Po jedné stopě - Série 1 (2020) (séria)

Nejmenším státem Afriky (S01E09)

(epizóda)

Road movie pokračuje senegalským národním parkem, přes audienci u královny až k setkání se šimpanzy a obezřetnými hrochy v parku Gambia River... V Senegalu se oba cestovatelé nechali okouzlit přes tisíc let starým stromem, pod jehož korunou nejstaší muž vesnice řeší sousedské spory. Vlnovec pětimužný mu v rozhodování vždy pomůže. Krom této moudrosti je strom úžasně fotogenický a na obdiv zvyklý. Další jeho použití je už čistě materiální. Z plodů domorodci využívají kapok jako výplň do matrací. Na jednom z četných ostrůvků přijala motorkáře i téměř stoletá královna vesnice a požehnala jim na cestu. Možná, že i díky tomu bez problémů přejeli do další země. V Národním parku Gambia River pozorovali zblízka šimpanzí rodinu a na loďce z uctivé vzdálenosti hrochy v řece. A ještě jeden poznatek si odnesl Martin z návštěvy v gambijské škole. Děti se ho ptaly, zda náhodou není Chuck Norris? Že by v Africe tak rychle zestárnul ? (Česká televize)

Frajer42

Líbí se mi a velmi oceňuji, že tvůrci tohoto dokumentu dokážou z každé země a z každé situace vytěžit maximum a zprostředkovat naprosto skvělou zábavu. Zdá se, že už se dokument velmi výrazně stáčí k pobytu na menších ostrůvcích a menších vesničkách, které nejsou doposud výrazněji zasaženy civilizací a je velmi zajímavé sledovat běh tamního života. Navíc jsme viděli v jednom dílu nejstarší ženu v Africe i nejstarší strom. [85 %] ()

ilemas

Tahle epizoda mě opět velice nadchla, nejstarší strom v Africe Vlnovec, krásné milé a hodné děti i lidé a hlavně dva sympatičtí motorkáři. Netrpělivě se vždy těším na další jejich dobrodružství v zemích, které asi nikdy nenavštívím. Tak aspoň díky za tyto krásné road movie. ()

Marze

Pobavilo mě vlnovec pětimužný, jak jsou všichni nedobrovolní vegetariáni. K snídaní rozvařená rýže se sladkými listy pro celou rodinu. A také nadšení místních dětí při kouzelnickém triku. Byl jsem takto s českými středoškoláky a vysokoškoláky na mnohem sofistikovanějším kouzelnickém představení a vůbec je to nezajímalo. Na závěr bombonek v podobě plavby po řece skrz národní park. V jednom cestovatelském článku o Senegalu jsem četl, že v zemi vůbec nic zajímavého není. Jeden zaprcatělý národní park , kam nacpaly zbytky přírody a padesát šimpanzů a obyvatelstvo celý den věnuje zajištování obživy , která spočívá z kukuřičných placek svátečně potřených medem , do kterých se občas svátečně přidá mléko. ()

LachtanShows

Hrozně mě děsí ty markantní rozdíly mezi jednotlivými světovými regiony. Jak se dokáží cestovatelé během poměrně krátké doby dostat z rušné džungle velkoměsta, kde se dá žít na slušné úrovni, do míst, o kterých se traduje jako o téměř nejchudších na celé zeměkouli. Z toho vzniká husina. ()