Po jedné stopě - Série 1 (2020) (séria)

Mezi žirafami, antilopami a lvy (S01E08)

(epizóda)

Road movie dvou přátel se posouvá do Senegalu a jeho hlavního města Dakaru. Slané Růžové jezero, ostrov Gorée, obří skládka a rezervace Bandia s antilopou Derbyho... Po přejezdu do Senegalu zamíří Martin s Igorem do hlavního města Dakaru a připomenou i jeho slavný závod. Cíl byl u Růžového jezera, v němž se díky koncentraci soli dá krásně relaxovat. Plavat není třeba. Lodí se vypravili na ostrov Gorée, kde byl v minulosti největší otrokářský trh v Africe, což dodnes připomíná muzeum v Domě otroků. Změna směru za veselejšími zážitky je přivedla do aleje baobabů a za malířem obrazů z písku. A další milé překvapení- Martinovi dorazily náhradní díly na havarovanou motorku. Ale Senegal je opravdu typický střídáním zážitků nádherných i otřesných. K těm patří obří skládka u Dakaru, místo, kde žijí a umírají lidé, kde se muži, ženy i děti hrabou v hromadách zapáchajícího odpadu a sbírají vše, co má nějakou hodnotu. Krása přírody a život zvířat v rezervaci Bandia vás pak nadchne stejně jako snaha o záchranu kriticky ohrožené antilopy Derbyho, na níž se aktivně podílejí i Češi. (Česká televize)

ilemas

Stále pěkná road movie na kterou se rád dívám tentokrát po Senegalu. Pár zajímavých míst sice uvidíme a dozvíme se, ale jako celek mě tento díl či spíše země moc nenadchla, ale pro mne jako vášnivého cestovatele povinnost to shlédnout. Země, kam bych se jinak nepodíval než v tv. ()

Marze

Nejvíc mi hlavě utkvěl Dakar se svou megaskládkou Nevypadal že by tam chtěl každý žít. Těch odvezených 20 milionů černých otroků do USA (dle dokumentu jich 6 milionů po cestě zemřelo) se teprve nyní v USA emancipuje. Tedy jejich potomci. Noční kluby v Dakaru působily hrůzostrašně a historka o AIDS mě pobavila. ()

Frajer42

Dokument se z vyprahlé poušti překlenul do úplně jiného světa plného barev a zeleně. Senegal je zajímavá země plná kontrastů. Pohled na obří megaskládku byl děsivý a historka o AIDS jakbysmet. V takových nočních podnicích, aby se člověk bál opít do bezvědomí. Kocovina by téměř jistě nebyla to jediné, co si odtamtud odnese. Není toho moc k vytknutí. Je to vtipné, relaxační a plné spousty zajímavých informací a pozoruhodných kontrastů. Skvělá práce. [85 %] ()

Crocuta

Na rozdíl od jednoho z kolegů jsem Senegal nedávno poznal jako turista osobně. A Martina Písaříka musím pochválit - zdaleka nejen proto, že jsme navšívili ve značné míře stejná místa. Autor a hlavní protagonista dokáže vystihnout to podstatné a ve svých zasvěcených komentářích to i smysluplně a nebulvárně zúročit. ()

LachtanShows

Já nebudu lhát, že mě místo té pravé hustě zelené zvířecí Afriky více oslovila ta několik století nazpět zaseklá vyprahlá část druhého největšího světadílu. A i proto jsem se po přejezdu Sahelu už tolik nekochal jako v zátočinách Atlasu. ()