Absurdná komédia z dielne enfant terrible španielskej filmovej postmoderny je portrétom nefunkčnej rodiny tlačiacej sa v malom byte uprostred Madridu. Hrdinkou príbehu je upratovačka Gloria, závislá na amfetamínoch, ktorými sa snaží zvýšiť svoju pracovnú výkonnosť a zarobiť viac peňazí. Jej manžel je taxikár a večný frfľoš, navyše falšovateľ. Jeden dospievajúci syn predáva heroín, druhý svoje telo. Gloriina svokra drží rodinný porcelán a zásoby vody pod zámkom a rodine ich predáva. Môže Gloria v tomto chaose prežiť? Almodovár s miestami ironickým, miestami chápavým nadhľadom načrtáva portrét ženy v kríze, jej hystériu, ale aj silu. (oficiálny text distribútora)

Páně

Musím se přiznat, že ranný Almodóvar mi ještě tolik nevoní jako jeho pozdější, vyzrálejší díla. Přesto se jedná o velmi dobrý film, ve kterém lze dobře rozpoznat Almodóvarův rukopis, především v práci s postavami. Určité náznaky a jemné niance, které byly později v dalších dílech rozvinuty k dokonalosti poznáte spolehlivě. Na Almodóvara klasický, ale na rok 1984 v určitých scénách velmi kontroverzní kousek. Dobrý základ na pozdější cestu k dokonalosti. ()

Rockerman

Jeden z prvních Almodóvarových filmů a hned takový úlet! I na tomto, skoro 30 let starém filmu, je jasně vidět jeho rukopis, kterým se později tolik proslavil. Je to film o zvláštních, ba vyjímečných lidech. Chudák upracovaná a ustaraná Glorie je obklopena spoustou lidí "zvláštního ražení". Manžel je macho, jeden syn je drogový dealer, druhý je na "chlapečky" (proto jej neváhá dát k adopci zubaři-pedofilovi) a tchýně je už stará a senilní. Ani v sousedství to není lepší. Kamarádka-sousedka je prostitutka a jiná sousedka psychicky týrá svou nezletilou dceru, které má schopnost ovládat věci vůlí. Pokud přijmeme to, že je to prezentováno, jako komedie, pak je to velmi hořká, až černá komedie. Nicméně film je to zdařilý a mě se moc líbil. 80% ()

Luk Skywalker

Tahle tragikomedie není špatná, je to takový nenáročný snímek, u kterého by se ještě něco dalo dělat, jinak to začne asi po hodině nudit, ale potom to zase zaujme. ()

martiňák

Taková normální rodinka po španělsku. Je neuvěřitelné, že Almodovar dokázal takový film natočit už v roce 1984, většina režisérů se něčemu podobnému nedokáže přiblížit dodnes, byť se o to snaží. Je to jedinečný, velmi zábavný, uvolněný pohled na každodenní problémy bizarních postaviček, které však člověk jakoby znal osobně a potkával denně. Film nenudí ani chvilku, má hloubku, ale i nadhled. /// K Almodovarovi jsem si hledal cestu těžko – Špatná výchova mě nenadchla, poté jsem viděl Vše o mé matce, které už mě nadchlo, ale pořád to nebyla úplně má krevní skupina – tu jsem našel až ve Mluv s ní. Ženy na pokraji… a Volver se mi líbily tak napůl, ale Co jsem komu udělala je opět špička a po (zatím jeho shlédnutých) šesti filmech se Almodovar dostává mezi mé nejoblíbenější a pro mě nejzajímavější a nejoriginálnější režiséry. ()

iMilan

Naprosto dokonalé. Stejně jako "matka" a "výchova", lepší než Volver. Je to syrové, rychlé, uchylné a hlavně hodně vtipné. Pedro je TOP! ()

Vikinec

Na začátku mi Almodovar trochu zvedal žaludek, potom jsem si už zvykl. Zde popsaný život lidí, s kterými se v životě asi (doufám) nesetkám, je nadsazený poněkud více než by tradiční pojetí filmu sneslo. Časem tohle pochopil i Almodovar a hrany svých postav přece jen ve svých dalších snímcích trochu obrousil. Tento surový materiál však už nese španělův tak charakteristický a originální otisk a film je přes výše avizovanou nechutnost zajímavý od začátku až do konce. Jestli sbírá body poctivé či poněkud laciné je už jiná řeč. Pro začátek 3,5* ()

huzgi

Ohromně půvabná slátanina. Almodovar míchá uvěřitelné s neuvěřitelným, blafuje, přehrává, odchází z reality a zase se k ní vrací, balancuje na hraně kýče, ale velmi čestně. Dobrý film. ()

iz67

Takový španělský trochu jiný a komorní Amarcord. Bavilo mě to ale víc, než jiné Pedrovy kusy z ranného období - nebylo to překombinované a šlo to rovnou na komoru. ()

kubilov

Pedrovo oblíbené madridské prostředí a šíleně bizarní postavy v komedii Co jsem komu udělala?. Věřím, že v Dahlově předloze nebyly postavy až tak podivné, jaké z nich nakonec udělal ve filmu Almodóvar, protože rodina sestávající se z agresivní feťačky, líného hulváta, dětské kurvičky, rozcuchaného dealera a ultralakomé babičky v chudobném panoptiku uprostřed madridského sídliště se mi úplně nezdá jak Dahlův styl. Jinak jako celek je film vzhledem k filmografii tvůrce v hlubokém průměru. ()

