Helena a její chlapci

• Francúzsko Hélène et les garçons
Francúzsko, (1992–1993)

Helena Girardová začne studovat na univerzitě v Paříži. Na koleji se rychle spřátelí se svými novými spolubydlícími, s Johanou a Katkou. Už v prvním dílu dívky potkají tři mladé hudebníky - Mikuláše, Štěpána a Kristiána zvaného „Kuře“. Brzy po té začne každá z dívek chodit s jedním z chlapců.

Tento francouzský komediální seriál pro mladé se téměř celý odehrává v interiérech. Zvláštností české dabované verze je, že velká většina jmen byla počeštěna – z Nicolase se tak stal Mikuláš a z Etienna Štěpán. Volné pokračování u nás běželo pod názvem "Rozmary lásky". (decouble)

Recenzie používateľa Kri-kri k tomuto seriálu (281)

Odhodlání (1992) (E180)

Johana pokračuje ve svém plánu dát Adélu s Kryštofem dohromady a jelikož Lola a Helena chtějí, aby se co nejrychleji vzpamatovala z toho, že ji Kristián beze slova opustil, raději na její plány kývnou. Johana si usmyslí, že aby uspíšila zamilování, Adéla se k nim musí nastěhovat. Dokonce kvůli tomu obnoví prověřenou metodu - vylepí po celém pokoji Kryštofovy fotky. Poněkud dětinsky se v tomto dílu zachová Mikuláš tím, že všem zakáže o Kristiánovi mluvit. Kryštof se klukům svěří, že už se do Adély dávno zamiloval. José: "Kryštof by se měl zamilovat do Johany, má přece ráda bubeníky a já bych si tak mohl nechat Adélu v rezervě." Sebastián: "To je bezva nápad, musím ho říct Benediktě.":) 95% ()

Klub (1992) (E181)

Johana Adéle ve spánku našeptává, jak miluje Kryštofa, jenže Adéla z toho dostane spíš noční můry. José a Benedikta se potkali s Lindou, prý byla v depresi a brečela, nejspíš bude chtít mluvit s Johanou, což Sebastián trefně poznamená: "Můžou založit klub kuřecích obětí.":) Děvčata u Alfréda natrefí na Natálii, i ona dostala kopačky od Kanua. Johana se pokusí o vtipné zhodnocení nakupených rozchodů: "Mám nápad, založím s Natálií a Lindou klub zhrzených milenek." Pobaví José svojí žárlivostí vůči vysokým blonďákům. Benedikta přivede Lindu za děvčaty, Linda Johanu šokuje oznámením, že s Kristiánem čeká dítě a proto utekl. 95% ()

Těžká situace (1992) (E182)

Až doposud se Johana držela, ale poté, co jí Linda oznámila, že Kristián utekl ze zbabělosti, neboť s ní čeká dítě, už nedokázala své emoce dále udržet. Tentokrát vybuchne i Mikuláš. Johana je zcela apatická, ani na Adélu a Kryštofa už nemá pomyšlení, až když Lola nadhodí, že Kristián opět vyhrál to Johanu znovu nakopne. Johana mě v tomto dílu dost překvapuje, stará se tu o holku, která jí přebrala kluka a ještě se od něj nechala naprcat. Jinak je tato epizoda na velmi dlouho poslední s Johanou, v závěrečné scéně oznámí dívkám, že se vrací do Texasu. Ve skutečnosti Johana mizí ze scény, neboť její představitelka Rochelle Redfield byla těhotná. 95% ()

Kabátek k zulíbání (1992) (E183)

