Výheň

• Austrália The Furnace

Western z období zlaté horečky se odehrává v 90. letech 19. století. Jeho dějištěm je divoká příroda Austrálie a hlavními aktéry smíšená společnost velbloudí karavany, kterou tvoří převážně muslimští a sikhští muži z Indie, Afghánistánu a Persie. Film osvětluje zapomenutou historii australských jezdců na velbloudech “Ghan”, kteří prošli rozlehlým pouštním vnitrozemím a vytvořili si jedinečná pouta s domorodým aborigénským obyvatelstvem. Mladý Afghánec Hanif se spřátelí s domorodým lovcem Woorakem, když hledá nelegální pec, ve které by mohl roztavit dvě zlaté cihly. Dostal se k nim náhodně, když mu cestu zkřížil Mal, jenž jako jediný přežil masakr. Oba muži musí dělat kompromisy, aby přežili cestu australským vnitrozemím a vyhnuli se vojákům Zlaté čety. (JOJ Cinema)

srolyma

Tradiční western v netradičním prostředí. Australská buš, velbloudí karavany, zloději zlata a strážci zákona. Multi kulti směska aboriginců, afghánců, indů, číňanů a bělochů. Místy těžká uspávačka, ale jinak celkem zajímavý, byť hodně táhlý a rozvláčný příběh o mladém muslimském karavaniérovi a jeho cestě pouští. Asi za poznáním. ()

pafka

Nuceny vztah mezi dvemi hlavnimi hrdiny byl zajimavy, protoze to bylo kazdou chvili trosku jinak. Jednou se nenavideli, pak respektovali, jednou mel navrch ten, zachvi ten.  Pribeh zasazeny do westernu je prijemne osvezeni, protoze tenhle zanr je zazrak potkat mezi novymi filmy. ()

PTuranyi

Nádherný film, ktorý na historickom pozadí osídľovania Austrálie a príbehu mladého moslimského ťaviara Hanifa predosiela hlbšie filozofické posolstvá o človeku, jeho dospievaní a spolužití rás a národov. Pritom vôbec nie je zanedbávaná dramatická a dobrodružná stránka príbehu, ktorý by mohol byť aj westernom o krádeži zlata. Produkcia je výborná a hoci príbeh plynie pomaly, atmosféra je veľmi dobrá a rastie práve v okamihoch zastavení. Obsadenie nevyzerá hviezdne, no napriek tomu tu nájdeme skúseného Davida Wenhama, ktorý hral v nejednom blockbusteri. Ostatní herci síce nemajú takú bohatú kariéru, ale aj tak hrajú výborne a presvedčivo. 90% ()

raru

Pre mňa dokonalé splynutie pomalého deja s nadčasovým odkazom za asistencie dokonale duchovnej atmosféry,ktorú dolaďuje úžasná hudba. ()

Chicharron

Film o velbloudáři, který neví co chce, a nedá pokoj, dokud to nedostane. Rozvleklá story s úmornou stopáží, mizernou přestřelkou, evidentně dobře živenými domorodci a hlavním hrdionou, který se chová jako idiot. Dost možná je ale větší idiot režisér, který mohl film uchopit jinak. Za mně nikdy více. ()

milos.bradik

Nemám rád pomalé a natahované příběhy, ale tady mne doslova pohltila a ta zvláštní tajemná atmosféra a byl jsem doslova uchvácen. Rozmžšlel jsem jestli nedat plný počet, ale to dávám opravdu málokdy, takže za mne čtyři a půl hvězdičky. ()