Tichoza

Fakt sranda...nejlepší je babička, co si schovává madaleny a perlivou vodu do skříně a zamyká si to před rodinou...a pak ještě chameleon Dinero...docela jsem se nasmál. ()

black8

Tento film nepovažujem v rámci tvorby Almodóvara za jeden z jeho lepších počinov, ale z pohľadu jeho tvorivého vývoju nie je nezaujímavý. Trpko-komický rukopis, príbehy ľudí na sociálnom okraji, dominantné ženské charaktery a sexuálne odchýlky až úchylky patrili už od začiatku k jeho obľúbeným motívom. ()

Pesamenteiro

"To co se děje v Libanonu je fakt hrozné" - "Ty seš hrozná.. " Pokřivené postavy v pokřiveném světě Almodóvarově... Vždy budu obdivovat jeho schopnost vytvořit téměř z kterékoli postavy naprostou karikaturu a přitom jí zachovat charakter... Jinak je film pojatý velmi zajímavě, obzvlášť stísněný prostor nám propůjčuje pocit domáckosti - Například takto se nás Almodóvar snaží ponořit do příběhu tak, abychom se s postavami ztotožnili. Ztotožnění se s tímto absurdním světem je klíčové pro porozumění toho, co tím chtěl básník říct. Kritika maloměšťáctví, gayů, hypochondrů, drogově závislých etc. Ale je to kritika tak milá, až se stává spíše naučným videem o tom, jak přežít život a alespoň trochu si jej užít. Pokud hledáte zážitkový film, působící na naše nižší pudy, jistě doporučuji. Pokud jste vlahý intelektuál, hledající za vším symbol, doporučuji též... Pokud jen chce vidět příběh nezávislé závislačky, doporučuji jej též.. Almodóvar ve vrcholně absurdní formě... ()

Dupac

Pro mě spíš zajímavý pohled na raný rozháraný talent Pedra Almodóvara, než plnohodnotný film, který bych měl potřebu si zopakovat. ()

Jenda1cz

Au, tohle bylo na mě moc depresivní. I když párkrát jsem se zhluboka zasmál (zejména postava babičky byla fakt vtipná). Z filmu jsem necítil žádné sdělení - ani podprahové. Snad jen, že dokud je člověk sám zatrpklý, lépe mu nebude. Během sledování jsem měl však teplotu a bolela mě hlava, snad to tak smutný nebylo. Jo a nemám rád Španěly, to bude asi hlavní problém. ()

JARDAHONDA

Otázka v názvu je zoufalou reakcí na stav společnosti a přitom film zůstává nejskvostnější Almodóvarovou vizí stavu popkultury. Ústřední postavou příběhu je žena Gloria ( Carmen Maura ), která spáchá zločin, ale je jí odpuštěno, nebot´ její rodinný a manželský život byl nesnesitelný. Neorealismus je zde odrazovým můstkem pro vykreslení modelu jedné " typické " rodiny. Otec je emigrant a bláznivý snílek, matka se může upracovat k smrti, aby je všechny uživila, jeden ze synů je narkoman a chodí za školu a druhý prožívá poněkud předčasnou homosexualitu. A v neposlední řadě mírně pomatená babička symbolizující střed venkova s městem a návrat ke kořenům. Tak ve stručnosti k tomuto velmi podařenému dílu.. ()

Kejxx

Vtipná Chus Lampreave, kurtizána od vedle, zvláštní Gloria, impotentní policista, nesnesitelná matka mladé hypnotizující dívky a mnoho dalšího. Almodóvar opět zrežíroval poměrně kvalitní film. V závěru, zanechal ve mně prapodivnou pachuť, a to kvůli tragikomicky bídné situaci v některých Španělských rodinách. ()

Ganka

Výborná komedie. Prohlášení babky o ještěrce:"Chci si ho odvézt na venkov, aby tam běhal po trávě, po kočkách, po sousedech.." mě rozsekala. ()

Sejkorka

Spíš než Almodovar mě nalákal Roald Dahl. Mám rád jeho humor a tenhle film je komedie ... (?) No, když tak hodně hořká, jak čokoláda z továrny pana Wonky. Je to jeden z raných filmů pana Almódovara, v hlavní roli osvědčená Carmen Maura (např. i Volver) Trochu jsem nepochopil tu mysteriózní vsuvku, kdy ta zrzavá holka (Vanessa?) Začne dělat zázraky. Když zastaví výtah nebo rozbije vázu, je to ještě ok, navíc si to její příšerná matka zaslouží. Ale vytapetovat a vlastně rekonstruovat celý byt, nevím, jaké je to poslání. Ale jinak, téměř 40 let po vzniku je to velmi koukatelné. ()