José se hned po ránu pustí do zprovoznění nového syntetizéru, přitom si neodpustí několik poznámek na počínající vztah Kryštofa a Adély. Johana odjela a holky se věnují těhotné Lindě. Nejvíc se na dítě připravuje Lola zakoupením knih Jak vychovávat dítě, Bezbolestný porod a k tomu plných tašek různobarevných klubíček vlny. Natálie se rozhodne sbalit Kryštofa a poté, co se dozví, že si začal s Adélou, zkouší ji od Kryštofa odradit pomluvami. Do karet jí hraje, že Adéla namísto toho, aby šla s děvčaty do garáže, odjela tajně s cizím klukem na motorce. Natálie nelení a běží to vyslepičit ostatním. Trochu slabší díl, absence Johany je znatelná, humor tentokrát obstarává zejména José: "Synťák je jako ženská. Jakmile má program, zobe z ruky.":) 90% ()

Baby boom (1992) (E184)

Lola pokračuje ve štrikování a navíc se zajímá, s kým byla předchozí večer Adéla. Když nedostane uspokojivou odpověď, usmyslí si, že i ona čeká dítě. José se celou noc v garáži věnoval rozebranému syntezátoru. Natálie přinese Kryštofovi k prohlédnutí své album fotek a při té příležitosti mu opět předhazuje neznámého frajera, s nímž Adéla včera odjela. Až později Kryštof přizná, že na všech fotkách, co mu Natálie ukazovala byla zcela nahá. Pozdě v noci jde Adéla na další tajnou schůzku s neznámým motorkářem, ale tentokrát ji při tom načapá Helena. "Proč se chováš, jako bys byla těhotná, když nejsi?" "Proč to povídáš?" "Máš chuť na kyselý okurky, ráno jsi štrikovala a pořád si listuješ v knížce o bezbolestným porodu.":) I tento díl je poněkud slabší, ale pár dobrých hlášek se v něm najde, proto dám slabých 5 * a 90%. ()

Jídlo (1992) (E185)

Lola si ráno udělá dva těhotenské testy a rozčílí se, že jsou vadné, neboť oba jí vyšly jako negativní. Zato Adéla je nesoustředěná a myšlenkami jinde. Když vyletí z kavárny, Helena běží za ní a přistihne ji, jak chce prodat rodinné šperky. Adéla se zhroutí a přizná, že potřebuje 20 000 franků pro Kristiána, jenž se zadlužil za drogy a splatit je má do zítřka. José prodá nový syntezátor, Lola zas několik svých obrazů, i ostatní se složí a tak je problém zažehnán. Lola dostane chuť na paellu a Sebastián s Lindou pro ni jedou na motorce, jenže nabourají a hrozí riziko, že Linda přijde o dítě. 95% ()

Těžké ráno (1992) (E186)

Lola má celou noc nervy na pochodu, obviňuje se, že kvůli ní Linda možná potratí. Stejně tak si to vyčítá i Sebastián. Lola chrstne Natálii zmrzlinu do obličeje, neboť Lindino dítě nazvala bastardem. Natálie si to jen tak nenechá líbit a využije toho, že Sebastián usnul sám v garáži a spícího ho začne líbat a objímat. A když tam vlítne Lola, začne Natálii mlátit.:) Tato epizoda (poprvé v seriálu bez Heleny) není zpočátku moc zajímavá, ale poslední dvě scény v garáži jsou výborné. V tomto dílu se poprvé objeví nové prostředí fitcentra. A ty hlášky ke konci. Sebastián: "Já s Natálií nic neměl." Lola: "To je přece jasný, byla to její práce, lenochu!":) A když se pak ti dva usmíří, José si neodpustí hlášku "Mač končí, výsledek 1:1.":) Závěr vyzdvihuje mé hodnocení na 5 *. 90% ()

Pokažená zkouška (1992) (E187)

