Prvního září začíná nejen školní rok, ale také mozaika více či méně úsměvných příhod, které prožívají žáci i učitelé jedné pražské školy. Ať už je malý prvňáček Honzík, který má plán, jak s pomocí pětek na vysvědčení propadnout zpět do školky, jeho starší sestra Jolanka, které se líbí vtipem sršící spolužák Radim a neúmyslně se stane podezřelou z krádeže luxusních bot nebo mladá učitelka Adamová, která není schopna přinutit školníka k odvozu nasbíraných kaštanů a smůla se jí nepřestává lepit na paty. Neustále jí totiž padají sešity, poláme nový botník, na který omylem sedne a neustále je kárána ředitelem za to, že při přecházení tříd z jedné budovy školy do druhé zapomíná zamykat dveře. Situace neprakticky řešeného školního areálu, nutící žáky i učitele několikrát denně přecházet z jedné budovy do druhé, se stane ještě vážnější v okamžiku, kdy se začnou ztrácet odložené bundy. Naštěstí je tu Honzík, který v areálu školy zahlédne neznámou paní. Když se mu nepodaří informovat Radima, pustí se do pronásledování sám. (oficiálny text distribútora)

jaja01k

Miluju české filmy pro děti a tenhle patří k mým nejoblíbenějším. Zároveň je to pro mě jediný Troškův koukatelný film. ()

effulka_kebulka

Přijemná záležitost po nedělním obědu. Každopádně také jeden z oblíbenců mého dětství. Vždy jsem toužila po tak pěkném a vtipném spolužákovi, jakým byl David Rauch, no tak dámy, které se ve 12ti nepodlamovala kolena u televizní obrazovky :) ()

Lucie505

Příjemné pokoukání pro celou rodinu. První lásky Jolany, rošťárny malého Davida, nepochopení rodičů, mladá profesorka bez autority. Rozmanité osudy v životě zcela běžných postav. To celé doplněno mnoha vkusnými vtipy, a oživeno zápletkou s krádežemi ve školních šatnách. ()

Jasnicka

Krásná vzpomínka na dětství, kdy jsem prožívala společně s Jolanou její trápení, navíc jsem se u toho pobavila. A než jsem viděla Radka ve "sněženkách", milovala jsem Dochlebu :) ()

Monfi

Skvělá a zábavná oddychovka pro dlouhou chvíli. Návrat do dětských let a prvních lásek zachycující prvotní a čistou náklonost a cit bez dnešních sexistických podtexů.Od začátku do konce souvislý děj podpořený českými klasikami od Hložka a Kotvalda místy humorně protkaná zejména na konci, kdy malý prvňáček nahání zlodějku bund po školním hřišti a na pomoc si přizve svého kamaráda ze školky a jeho partáky.. ()

eva.sa

Tento film jsem jako dítě, či spíš jako raně-pubertální dospívající, fakt milovala. A občas si ho i ráda zopakuji. Povedené. ()

neo101

Já počkám ! Já mám času dost ! No my to doma vedeme ještě postaru...... Z obýváku do kuchyně jdeme přes předsíň a ne přes náměstí, tak si nenašlapem . dobrý film na relax při odpoledním kafíčku, patří k tomu nejlepšímu co Troška vyprodukoval. Kdyby se u komedie držel linie Melichara a u pohádek zase Jasněnky, byl by právem opěvován. ()

Milda4444

Tohle nemohl natočit Troška snad. Ten film miluju od mala a viděl jsem ho snad 20x . Bavil jsem se ... Teda Ludvík to se řřekne...Soudrružko..on to vylil, stejně tě jednou tak seřežu..:-) ()

Filmmaker5

Skvělý, příjemný film.. Plný první lásky, prvního roku ve škole, a je celý o to co všichni dobře známe;), a jako vždy dobrý film od režiséra Z. Trošky ()

len.tilka

"ZKUSTE SE ZAMYSLET NAD TÍM, JAK BY SE DALA NAŠE ŠKOLA VYLEPŠIT." -"DYNAMIT, DYNAMIT!" Vždycky mě potěší a rozesměje. Hýkavej řehot třídní barbíny Lamkový se zapsal do mých osobních dějin filmu. ()

Jablkohruska

Příjemná rodinná oddechovka s pohodovou atmosférou. V kategorii předrevoluční tvorby pro děti a mládež se sice nejedná o nic zvlášť výjimečného - děj plyne poměrně zvolna, bez překvapivých zvratů, jeho vývoj je předvídatelný - přesto film dokáže svým způsobem potěšit, pohladit po duši. Jediná věc, kterou bych vytknul, spočívá ve velikosti (nebo v tomto případě spíš "malosti") tašky důchodkyně-zlodějky, do které by se avizovaných 6 bund skutečně nemohlo vejít. Ve výsledku zařazuji snímek do lehkého nadprůměru - 75%. ()

andydufrsn

Dnes by se to jmenovalo teenagerská komedie o problémech a slastech dospívání :-) Na to že to dělal největší prznitel českého filmu to není špatné a každý asi na chvilku vzpomene na svá studentská léta ()

u_vox

Před Rauchem alias Dochlebou se všichni ti Dymkové, Čadové, Bubníkové, Reifový či Kornový můžou jít klouzat. V podobě profesní tragédie nám tak jen zůstává otázka, kdy a jak vlastně Zdeněk Troška pozbyl ten kdysi výjimečný talent učinit před kamerou plně uvěřitelnými herce i neherce všech věkových kategorií. Scénář, který odmítlo pět režisérů, navíc na filmové plátno převedl slovo od slova, a především s nadhledem, jež se v rámci žánru a nejenom své doby, stal takřka nedostižnou metou. Jen s tou hudbou si měl nechat poradit od někoho, kdo neposlouchá, tak jako on, jen klasiku... ()