Mladá Beth si musí rychle zvykat na nový matoucí život na předměstí. Ve škole pak pozorně sleduje spolužáky a chystá plán, jak se dostat na šachový turnaj. (Netflix)

Tom10000

2.díl. Z mladé desetileté holky se rázem stane patnáctletá, dospívající dívka. Pět let ale znamenalo mnoho. Dostala zákaz hrát šachy, setkání se správcem nepomůže, a život v sirotčinci začíná doléhat i na ni - šílí z něj. Jedinou útěchu nachází ve své rebelské kamarádce Jolene. Ale ani ona nevydrží věčně. Pro Elizabeth si přijede postarší manželský pár. Musí se vydávat za slušnou, o dva roky mladší slečnu, jež ničím nevyčuhuje. Život na předměstí a následně ve škole se ale zdá ještě horší než kdy býval. Po Elizabeth se chce, aby příliš nemyslela, coby celkem bohatá bílá dívka. Na střední si z ní utahují, a po šachách, jejím snu, ani stopy. Tedy, zatím. Poté, co odjede její nový otec, a pravidla v domácnosti se zmírní, má Elizabeth možnost poohlédnout se po knihách, časopisech, a též i nabídkách na šachové turnaje. Do jednoho se přihlásí, a sen se stává skutečností. Pomalu, i přes svoji netrpělivost, poráží jednoho hráče za druhou. Až narazí na posledního, místní jedničku, kandidáta na velmistra. Soupeř se zdá být těžký, a Elizabeth se v mysli odehraje těžký boj. Musí zvítězit. Jenže jak? Její závislost na sedativech nezmizela. Její současná matka bere stejné prášky jako ona. A navíc, nedávno měla první menstruaci. Stává se z ní skutečná žena. Naštěstí, nechybí málo, a přijde na způsob, jak ho porazit. Vezme si prášky, nápad je na světě, a soupeř se sesype. Z mladé, donedávna nenápadné a ubohé dívky se stává zkušená, právě se probudivší hvězda (...). 100 procent. Hodinka bez chyby, využita každá chvíle. Anna Taylor-Joy, má zbožňovaná herečka, se opět úžasně předvedla se vším, co mohla. Atmosféra, napětí, to vše k ní skvěle sedí. ()

FlyingGentle

Nádherné retroprostředí, brilantně autentické šachové prostředí se všemi podrobnostmi – připomnělo mi to vlastní šachové začátky, kdy jsem hrál aktivně během ZŚ 😊 - , sugestivně vystavěný příběh a hlavně to piáno! Doma po tomto dílu fakt nedutáme, jak to bude pokračovat!!! ()