Lola jde nakupovat výbavičku pro dítě a Sebastiána potřebuje k nošení tašek. Benedikta se rozhodne vymalovat kuchyň a José trvá na tom, že u toho chce být. Do třetice zkoušku odřekne i Kryštof, Adéla má svátek a on jí chce jít koupit dárek. S výběrem mu pomůže Benedikta, která pokradmu zmizí a nechá Josého samotného doma s barvami. Natálie využije příležitosti a snaží se o rozkol mezi Adélou a Kryštofem. Navykládá Adéle, že si Kryštof s Benediktou u zlatníka zkoušejí prstýnky. Zkroušenou Adélu utěší Mikuláš, Kryštof jí věnuje prsten. V tomto dílu pobaví Sebastián ověnčený taškami a když Lola vybafne na Natálii: "No vida, ta ale odprejskla. A příště ji straumatizuju úplně!":) Sebastián: "Chtěl bych vědět, který cvok vynalezl kredit karty." Lola: "Asi někdo, kdo znal dobře ženy".:) Benedikta: "Namaluju ti obrázky po celém těle, abys mi odpustil." José: "Fakt po celém?":) 95% ()

Jiskry (1992) (E188)

Lola má od rána nerudnou náladu, večer se přejedla pizzy a z toho ji rozbolel žlučník. Sebastián na tom není o nic lépe. Zuří, když několikrát musejí přerušit zkoušku, dokonce seřve i Benediktu. Adéla přizná Benediktě, že se s Kryštofem začíná nudit. Lola si namlouvá, jestli ty nevolnosti nemají i jinou, šťastnější příčinu a celá rozradostněná běží za Sebastiánem. To už ale opět zkouška odpadla, v garáži se totiž Natálie vzpamatovává z napadení třemi kluky, které znala od vidění a ti se pokusili ji znásilnit. V této epizodě potěší nepatrný odkaz na Kristiána, když Sebastián prohlásí: "Jasně, rockové hvězdy, jak říkal ... no ...někdo, koho jsme znali." 90% ()

Nebezpečí (1992) (E189)

Tato epizoda nepatří k mým nejoblíbenějším. Nejen že je málo vtipná, což je vzhledem k tématu pochopitelné, ale ani dějově nijak zvlášť nevyniká. Téměř celou dobu kluci i holky neustále řeší, jak potrestat ty tři zvrhlíky, co se pokusili znásilnit Natálii a přitom aby je nemohli zažalovat. Mikuláš sice nějaký plán vymyslí, jenže diváci se ho nedozví, s tím musejí počkat až do následujícího dílu. V této epizodě se pouze dozvíme, že zvrhlíci vlastní revolver a že holky se nabídnou jako volavky, aby se jim podařilo nalákat je do garáže. Velmi slabých 5 *. 85% ()

Hanebníci (1992) (E190)

Konečně nadešel okamžik pomsty. Lola, Benedikta, Adéla a Natálie se pozdě v noci vypraví na diskotéku k Nelly vyhlížet ty tři papalášské synáčky. Zatímco Sebastián, José a Kryštof podle plánu čekají v garáži, Mikuláš se vloudí na diskotéku v přestrojení za prodavače květin. Jeho převlek zabere, ani holky ho zprvu nepoznají. Akorát mi nejde do hlavy, proč dal tomu vyhazovači tolik bankovek. Holky ty tři zvrhlíky sbalily a dovedly do garáže, kde je přiměly se svléknout donaha, načež se objevili kluci schovaní v krabicích a připraveni pořizovat fotky pro rodiče oněch zvrhlíků. O poznání zajímavější díl, než ten předchozí a s novým prostředím. 95% ()

Neobvyklé poděkování (1992) (E191)

Natálie jde za klukama ještě jednou jim poděkovat a poslechnout si jak hrají. Když se pak kluci chystají odejít, Natálii začne bolet noha. Mikuláš u ní zůstane a Natálie mu vzápětí přizná, že s ním chtěla zůstat sama. Vyznává mu lásku, chce aby se s ní pomiloval a slibuje mu, že až se Helena vrátí, nechá ho na pokoji. Mikuláš dlouho odolává, ale nakonec podlehne. Dívky jsou v kavárně sledovány neznámým chlapcem a Lola si usmyslí, že se s ním seznámí. V tomto dílu se splní Natáliin dlouhodobý sen, který ovšem bude mít ještě neblahou dohru. "Nejen milování dělá šťastným. Láska je něco hlubšího, nejen akt." "A když někdo nic jiného nemá?" 90% ()

