Tresty v Čechách

Jak se vyšetřuje kriminální čin? A jaká pachateli přísluší odplata? Populární herec Igor Chmela pátrá společně s historiky po tom, jak společnost v rámci dějin zacházela s lidmi, kteří ohrožovali její rovnováhu. Od vrahů tyrana na sklonku středověku přes politicky činného Jana Jesenia po psychicky nemocnou Olgu Hepnarovou stihl vybrané obviněné trest nejvyšší. Přístup k němu se ale v dějinách měnil – šlo o princip odplaty, odstrašující příklad i soucit s pachatelem. Seriál nabízí vhled do daných případů a zároveň otevírá otázku smyslu trestu v dnešní době. Co vlastně považujeme za trestné? Lze zločince napravit a vrátit zpět do společnosti bez rizika? Skrze slavné příběhy z minulosti se diváci mohou zamyslet nad tím, jaká je naše společnost a jak pojetí trestů odráží její hodnoty. (Česká televize)

Recenzie používateľa Marze k tomuto seriálu (3)

Jan Jesenius (2020) (E02)

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12595307978-tresty-v-cechach/219562264010002/ ()

Jan Polák (2020) (E04)

Překvapila mě slova Jana Amose Komenského "Baby čarodějné na hranicích páliti". ()

Olga Hepnarová (2020) (E06)

Olga Hepnarová byla vykreslena jako ta, která se chtěla vyhnout lidem, ale musela s nimi jezdit do práce. Vrstevníci ji pozvali k táboráku, kde mlčela a opékala vuřt až jí shořel. Pozvala lidi na chatu a po čase volala ať vypadnou. Když se jí položila otázka, chvíli mlčela a odpověděla až za čtvrt hodiny. Dokument pak popisuje zlomový okamžik, kdy byla odmítnuta psychiatrem a ztratila k lékařům důvěru. A krátce soud. ()