatímco v případě orlických vrahů komplikovala situaci hlavně hloubka ponoru, Dánové se potýkali s prouděním a rozlehlostí prohledávané oblasti. V obou případech si potápěči každopádně zasloužili obrovské uznání za neocenitelný přínos k vyšetřování. I tentokrát podali tvůrci celou záležitost formou, která mi naprosto vyhovovala; podobně laděných seriálů bych v budoucnu snesl rozhodně více. / Poučení: A pak, že není dobré vědět, odkud vítr vane (a voda proudí). ()

Celá ľudská bytosť (2020) (E05)

Tvůrci se ve druhé polovině seriálu s akcí úplně utrhli z řetězu a motory vybavené gumové čluny opět brázdily hladinu Sundu v některých případech až pětiuzlovou rychlostí. Takový extröm bych tady rozhodně nečekal. Ale teď vážně; tento způsob vyprávění příběhu mě opravdu baví, tvůrci podezřelého/pachatele neoslavují, ale ani nedémonizují, jen divákům postupně s vývojem vyšetřování předkládají indicie k tomu, aby si na celý případ udělali vlastní názor. Když jsem tak poslouchal, na co všechno má podezřelý nárok a právo a když jsem k tomu znal i veškerý kontext, zjistil jsem, že bych nemohl pracovat jako vyšetřovatel, protože bych mohl sklouznout na úroveň samozvaných mstitelů, a to jsem zásadně proti presumpci viny a lynčování. Jak snadno se člověk může stát někým, kým sám pohrdá. Silná epizoda se silnou atmosférou. / Poučení: Chtěl jsem původně napsat: Kdo je bez viny ať hodí kamenem, v Evropě ale přibývá muslimů, a ti by to mohli brát jako výzvu, tak radši jen: Drž své temné já na uzdě. ()

In dubio pre reo (2020) (E06)

Závěrečný díl svou kvalitou nesnížil vysoký standard seriálu. V šesté, závěrečné epizodě tvůrci opustili hladinu průlivu, aby se věnovali finalizaci celého případu a aby ho konečně předložili soudu. Ostatně i soud samotný pojali po svém a já jsem byl znovu překvapen a hlavně udiven, že se tady vrahovi (na rozdíl od oběti a pozůstalých) nedostalo žádné pozornosti. Tvůrci neužívali jeho jméno, neobsadili do jeho role žádného herce a neukázali jeho podobu ani na fotografiích. Tleskám a obdivuji. Divák dostal veškeré potřebné informace, oběti a pozůstalým byla prokázána patřičná úcta, kterou si zasloužili, a po zmrdovi neštěkne pes. A že tam psi byli. / Poučení: u Dánů se vrah svého okamžiku slávy zjevně nedočká. ()