Návrat do města (1992) (E192)

Helena se nečekaně vrací do Paříže, o Lindu se postará její bratr, který přiletěl z Austrálie. Mikuláš má od rána špatnou náladu, tíží ho svědomí za to, že se předchozí den vyspal s Natálií. I kluci si všimnou, že není ve své kůži. Sotva spatří navrátivší se Helenu, nálada se mu zlepší. Pouze když Helena zavede řeč na Natálii, znervózní. Lola se tajně sejde s Thierrym - chlapcem, který předchozího dne dívky sledoval. Thierry vyzná Lole veškerý svůj obdiv, považuje ji za bohyni a dokonce si na její přání málem vrazí nůž do ruky. Lole jeho vyznání lichotí, proto si žádá čas na rozmyšlenou. Jelikož jsou spolu přistiženi, Lola je nucena představit Thierryho Sebastiánovi. "Skládám vám celý svůj život k nohám. Je na vás, co se mnou uděláte." "To je ale velká zodpovědnost. Proto jsem nikdy nechtěla psa.":) 90% ()

Příkaz (1992) (E193)

Helena a Adéla jsou přesvědčeny, že Thierry je do Loly zamilovaný. I José si Sebastiána v tomto směru dobírá. Lola se s Thierrym opět sejde. Dovolí mu, aby ji platonicky miloval. Thierry si usmyslí, že Lola je jeho paní a on její otrok. Mikuláš se pod záminkou výměny strun sejde s Natálií. Ta jej obdaruje svetrem a žádá, aby zůstali kamarádi, přestože je do něj zamilovaná. Později v kavárně Helena trvá na tom, aby si k ní a Mikulášovi Natálie přisedla, ta ale raději odejde. Večer u Nelly má Lola s Thierrym tajné rande. Nejenže se musejí schovávat před opilou Natálií, ale do baru přijde i Adéla s neznámým klukem, jehož před Natálií vydává za svého bratrance Oliviera. Líbí se mi scéna v posilovně, jak si všichni utahují, že Mikuláš a Lola mají tajné rande a když pak přijdou spolu, ostatní za to vyžadují souboj.:) 95% ()

Kamarád (1992) (E194)

Helena s obtížemi budí Adélu i Lolu. Je na obou znát, že šly spát hodně pozdě. Adéla se Heleně svěří, že v noci nebyla s Kryštofem, i Lola přizná, že nebyla se Sebastiánem. Sebastián prozradí Mikulášovi, že večer zahlédl v restauraci Adélu s jiným klukem a Natálie zas holkám povypráví o tom, jak se na diskotéce opila a Adéla se svým bratrancem ji odvedla domů. Kryštof se po letech setká s kamarádem Olivierem, který studoval na hudební škole v Los Angeles a do Francie se vrátil před měsícem. Když ho spatří Sebastián, pozná v něm kluka, kterého viděl s Adélou. Vše praskne s příchodem děvčat, Natálie o Olivierovi prohlásí, že je bratrancem Adély. Pobaví scéna, kdy Helena před Benediktou mlží ohledně ponocování a hraní karet a Lola to pak svede na Helenu. Adéla o Lole: "To je živočich, když nespí, tak se cpe.":) 95% ()

Velký den (1992) (E195)

Lola se ráno vzbudí v garáži, Thierry jí celou noc hladil a líbal nohy. Při spěšném odchodu zavadí o baskytaru i bicí. Lola řeší dilema, jestli nepodvádí Sebastiána, když tohle dovoluje Thierrymu a radí se o tom s Helenou. Později Thierry věnuje Lole zlatý řetízek jako odměnu za to, že jí mohl líbat nohy. Kluci si všimnou, že někdo hýbal s jejich nástroji, uvažují, zda někdo nechodí v noci na tajné rande do garáže. Při zmínce o Olivierovi se už Kryštof nevydrží dál přetvařovat a klukům vpálí, že dobře ví, že Olivier není Adélin bratranec. Je si jist, že ho Adéla nechá, ta se odpoledne staví v garáží a oznámí Kryštofovi, že si vybrala jeho, s Olivierem se rozešla. 95% ()

