Noc v ráji

Mafián se po brutální tragédii stane štvancem a skryje se na ostrově Čedžu, kde se dá dohromady se ženou, která řeší vlastní vážné problémy. (Netflix)

agentmiky

Tak to jo. Vůbec jsem nečekal až takto kvalitní podívanou. Jméno Hoon-Jeong Park je sice spjaté s vydařenými filmovými počiny z minulosti, ale na Noc v ráji jsem nekladl nikterak vysoká očekávání. Tak zaprvé musím pochválit zasazení do korejské přírody. Filmy z těchto končin se totiž skoro všechny odehrávají v městském prostředí, zejména Soulu, takže jsem toho mírně, jak bych to řekl, přesycen. Dále pochvala směřuje vstříc scénáři a režii. Oba tyto aspekty působí skálopevně, zejména scénář mě překvapil vyšperkovanými a chytrými dialogy. Režie chladná, skoro až fincherovsky odtažité a odosobněné. K tomu všemu může člověk připočíst skvěle napsané charaktery, zejména ústřední dvojici hrdinů jsem si oblíbil. Po stránce akční nemohu filmu vytknout jedinou věc, tak řemeslně precizní práce se na tomto poli málokdy vídá, ať už se jednalo o krvavé přestřelky či kontaktní bitky. Závěr jedním slovem šokující, vyrazil mi regulérně dech. Proto ten epilog je tou nejlepší katarzí, s kterou mohli tvůrci přijít. Takovou satisfakci jsem dlouho u filmu neviděl. Za mě 8,5/10 P.S. Násilím se zde nešetří, takže kdo je citlivější povahy, tak se do toho asi ani nepouštějte :D ()

animario

Rádoby cool,krvavá,(nucená) melancholie pro diváky Netflixu bez předchozí zkušenosti s korejským akčním filmem.I přes pomalý tempo si k hrdinům ani nestihnete vytvořit vztah a #%×%!. Třetinu filmu zaberou"drsňácký" gangsterský grimasy a dialogy. "Shakespearovskej" závěr ve skladu to u mě zabil úplně(potud jsem ještě chtěl dát 3*,ale ne..) ()

SAINTS

Vynikajuca noirova krvava krimi-drama z Južnej Korei.Pomsta sa javi ako ustredny motiv filmu,ide o mimoriadne pochmurny a depresivny film,ktory sa odohrava v nihilistickom svete gangstrov,kde chyba aka kolvek spravodlivost.Jednou zo silnych stranok filmu Noc v raji je jeho evokativne pomale rozuzlenie a jemne portrety postav,ktore prechovavaju jadro intenzity hlboko vo svojej psychike. ()

warrenur

Klasicka, hoci mierne nadpriemerna korejska gangsterka. Kto ste ich uz zopar videli, pribeh, "twist" a ani zaver s istym zadostucinenim vas vobec neprekvapi. Ti, ktori len "idu okolo" bodu isto milo prekvapeni. Prekaracky gangstera s "velko-hubou" Jeo-bin, zvlast tie v aute boli celkom zabavne, hoci prepalena melodrama v zavere, tak typicka pre juho-korejcov, uz len akousi povinnou jazdou. 60% Ak ste uz dlho takuto zanrovku nevideli, nemali by ste sa nudit napriek dlhsej stopazi. Ak ano, odsunte na neskor, mohla by sa vam totiz javit ako cez kopirak. ()

okkac

Korejci mi po dlouhé době opět připomněli, že u nich s happy-endem by člověk neměl opravdu počítat. To pomalé utrpení hlavního hrdiny na konci se nesleduje přijemně. Pak přijde menší katarze, aby divák na konci dostal finální ránu do hlavy. Škoda, že se to trochu vleče a zkrátit o 20 minut by neškodilo. K dobru je i to, že to nespadne do klišovité romantiky. 8/10 ()