Překážka (1992) (E196)

Kryštof je šťastný, že si Adéla vybrala jeho. José ho upozorní, že ji neměl tak snadno odpustit. Úsměv Josému zmrazí Benedikta, která mu přinese na zkoušku kalhoty na svatbu své sestřenice. Olivier přijde za Kryštofem, vyříkají si záležitost ohledně Adély a zavzpomínají na staré časy. Kluci v kavárně natrefí na Lolu v doprovodu Thierryho, Sebastián na něj žárlí. Lola: "Jak mu ale vysvětlím, že seš jen můj otrok.":) V posilovně Thierry Lole hladí nohy, vyruší je Natálie a její bratr Manu. "Jsou to jižani, horkokrevní. Víte, ty skvrny od krve hned tak nesmyjeme." "Ale neboj, to za nás zmákne mistr Proper, ten to vyčistí dočista do čista.":) Pobaví José schovávající se za synťákem a jak se brání zkoušce kalhot.:) 95% ()

Změna stylu (1992) (E197)

Adéla se rozhodne změnit Kryštofovi garderobu. Holky jí s návrhy pomáhají, Lola pokaždé skončí s náčrtem prasátek.:) Natálie děvčatům představí nevlastního bratra Manuela, jenž se na první pohled zamiluje do Loly. José přijde za Mikulášem a Sebastiánem v baloňáku, pod ním skrývá "úchylácké" kalhoty a sako, do nichž ho navlékla Benedikta. Veškeré oblečení mu zamkla do skříně a sebrala klíč. Vtipný dialog Josého s Bene: "José, ty ses převlíkl, jsi v džínách!" "To je vážně divný, já si totiž ani nevšiml." "Proč máš na sobě tu děsnou košili a ty starý džíny?" "To oni, donutili mě k tomu, Bene, přísahám! A taky ti to dokážu, tyhle džíny jsou Mikuláše." 90% ()

Hluboký spánek (1992) (E198)

Lola se svěří Heleně, že se nedokáže zbavit Thierryho, aniž by ho tím ranila. Ten je na ni zcela závislý, poslouchá ji na slovo. Ldyž ho pošle za jinou dívkou, aby ji políbil, tak to splní. Natálie přiměje Manuela, aby vyznal Lole své city a pak požádá dívky, ať se o jejího bráchu postarají, aby nebyl sám, protože ona pojede pryč. Heleně se Natáliina poznámka o náhlém odjezdu nezdá a její intuice ji nezklame. Později totiž Manu vlítne do garáže, prý se Natálie pokusila o sebevraždu spolykáním tuby prášků na spaní. Když Helena zůstane o samotě s Mikulášem, nalijí si čistého vína ohledně jeho úletu s Natálií. Nejvtipnější v tomto dílu je, jak se kluci smějí zmasakrování Josého džín Benediktou. Mikuláš: "Co s těma džínama? Co chceš, pohřeb nebo rozptyl?":) 90% ()

Těžký rozchod (1992) (E199)

Mikuláš sdělí dívkám, že Natálii se daří lépe a odpoledne ji pustí z nemocnice. Lola se stále nemá k tomu, aby ukončila podivnou hru s Thierrym na paní a jejího otroka a žádá Helenu o pomoc. Oliviera v garáži hledá jeho nová známost Róza, s níž se seznámil předchozí večer na diskotéce U Nelly. A tak zatímco v garáži mají všichni veselo díky neodbytné Róze, v kavárně Lola zažívá dramatické chvíle, Thierry se totiž zachová jako nebezpečný blázen. Co mi v této epizodě vadí je Lolin přístup k Natáliině sebevraždě. Když totéž provedla Linda, litovala ji a chtěla se kvůli ní rozejít se Sebastiánem, zatímco u Natálii tvrdí, že jenom hrála divadlo. Velmi slabých 5 *. 85% ()